Kurkuma: naturalne leki przeciwzapalne na jej bazie
Kurkuma jest podstawowym składnikiem najbardziej skutecznych naturalnych środków przeciwzapalnych jakie istnieją w przyrodzie. Jest to składnik o potężnych właściwościach zdolny do redukcji stanu zapalnego, ochrony organizmu przed działaniem wolnych rodników i detoksykacji organizmu.
Przeczytaj ten artykuł, aby poznać 5 skutecznych środków przeciwzapalnych, których bazą jest kurkuma. Każdy z nich to połączenie tej wspaniałej przyprawy z innymi składnikami leczniczymi, które wzmocnią jej działanie. Wśród nich znajduje się kokos, cynamon, oliwa z oliwek i czarny pieprz. Mimo że są to naturalne lekarstwa, zaskoczy Cię ich dobry smak!
5 imponujących środków przeciwzapalnych na bazie kurkumy
Kurkuma (Curcuma longa) to roślina lecznicza o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Działa również jako przeciwutleniacz i poprawia funkcjonowanie wątroby. Należy do tej samej rodziny co imbir, który również ma imponujące lecznicze właściwości.
Kurkuma jest również składnikiem o wysokich wartościach odżywczych, dlatego jest tak chętnie dodawana do dań z kuchni całego świata. W tym artykule pokażemy Ci kilka konkretnych przepisów, które warto uwzględnić w codziennej diecie.
1. Złote mleko
Złote mleko w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Jest to połączenie kurkumy i mleka kokosowego, które w porównaniu do mleka krowiego jest łatwiej trawione, a także przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu.
Złote mleko jest bogate w minerały i witaminy, które wzmocnią Twój układ odpornościowy. Dzięki jego właściwościom pobudzającym i energetyzującym może nawet zastąpić poranną kawę!
Składniki
- 1 szklanka mleka kokosowego (200 ml)
- 1 łyżeczka sproszkowanej kurkumy (4 g)
- Miód lub stewia (do smaku)
Instrukcje
- Najpierw zagotuj mleko kokosowe z kurkumą przez około 5 minut.
- Następnie dodaj miód lub stewię do smaku i wypij napój.
2. Ostry napar z kurkumy
Kurkuma to niezbędny składnik każdego naparu, który ma wpłynąć na poprawę trawienia. Jeśli wypijesz go na gorąco, będzie miał działanie kojące i rozgrzewające, a przyrządzony na zimno przyniesie prawdziwe orzeźwienie.
Składniki
- 4 szklanki wody (1 litr)
1 łyżeczka (4 g) każdego z następujących składników:
- sproszkowana kurkuma
- cynamon
- sproszkowany imbir
- nasiona anyżu
- nasiona kardamonu
Instrukcje
- Najpierw zagotuj wodę i dodaj nasiona.
- Gotuj przez 10 minut.
- Następnie zdejmij z ognia i dodaj sproszkowane przyprawy.
- Przykryj i pozostaw do zaparzenia na 10 minut.
- Możesz dosłodzić napój do smaku.
3. Oliwa z oliwek, czarny pieprz i kurkuma
Badania przeprowadzone w 2014 roku wykazały, że dzięki połączeniu kurkumy z czarnym pieprzem potęguje jej absorpcję. Jest to związane z zawartością piperyny.
Ponadto w połączeniu ze zdrowym tłuszczem na przykład oliwą z oliwek lub olejem kokosowym zwiększy jej działanie przeciwzapalne. Aby najlepiej wykorzystać to połączenie możesz przyrządzić mieszankę w domu lub przyjmować gotowy suplement diety zawierający wszystkie trzy składniki.
Składniki
- 8 łyżek kurkumy w proszku (80 g)
- 4 łyżki czarnego pieprzu (40 g)
- 4 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (60 ml)
Instrukcje
- Wymieszaj składniki i przechowuj w hermetycznym pojemniku.
- Spożywaj 1 łyżkę stołową dziennie poza posiłkami.
4. Kurkuma jako naturalny barwnik
Znaczna część leczniczych właściwości kurkumy pochodzi z kurkuminy, czyli żółtego pigmentu zawartego w korzeniu. Dzięki temu możesz używać jej do nadawania potrawom intensywnego żółtego koloru, zastępując tym samym bardzo drogi szafran; wystarczy szczypta, aby kolor zagościł w Twoim daniu. Dzięki kurkumie możesz zabarwić zupy, ryż, ciasta, koktajle i wiele innych.
5. Krem do stosowania miejscowego
Kurkuma jest również jednym z najlepszych miejscowych środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Należy jednak pamiętać, że na kilka godzin może ona nadać skórze żółte zabarwienie.
Składniki
- 6 łyżek oleju kokosowego (90 ml)
- 3 łyżki żelu z aloesu (45 g)
- 3 łyżki kurkumy (30 g)
Instrukcje
- Połącz składniki i przechowuj w hermetycznym opakowaniu.
- Nakładaj na skórę jak krem.
- Używaj tak często jak to konieczne w stanach zapalnych i dolegliwościach bólowych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ammon HP, Wahl MA. Pharmacology of Curcuma longa. Planta Medica J Med Plat Nat Prod Res. 1991.
- Mohiuddin E, Asif M, Akram M, Uddin S, Ahmed A, Usmanghani K, et al. Curcuma Longa and Curcumin : a Review Article. Rom J Biol – Plant Biol. 2010.
- Tohda C, Nakayama N, Hatanaka F, Komatsu K. Comparison of anti-inflammatory activities of six Curcuma rhizomes: A possible curcuminoid-independent pathway mediated by Curcuma phaeocaulis extract. Evidence-based Complement Altern Med. 2006.