Kwas cytrynowy w sprzątaniu domu - jak go wykorzystać?

Jeśli szukasz produktu, którego możesz użyć do czyszczenia całego domu, zapraszamy do przeczytania artykułu o tym, jak kwas cytrynowy może stać się uniwersalnym produktem.
Kwas cytrynowy w sprzątaniu domu - jak go wykorzystać?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Choć nazwa może wprowadzać w błąd i sugerować, że kwas cytrynowy jest używany tylko w laboratoriach, rzeczywistość jest inna. Jest to produkt bardzo łatwy do zdobycia i można powiedzieć, że to produkt uniwersalny, ponieważ oferuje dużą liczbę zastosowań. W tym przypadku powiemy Ci, jak używać kwasu cytrynowego do sprzątania domu.

Od ubrań, po łazienkę i kuchnię, kwas cytrynowy gwarantuje dokładne czyszczenie przy użyciu jednego produktu, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Poniżej przypomnimy, czym jest kwas cytrynowy, jak można go zastosować i jakie środki ostrożności należy podjąć podczas obchodzenia się z nim.

Co to jest kwas cytrynowy?

Odkryty przez muzułmańskiego alchemika Dżabira ibn Hayyana w VIII wieku kwas cytrynowy ma długą historię. Wzmianki o nim można bowiem znaleźć już w XIII-wiecznych encyklopediach chemicznych.

Jednak dopiero w 1874 roku szwedzki chemik Carl Wilhelm Scheele zdołał go skrystalizować, ekstrahując go z soku z cytryny. Ostatecznie od 1860 roku rozpoczęto jego produkcję na skalę przemysłową.

Substancja ta to organiczny kwas trikarboksylowy, który występuje w wielu owocach, ale którego wyższe stężenie znajdujemy w owocach cytrusowych, takich jak cytryna, mandarynka i pomarańcza. W formie przemysłowej jest to biały, krystalicznie wyglądający proszek, używany jako naturalny konserwant i przeciwutleniacz, ponieważ obniża poziom pH.

Kwas cytrynowy otrzymuje się przez fermentację cukrów, takich jak sacharoza i glukoza. Znajduje też szerokie zastosowanie do naturalnej konserwacji różnych produktów spożywczych.

Owoce cytrusowe
Naturalna obecność kwasu cytrynowego w niektórych owocach, takich jak pomarańcza czy cytryna, była jednym z impulsów do badań tego składnika.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Kwas hialuronowy w stomatologii

Jakie zastosowanie ma kwas cytrynowy w sprzątaniu domu?

Kwas cytrynowy możemy wykorzystać jako naturalny składnik w sprzątaniu całego domu. Dobrą rzeczą jest to, że używając jednego produktu możemy posprzątać całą łazienkę, kuchnię i wszystkie jej sprzęty, a nawet użyć go do czyszczenia ubrań. W niektórych przypadkach uzupełnimy go również sodą oczyszczoną.

Łazienka

Łyżkę kwasu cytrynowego rozcieńczamy w litrze wody i wlewamy do pojemnika ze spryskiwaczem. W ten sposób możemy wyczyścić krany i sitka, aby usunąć resztki kamienia. Pozostaje tylko spryskać powierzchnie i przetrzeć je miękką szmatką.

Z kolei do czyszczenia toalet rozprowadzamy na sedesie sodę oczyszczoną i pozostawiamy na pół godziny. Następnie spryskujemy roztworem kwasu cytrynowego i szorujemy miękką szczoteczką. Będzie jak nowy.

Podobnie, aby dokładnie zdezynfekować słuchawkę prysznica, zdejmujemy ją i zostawiamy na godzin w pojemniku zalewając litrem wody z dodatkiem 100 mililitrów płynnego kwasu cytrynowego i łyżki sody oczyszczonej. Następnie spłukujemy, zakładamy z powrotem i puszczamy gorącą wodę przez pięć minut.

Rurociągi

Aby naprawić zatkane rury, najpierw wsypujemy cztery łyżki sody oczyszczonej do odpływu. Następnie dodajemy 100 mililitrów płynnego kwasu cytrynowego i pozostawiamy na 15 minut. Na koniec musisz pozwolić, aby przez jakiś czas rurami popłynęła gorąca woda.

Płytki

Do czyszczenia płytek zarówno w łazience, jak i w kuchni rozpuszczamy sześć łyżek kwasu cytrynowego w litrze bardzo gorącej wody.

Wykorzystamy ten preparat do przetarcia płytek miękką szmatką. Na koniec spłucz wyczyszczony obszar dużą ilością wody.

Dywany

Użyjemy tego samego rozwiązania, co w poprzednim punkcie. Wlewamy roztwór do pojemnika ze spryskiwaczem i zwilżamy powierzchnię dywanu. Na koniec suszymy miękkim mopem.

Kuchnia

Tym samym rozwiązaniem (sześć łyżek kwasu cytrynowego i litr wody) możemy przetrzeć sprzęt AGD i powierzchnie kuchenne ze stali nierdzewnej. Ponadto służy on do odkamieniania czajników, ekspresów do kawy i zbiorników na wodę.

Dodatkowo możemy go używać jako pasty do zmywarek. W takim przypadku napełniamy komorę nabłyszczającą płynnym kwasem cytrynowym i myjemy normalnie jak zawsze.

Odzież

Kwas cytrynowy może być stosowany jako zmiękczacz do tkanin. Aby go zastosować, rozpuszczamy łyżkę kwasu cytrynowego w pół litrze wody. Następnie do przegródki na zmiękczacz wlewamy 50 mililitrów tego preparatu. Twoje ubrania będą bardziej miękkie niż kiedykolwiek.

Zmywarka
Czy wiesz, że można użyć kwasu cytrynowego jako środka do nabłyszczania w zmywarce? To wcale nie jest trudne.

Odkryj również ten ważny materiał: Kwas hialuronowy – skutki uboczne jego stosowania

Środki ostrożności podczas używania tego składnika

Jak każdy produkt, którego używamy do sprzątania domu, należy wziąć pod uwagę pewne środki ostrożności.

Jeśli chodzi o osobę, która będzie go stosować, należy unikać kontaktu ze skórą, ponieważ może się zaczerwienić. U niektórych osób kwas cytrynowy może spowodować dyskomfort związany z zapaleniem skóry.

Zalecamy więc używanie rękawiczek ochronnych. Z drugiej strony należy zawsze używać go w miejscu o dobrej wentylacji.

Na koniec należy pamiętać, aby go przechowywać w plastikowym pojemniku, chronionym przed światłem słonecznym, oznakowanym i w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Warto stosować kwas cytrynowy w gospodarstwie domowym

Uważamy, że warto wypróbować kwas cytrynowy podczas sprzątania całego domu. Dopóki podejmujemy niezbędne środki ostrożności, wyniki mogą być bardzo pozytywne.

Przed czyszczeniem każdej powierzchni przetestuj mały obszar, aby upewnić się, że nie uszkodzi materiałów. Przy minimalnym nakładzie pieniędzy możesz wprowadzić w życie te pomysły, które są tanie i wydajne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muñoz-Villa, A., Sáenz-Galindo, A., López-López, L., Cantú-Sifuentes, L., & Barajas-Bermúdez, L. (2014). Ácido Cítrico: Compuesto Interesante Citric Acid: Interesting Compound. Revista Científica de la Universidad Autónoma de Coahuila6(12).
  • Anduaga Muñoz, W. E. (1985). Inóculo en la producción de ácido cítrico por fermentación. In Inóculo en la producción de ácido cítrico por fermentación(pp. 71-71).
  • Pastor-Nieto, M. A., Alcántara-Nicolás, F., Melgar-Molero, V., Pérez-Mesonero, R., Vergara-Sánchez, A., Martín-Fuentes, A., … & de Eusebio-Murillo, E. (2017). Conservantes en productos de higiene y cosméticos, medicamentos tópicos y productos de limpieza doméstica en España. Actas Dermo-Sifiliográficas108(8), 758-770.
  • Toro, Ó. J. S., Buriticá, M. C. O., & Garcés, A. L. B. (2004). Obtención de ácido cítrico a partir de suero de leche por fermentación con Aspergillus spp. Revista Colombiana de Biotecnología6(1), 43-54.
  • Alvarez, A., Jorrat, S., & Genta, M. (2005). Caracterización físico-química de jugo de limón de Tucumán.  Revista de Investigaciones Agropecuarias34(2), 49-56.
  • Reinoza, S. D. L. (2020). Rendimiento del ácido cítrico extraído del semeruco con respecto al extraído del limón, la naranja y la piña: Usos y beneficios en la piel. Revista Innovación Estética1(1), 53-66.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.