Leczenie farmakologiczne zaburzeń erekcji

Opcje leczenia zaburzeń erekcji zależą od przyczyny problemu, nasilenia i wszelkich wcześniej istniejących schorzeń. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiedni lek dostosowany do indywidualnego przypadku.
Leczenie farmakologiczne zaburzeń erekcji
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Niektóre środki doustne stosowane jako leczenie zaburzeń erekcji stanowią zwykle pierwszy wybór. W rzeczywistości leki te zwykle działają dobrze i mają niewiele skutków ubocznych.

Ponadto ich mechanizm działania polega na wzmacnianiu działania tlenku azotu, substancji wytwarzanej przez organizm, która rozluźnia mięśnie prącia. W wyniku tego rozluźnienia wzrasta dopływ krwi i wywołuje erekcję w odpowiedzi na obecność stymulacji seksualnej.

Leczenie zaburzeń erekcji

Istnieją różne sposoby na leczenie zaburzeń erekcji w zależności od przyczyny, nasilenia i wcześniej istniejących schorzeń. Ich mechanizm działania jest w pewnym sensie podobny, ale istnieje między nimi ważna różnica, a mianowicie szybkość działania.

 • Sildenafil jest skuteczniejszy, gdy jest przyjmowany między posiłkami i na godzinę przed stosunkiem seksualnym. Jego działanie trwa od czterech do pięciu godzin w przypadku łagodnej do umiarkowanej dysfunkcji.
 • Wardenafil należy przyjmować na godzinę przed stosunkiem. Jedzenie w tym samym czasie nie zmienia efektu; jednak nadmiernie tłusty posiłek może go znacznie opóźnić. Ten aktywny składnik można znaleźć także w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, działają one szybciej.
 • Tadalafil należy przyjmować około jednej lub dwóch godzin przed stosunkiem. Jego działanie utrzymuje się do 36 godzin. Mężczyzna musi przyjmować go codziennie w mniejszych lub większych dawkach na krótko przed stosunkiem.
 • Avanafil przyjmuje się pół godziny przed stosunkiem, a jego działanie może trwać do sześciu godzin w zależności od dawki.
Pozornie zdenerwowany mężczyzna.
Mężczyźni mogą leczyć zaburzenia erekcji za pomocą leków doustnych, ale muszą skonsultować się z lekarzem, aby wybrać najlepszy dla nich.

Zanim rozpoczniesz leczenie zaburzeń erekcji

Mężczyźni muszą brać pod uwagę pewne czynniki i zachować pewne środki ostrożności, ponieważ w niektórych przypadkach może to prowadzić do poważnych problemów. Po pierwsze, musi je przepisać lekarz. Ponadto niektóre przypadki wymagają specjalnych środków ostrożności:

 • Osoby dializowane z powodu choroby nerek
 • Również osoby poddawane leczeniu azotanami na dusznicę bolesną
 • Niskie lub wysokie ciśnienie krwi
 • Choroba wątroby – wątroba metabolizuje te leki
Mężczyzna, który uważa, że zaburzenia erekcji to przyjemność. wiagra.
Konieczne jest rozważenie działań niepożądanych tych leków, aby nie pogorszyć istniejących wcześniej stanów klinicznych.

Skutki uboczne

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni przyjmujący leki na zaburzenia erekcji zwykle nie odczuwają skutków ubocznych. Jednak niektóre z nich mogą czasem wystąpić. Między innymi:

 • Zaczerwienienie twarzy
 • Bóle głowy
 • Niestrawność
 • Zaburzenia widzenia
 • Zatkany nos
 • Ból pleców

Może to doprowadzić do nagłej utraty wzroku i słuchu, ale zdarza się to rzadko. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość priapizmu – bolesnej erekcji, która nie ustępuje i wymaga interwencji medycznej.

Inne leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji

Istnieją również leki na zaburzenia erekcji, które nie są przeznaczone do podawania doustnego. Pomiędzy nimi:

 • Samowstrzyknięcie alprostadylu wymaga cienkiej igły do wstrzyknięcia leku w podstawę lub bok prącia. Każdy zastrzyk zawiera dawkę niezbędną do wywołania erekcji, która trwa około godziny. Możliwe działania niepożądane obejmują długotrwałą erekcję i rzadko zwłóknienie w miejscu wstrzyknięcia.
 • Alprostadil polega na wprowadzeniu do cewki moczowej malutkiego czopka alprostadylu. Zawiera specjalny aplikator. Erekcja zwykle zaczyna się 10 minut po założeniu i trwa od 1/2 godziny do godziny. Możliwe skutki uboczne to ból i niewielkie krwawienie w cewce moczowej.
 • Suplementacja testosteronu jest przydatna w leczeniu mężczyzn z zaburzeniami erekcji wynikającymi z niskiego poziomu testosteronu.

Bezpieczne stosowanie

Podsumowując, leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji są na ogól bezpieczne, skuteczne i dają dobre wyniki u około czterech na pięciu mężczyzn. Lekarz powinien być w stanie wybrać najbardziej odpowiednie leczenie dla swojego pacjenta, a także wyjaśnić ryzyko i korzyści każdej metody leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Castro, R. P., Hernández, P. C., Casilda, R. R., García, J. R., & Tapia, M. J. R. (2010). Epidemiología de la disfunción eréctil. Factores de riesgo. Archivos Espanoles de Urologia. https://doi.org/10.4321/s0004-06142010000800010
 • Rodríguez Vela, L., Gonzalvo Ibarra, A., Pascual Regueiro, D., & Rioja Sanz, L. A. (2002). Disfunción eréctil. Actas Urologicas Espanolas. https://doi.org/10.1016/s1761-3310(13)65466-3

 • Sell Lluveras, J. L., & Padrón Durán, R. (2001). Disfunción sexual eréctil. Rev. Cuba. Endocrinol.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.