Leki przeciwbiegunkowe: wszystko, co musisz wiedzieć

Leki przeciwbiegunkowe stosuje się w leczeniu objawowym, ponieważ biegunka jest objawem, a nie chorobą samą w sobie. W każdym przypadku istnieją ogólne wytyczne dotyczące leczenia.
Leki przeciwbiegunkowe: wszystko, co musisz wiedzieć
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Leki przeciwbiegunkowe przepisuje się, jak sama nazwa wskazuje, w leczeniu biegunki. W zależności od przyczyny choroby i wywoływanych przez nią objawów, konkretny produkt może się różnić.

Biegunka stanowi bardzo częsty powód konsultacji medycznych zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i bezpośrednio w aptece. Aby lepiej zrozumieć, jak działają leki przeciwbiegunkowe, trzeba lepiej zrozumieć zaburzenia trawienia, które maja leczyć.

Co to jest biegunka i dlaczego się pojawia?

Biegunka to stan, który wpływa na układ trawienny, w szczególności na pasaż kału, powodując jego przyspieszenie. W konsekwencji pacjent oddaje częstsze stolce o złej konsystencji.

Przyczyna tego stanu zwykle wiąże się z brakiem równowagi między substancjami wchłanianymi i wydzielanymi w jelicie. Jednak bardzo często biegunka powstaje również jako reakcja niepożądana na wiele leków.

Infekcje wywołane przez niektóre drobnoustroje chorobotwórcze również mogą powodować ten objaw. Z drugiej strony ważne jest, aby wiedzieć, że chorobę tę ogólnie można podzielić na dwa rodzaje: biegunkę ostrą i biegunkę przewlekłą.

Jeśli chodzi o ten pierwszy typ, dotyka każdego roku ponad miliard ludzi na świecie , zwłaszcza w krajach rozwijających się. Zwykle wynika z infekcji i nie wymaga leczenia farmakologicznego, gdyż ustępuje samoistnie.

Przewlekła biegunka natomiast utrzymuje się jeszcze po dwóch do trzech tygodni leczenia. Terminu tego używa się, gdy pacjent cierpi na tę chorobę dłużej niż dwa miesiące. Może też mieć różne przyczyny, chociaż najczęściej jest to choroba przewodu pokarmowego.

Mężczyzna w toalecie
Biegunka to objaw trawienny, który może wystąpić z powodu infekcji lub jako reakcja niepożądana na niektóre leki.

Jakie leki przeciwbiegunkowe są dostępne?

Leki przeciwbiegunkowe podaje się jako leczenie objawowe, ponieważ rozwolnienie jest objawem, a nie chorobą samą w sobie. W każdym przypadku istnieją ogólne wytyczne dotyczące leczenia biegunki:

  • Nawodnienie: kiedy pacjent cierpi na biegunkę, traci dużo wody i elektrolitów, które należy uzupełnić.
  • Podawanie prebiotyków: bardzo często biegunka zaburza mikroflorę jelitową.
  • Leki przeciwbiegunkowe: jednak nie zawsze są one konieczne.

Leczenie farmakologiczne biegunki będzie się różnić w zależności od intensywności, czasu trwania i przyczyny choroby i ma na celu zmniejszenie lub stłumienie objawów. Oto niektóre z najczęściej stosowanych leków przeciwbiegunkowych.

Kolejny artykuł wybrany specjalnie dla Ciebie: Napary ściągające na biegunkę

Węgiel aktywowany lub garbnik albuminy

Leki te mają działanie miejscowe. W szczególności działają na wewnętrzną ścianę jelita grubego. Są to bardzo bezpieczne opcje, które według przeprowadzonych badań prawie nie powodują skutków ubocznych.

Ogólnie rzecz biorąc, mają niewielki wpływ na zmniejszenie ilości i częstotliwości stolca, ale wpływają na jego konsystencję.

Loperamid

Ten lek przeciwbiegunkowy wpływa na napięcie zwieracza odbytu i poprawia trzymanie stolca. Jest to zatem lek wpływający na motorykę przewodu pokarmowego, spowalniając ją. Efekt ten powoduje zwiększenie wchłaniania zwrotnego wody i elektrolitów w jelicie, co skutkuje zwiększeniem konsystencji stolca.

Pisze lekarz.
Leki przeciwbiegunkowe przepisuje się tylko w niektórych przypadkach. Lekarz może zasugerować taką czy inną opcję, w zależności od przyczyn i ciężkości biegunki.

Antybiotyki

Antybiotyki nie są zalecane jako leczenie pierwszego wyboru. Chodzi o to, że prawie wszystkie biegunki są spowodowane infekcją wirusową, a nie bakteryjną.

Jeśli jednak biegunka wiąże się z infekcją bakteryjną, należy wykonać antybiogram, aby poznać wrażliwość patogenu i dzięki temu móc podać odpowiedni antybiotyk.

Antybiogram to technika wykonywana w laboratorium, która polega na wyhodowaniu zakażonej próbki i leczeniu jej różnymi antybiotykami w celu ustalenia, który z nich działa najskuteczniej.

Dowiedz się więcej tutaj: Antybiotyki na infekcje dróg moczowych

Wniosek

Na szczęście obecnie dysponujemy szeroką gamą leków przeciwbiegunkowych, dzięki którym biegunka nie należy już do głównych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych.

Aby wiedzieć, jakiego leku przeciwbiegunkowego użyć, należy najpierw sprawdzić, co wywołało ten nieprzyjemny stan. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących tego rodzaju leków zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barreiro de Acosta, M., & Domnguez Muoz, J. E. (2004). Tratamiento de la diarrea. Medicine – Programa de Formaci?N M?Dica Continuada Acreditado. https://doi.org/10.1016/s0211-3449(04)70013-2
  • del Arco, RT Sánchez, JM Machín Lázaro, and P. Checa Díaz. “Protocolo diagnóstico y terapéutico de la diarrea aguda.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.87 (2019): 5135-5139.
  • Di John, D. “Tratamiento farmacológico de la diarrea aguda.” ARS MEDICA Revista de Ciencias Médicas 17.2 (2017): 59-64.
  • Inhibición del tránsito intestinal por el extracto metanólico de las hojas de Annona muricata L (guanábana) en ratones. (2011). Ciencia e Investigación.
  • Román, E., María, Y., & Cilleruelo, L. (2003). Ensayos clínicos y práctica clínica Racecadotrilo en la gastroenteritis aguda infantil. An Pediatr Contin.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.