7 kwiatów przypominających róże do Twojego ogrodu

Istnieje cała gama kwiatów przypominających róże, ale mających swój własny urok. Odkryj 7 z nich w tym artykule!
7 kwiatów przypominających róże do Twojego ogrodu

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia, 2023

Kwiaty przypominające róże mają swój nieodparty urok, chociaż piękno oryginału oczywiście jest nie do podrobienia. W tym artykule przedstawimy ci 7 pięknych różopodobnych roślin.

Dzięki temu możesz znacznie bardziej urozmaicić swój ogród i nadać mu więcej kolorów, bez ograniczania się do jednej rośliny. Czytaj dalej, aby bliżej poznać te kwiaty! A może już je widziałaś, ale myślałaś, że to róże, bo tak bardzo je przypominają.

Kwiaty przypominające róże

Róże to urocze, romantyczne i eleganckie kwiaty. Ich urok tkwi w kształcie, zapachu i różnorodności kolorów.

Znane również jako królowe kwiatów, należą do rodzaju Rosa. Szacuje się, że istnieje 30 000 odmian róż.

Jednak zawsze dobrze jest znać inne opcje i wiedzieć, że w naszym ogrodzie mogą pojawić się inne kwiaty przypominające róże, ale o nieco innych cechach. Zobaczmy 7 pięknych okazów.

1. Piwonie

Las flores de las peonías son muy parecidas a las rosas, pero mucho más costosas.
Kwiaty piwonii są bardzo podobne do róż, ale znacznie droższe.

Piwonie to jedne z kwiatów najbardziej podobnych do róż. Są piękne i kosztują dużo, dlatego są synonimem luksusu i elegancji. To czyni je bohaterami bukietów ślubnych i bardzo specjalnych ceremonii.

Posiadanie ich w ogrodzie byłoby wielką zaletą. W rzeczywistości, jeśli planujesz wziąć ślub lub zorganizować eleganckie przyjęcie, możesz je zasadzić i wyhodować na tę uroczystość. Oczywiście trzeba powiedzieć, że nie są to rośliny dla początkujących, ponieważ wymagają dużo opieki.

Z jednej strony są wrażliwe na światło, ale potrzebują go do optymalnego wzrostu, więc trzeba regulować zarówno jego nadmiar jak i brak. Wymagają również stałego podlewania i dbania o to, aby uniknąć przelania, przy jednoczesnym utrzymaniu wilgotnego podłoża.

Okres kwitnienia piwonii przypada na jesień.

2. Kamelie to kwiaty do złudzenia przypominające róże

Kamelie (widoczne na zdjęciu tytułowym) są bardzo piękne i do złudzenia przypominają róże. Dzikie kwiaty Camellia japonica mają tylko pięć płatków, podczas gdy inne gatunki hybrydowe mają ich znacznie więcej.

Aby hodować je w domu, należy zapewnić im miejsce, w którym będą miały półcień. Z drugiej strony podłoże musi być kwaśne, więc musimy dobrze kontrolować poziom pH.

Z tego względu w fazie wzrostu muszą być zaopatrzone w nawóz bogaty w fosfor, potas i magnez. Ponieważ lubią kwaśne podłoże, woda do nawadniania powinna być mineralna lub deszczowa.

3. Gardenie

Gardenie to kolejne bardzo piękne kwiaty, zwykle w białym lub żółtym kolorze. Są tak podobne do róż, że nawet emanują słodkim zapachem, który zmyliłby każdego.

Uprawa ich wymaga zaangażowania, zwłaszcza przy podlewaniu. Muszą mieć również przygotowany obszar uprawy o temperaturze od 20 do 23 stopni Celsjusza. Chociaż należy im zapewnić odpowiednią ilość wody, nie może ona dotykać samych kwiatów, ponieważ mogłaby spowodować ich uszkodzenie.

4. Róża japońska

La rosa japonesa o lisianthus tiene una granvariad de colores.
Lisianthus, czyli róża japońska ma wielką różnorodność kolorów.

Róża japońska czyli lisianthus jest bardzo podobna do pospolitych róż i goździków. Jej zastosowanie w kompozycjach kwiatowych jest bardzo powszechne, ponieważ rośnie na długich łodygach, które idealnie nadają się do tego typu kreacji.

W rzeczywistości zaleca się, aby po otrzymaniu kompozycji z japońskich róż umieścić je w wodzie. Przez jakiś czas ich pąki będą nadal rosły.

Jeśli chodzi o uprawę, należy powiedzieć, że można je wyhodować z nasion i sadzonek, przy czym druga opcja jest najłatwiejsza. Jeśli chodzi o wodę, podlewanie odbywa się dwa razy w tygodniu, a w lecie zwiększa się do trzech razy.

Kwiaty róży japońskiej źle znoszą bezpośrednie światło, ponieważ je pali. Niektóre badania botaniczne wykazały nawet, że w okresach mniejszej ilości godzin światła rośliny te więcej kwitną.

5. Jaskry to wyjątkowe kwiaty przypominające róże

Jaskry (ranunculus) są wyjątkowe, ponieważ ich kwiaty są podobne do róż i ponieważ możemy je uprawiać w ogrodzie lub w doniczkach. Kwitną w różnych kolorach takich jak biały, żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony i fioletowy. Ich odcienie są jednolite lub wymieszane.

Są specjaliści, którzy poświęcają się hybrydyzacji cebulek, z których wyrastają te kwiaty, uzyskując unikalne kombinacje. Jeśli chodzi o ich pielęgnację, potrzebują dużej ilości wody, jednak bez pozostawiania podmokłego podłoża.

6. Niecierpki

Niecierpki są podobne do róż.
Podwójne niecierpki to kwiaty, które wyglądają dość podobnie do pojedynczych róż.

Niecierpki mają kwiaty bardzo podobne do pojedynczych róż, zwłaszcza te, które są podwójne. Kwitną w odcieniach bieli, fioletu, różu i pomarańczy, więc Twój ogród będzie wyglądał bardzo kolorowo, gdy masz kilka odmian.

Można je sadzić bezpośrednio do gruntu lub w doniczkach, by cieszyć się ich pięknem w pomieszczeniach. Te ostatnie świetnie się sprawdzają, gdy nadchodzi zima, ponieważ nie przeżywają mrozów na zewnątrz.

Jeśli masz niecierpki w doniczkach, zimą możesz je zabrać do domu.

7. Podwójne tulipany

Ostatni gatunek, który chcemy przedstawić, są podwójne tulipany. Są niezwykłe. Ponieważ mają podwójną linię płatków, ich kwiaty wyglądają bardziej bujnie i rzeczywiście przypominają róże.

Ich uprawa jest nieco skomplikowana, ponieważ wymagają specyficznych składników odżywczych oraz bardzo żyznej i przepuszczalnej gleby, aby cebulki, z których wyrastają kwiaty, zawsze pozostawały zdrowe. Dobrze znoszą zimno i potrzebują dużo światła słonecznego.

Róże i kwiaty przypominające róże mogą współistnieć

Nie musisz wybierać jednej odmiany kosztem drugiej. Połącz w swoim ogrodzie tradycyjne róże z kwiatami, które je przypominają. Osiągniesz szeroką gamę kolorystyczną, która zachwyci Twoje oczy.

Skonsultuj się ze specjalistą lub szkółką, aby ustalić odpowiedni harmonogram sadzenia. Możesz osiągnąć kwitnienie rozłożone na cały rok.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chung, M. Y., Epperson, B. K., & Gi Chung, M. (2003). Genetic structure of age classes in Camellia japonica (Theaceae). Evolution57(1), 62-73.
  • Zaccai, M., & Edri, N. (2002). Floral transition in lisianthus (Eustoma grandiflorum). Scientia horticulturae95(4), 333-340.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.