Kurkuma, a zdrowienie pacjentów z Alzheimerem
Kurkuma znajduje się na liście wielu przypraw, które posiadają właściwości zdecydowanie służące ochronie i poprawie naszego zdrowia. Kurkuma pochodzi z Indii, a stosowanie jej zarówno w kuchni, jak i w medycynie w ciągu wielu lat stało się powszechne praktycznie na całym świecie.
Podstawowe właściwości wynikające ze spożywania kurkumy zawdzięczamy zawartej w niej kurkuminie. Nie tylko nadaje ona kurkumie charakterystyczny żywy kolor, ale również jest czynnikiem odpowiedzialnym za około 150 aktywności terapeutycznych.
Kurkuma zawiera mnóstwo antyoksydantów, działa przeciwzapalnie, a także wspomaga wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Jej regularne spożywanie znacznie ogranicza ryzyko występowania nowotworów, a także wielu chorób przewlekłych.
W rzeczywistości wyniki przeprowadzonych badań dają nam pewność, że przyprawa ta posiada właściwości pozwalające jej przedostawać się poza barierę krew-mózg, Sprawia to, że można się w niej doszukiwać rozwiązania wielu problemów o charakterze neurologicznym.
Według pewnych doniesień wiemy, że spożywanie codziennie co najmniej jednego grama kurkumy przez okres powyżej trzech miesięcy bardzo dobrze wpływa na pacjentów leczących się na chorobę Alzheimera.
Kurkuma – pomoc dla chorych na Alzheimera
Choroba Alzheimera jest uznawana za jedną z częściej występujących w okresie starczej demencji. Charakteryzuje się tym, że dotknięta nią osoba stopniowo traci funkcje poznawcze. Na całym świecie dotkniętych tą chorobą jest jakieś 26 milionów pacjentów i szacuje się, że w roku 2050 choroba ta dotknie jedną na 85 osób.
Przeczytaj również podobny artykuł: Nowe lekarstwo na Alzheimera – wynalazek Naukowców
Na chwilę obecną nie istnieje skuteczne lekarstwo, a konwencjonalne środki medyczne nie dają pożądanego rezultatu, który pozwalałby kontrolować wszystkie objawy. Z tego powodu zainteresowanie wielu osób skierowało się ku ciekawym właściwościom kurkumy.
Ta powszechnie stosowana przyprawa wykazuje bowiem skuteczne działanie u zdiagnozowanych pacjentów. Wszystko wskazuje na to, że może ona mieć znaczące rezultaty w kuracji pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera.
W badaniu zatytułowany: “Efekty działania kurkumy u pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera z symptomami behawioralnymi i psychicznymi”, które opublikowano pod koniec zeszłego roku, naukowcy opisują trzech pacjentów dotkniętych tą przypadłością.
Jak wykazały badania, ich funkcje behawioralne poprawiły się na skutek przyjmowania 100 mg kurkumy dziennie w okresie 12 tygodni. Publikacja informuje:
Przeczytaj również podobny artykuł: Choroba Alzheimera – 12-latka stworzyła niezwykłą aplikację
“Troje pacjentów wykazywało irytację, niepokój i apatię, a dwoje z nich cierpiało na nietrzymanie moczu. Przepisano im kapsułki, w których znajdowała się sproszkowana kurkuma i zaczęli wykazywać poprawę w opisywanych symptomach, bez żadnych reakcji ubocznych”.
Przeprowadzone badanie dowiodło, że zastosowanie kurkumy pomogło pacjentom w zakresie opisywanych symptomów, jak również ich opiekunom, dla których opieka nad pacjentami stała się znacznie mniejszym ciężarem.
Kurkuma i jej właściwości w walce z Alzheimerem
Według badań przeprowadzonych na ten temat, za powstawanie pozytywnych rezultatów u badanych pacjentów odpowiedzialna jest właśnie kurkumina zawarta w kurkumie. Ta substancja aktywna, zwłaszcza w połączeniu z witaminą D3, znacznie poprawia funkcjonowanie procesów neuroregeneracyjnych.
Przeczytaj również podobny artykuł: Choroba Alzheimera – wczesne oznaki widać w mowie
- Kurkumina bez trudu pokonuje barierę krew-mózg.
- Tutaj łączy się z beta-amiloidami, proteinami nadzwyczajnymi, które znalazły się w mózgu na skutek działania choroby.
- Przeciwzapalne działanie kurkuminy, jak również to, że jest skutecznym antyoksydantem, powoduje redukcję symptomów, które znajdują swoją przyczynę właśnie w stanach zapalnych powstających w mózgu, a także w utlenianiu komórkowym.
Kurkumina jest w stanie wpłynąć na ponad 700 genów i powstrzymuje reakcje takie jak synteza cyklooxigenazy-2 (COX2) z 5-lipooxygenazą (5-LOX). Enzymy te mają wpływ na stany zapalne w naszym organizmie.
Przeczytaj również podobny artykuł: Choroba Alzheimera, jak ją wykryć na czas?
Jak włączyć kurkumę do naszej diety?
Kurkuma to przyprawa, którą bez trudu możesz włączyć do codziennej diety. Wystarczy, że będziesz dodawać ją w niewielkich ilościach do przyrządzanych zup i innych przyrządzanych dań. Możesz ją także stosować jako dodatek do koktajli i warzyw, jako dodatkowe źródło przeciwutleniaczy.
W sklepach ze zdrową żywnością możesz kupić zarówno ekstrakt z kurkumy, jak i różnego rodzaju suplementy. Wybór jest spory. Jedną z szybkich i skutecznych form dostarczania codziennej dawki kurkumy jest przygotowanie herbaty.
Składniki
- 1 łyżka kurkumy (10 g)
- 1 litr wody
Sposób przygotowania
- Do przegotowanej wody dodaj łyżkę kurkumy i pozostaw na około 10 minut.
- Kiedy przestygnie, herbatka jest gotowa do picia. Zaleca się picie dwa razy dziennie.
- Jeśli odczuwasz taką potrzebę, herbatkę możesz osłodzić używając do tego pszczelego miodu.
Przeczytaj również podobny artykuł: Taniec i spacery ochronią Cię przed Alzheimerem
Regularne spożywanie kurkumy nie tylko zmniejsza działanie symptomów choroby Alzheimera w przypadku zdiagnozowanych pacjentów, ale również działa profilaktycznie w przypadku wszystkich pozostałych.
Choć kurkuma kryje w sobie wspaniałe dla człowieka właściwości, należy pamiętać, że nie należy jej spożywać w nadmiarze, a także nie powinnyśmy oczekiwać rezultatów zakrawających na cud.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bengmark, S., Mesa, M.ª D., & Gil, A.. (2009). Plant-derived health: the effects of turmeric and curcuminoids. Nutrición Hospitalaria, 24(3), 273-281. Recuperado en 17 de enero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0212-16112009000300003&lng=es&tlng=.
- Clapé Laffita, Oneyda, & Alfonso Castillo, Alfredo. (2012). Avances en la caracterización farmacotoxicológica de la planta medicinal Curcuma longa Linn. MEDISAN, 16(1), 97-114. Recuperado en 17 de enero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S1029-30192012000100013&lng=es&tlng=es.
- Costa, I. M., Freire, M. A. M., Cavalcanti, J. R. L. P., Araujo, D. P., Norrara, B., Rosa, I. M. M. M., … & Guzen, F. P. (2018). Supplementation with Curcuma longa reverses neurotoxic and behavioral damage in models of Alzheimer’s disease: A systematic review. Current neuropharmacology.
- Goozee, K. G., Shah, T. M., Sohrabi, H. R., Rainey-Smith, S. R., Brown, B., Verdile, G., & Martins, R. N. (2016). Examining the potential clinical value of curcumin in the prevention and diagnosis of Alzheimer’s disease. British Journal of Nutrition, 115(3), 449-465.
- Hamaguchi, T., Ono, K., & Yamada, M. (2010). Curcumin and Alzheimer’s disease. CNS neuroscience & therapeutics, 16(5), 285-297.