Kun Agüero: jaki problem z sercem u niego wykryto?

Sergio Kun Agüero ma problemy z sercem, które wykluczą go z gry na trzy miesiące. Co jest nie tak? Powiemy Ci w tym artykule.
Kun Agüero: jaki problem z sercem u niego wykryto?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2024

Sergio Kun Agüero, niedawno nabyty w drużynie piłkarskiej Barcelony, cierpi na problemy z sercem, które ujawniły się podczas ostatniego meczu. Cała publiczność była zaniepokojona, gdy zawodnik został usunięty z pola medycznego po wystąpieniu objawów w klatce piersiowej.

W trakcie meczu z Alavésem około 40. minuty pierwszej połowy Kun Agüero położył się na ziemi. Doświadczył ucisku w klatce piersiowej, dyskomfortu szyi, zawrotów głowy i duszności. Chociaż początkowo był w stanie opuścić boisko pieszo, później został zabrany karetką do szpitala.

Pierwszy oficjalny raport Barcelony był następujący:

„Kun Agüero zgłosił epizod dyskomfortu w klatce piersiowej i został zabrany do szpitala na badania kardiologiczne”. – Drużyna FC Barcelony

Na czym polega problem z sercem zawodnika? Jakie są zagrożenia?

Zmiany w rytmie serca, których doświadczył Kun Agüero

Ustalono, że problemem piłkarza jest arytmia.

Jednak ta kategoria jest bardzo szeroka, ponieważ obejmuje wszelkie zmiany w rytmie bicia serca.

Nie jest jasne, na jaki rodzaj arytmii cierpi argentyński zawodnik. Kiedy w sobotę został zdjęty z boiska, niektórzy dziennikarze stwierdzili, że jego tętno było bardzo wysokie jak na jego wiek i kondycję fizyczną. Sugeruje to tachyarytmię.

Zaburzenia rytmu serca mogą powodować niższą niż normalnie częstość akcji serca lub przyspieszenie akcji serca. Ponadto w obrębie każdej z tych podgrup istnieje więcej możliwości diagnostycznych.

Myślimy, że spodoba Ci się również artykuł: Top 10 telefonów komórkowych emitujących najwięcej promieniowania

Tachyarytmia może powodować problemy z sercem

Dlatego, opracowując dostępne dane, eksperci zakładają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów gracza jest tachyarytmia. Jest to prawdopodobne, biorąc pod uwagę fakt, że przeszedł już leczenie u dr Josepa Brugady.

Według FC Barcelona interwencja obejmuje 90 dni wolnego dla zawodnika:

„Zawodnik Kun Agüero przeszedł procedurę diagnostyczno-terapeutyczną przeprowadzoną przez dr Josepa Brugadę. Zawodnik jest na zwolnieniu lekarskim i w ciągu najbliższych trzech miesięcy zostanie oceniona skuteczność leczenia, aby określić proces jego powrotu do zdrowia”. – FC Barcelona

Dr Brugada jest bardzo znanym specjalistą w dziedzinie kardiologii. W rzeczywistości jego imieniem nazwano zespół związany z nagłą śmiercią u dorosłych, ponieważ odkrył go i opisał w latach 90. wraz z innymi kolegami.

EKG osoby z arytmią
Zaburzenia elektryczne serca zwykle przekładają się na nieregularny puls lub nieprawidłową częstotliwość.

Rodzaje tachyarytmii

Jak już wyjaśniliśmy, nie zgłoszono, na jaki rodzaj arytmii cierpi gracz. Nie wiemy również, jaki zabieg wykonano, aby go wyleczyć.

Zakładamy jednak, że jest to rodzaj tachyarytmii i że terapia i czas odpoczynku mogą świadczyć np. o migotaniu przedsionków.

Tachyarytmia to patologiczne zmiany częstości akcji serca z następującymi po sobie uderzeniami większymi niż 100 na minutę. Ten typ stanu jest nadkomorowy, jeśli uderzenia pochodzą z przedsionków i komorowy, jeśli ognisko znajduje się w komorach serca.

Najczęstsze formy problemów z sercem

Ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze formy tego problemu z sercem są następujące:

 • Tachykardia zatokowa: ten rodzaj arytmii nie wymaga leczenia. Jest to podwyższenie tętna powyżej 100 uderzeń na minutę, ale bez patologicznych reperkusji. Może to być spowodowane na przykład wysiłkiem fizycznym lub lękiem.
 • Dodatkowe skurcze przedsionków: to zaawansowane impulsy elektryczne, które przerywają normalny odstęp między uderzeniami. Dlatego uderzenia pojawiają się przed czasem w sposób izolowany.
 • Migotanie przedsionków: to możliwy problem z sercem Sergio Kum Agüero. To najczęstszy rodzaj arytmii. Pochodzenie leży w obecności wielu ognisk w przedsionkach, które wytwarzają uderzenia w tym samym czasie, bez odpowiedniej koordynacji. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy cierpią na to, zgłaszają ból w klatce piersiowej, duszność i zawroty głowy. Podejście terapeutyczne polega na próbie przywrócenia normalnego rytmu serca za pomocą leków lub kardiowersji elektrycznej. Można też przeprowadzić interwencję chirurgiczną w celu usunięcia zmian strukturalnych serca, które mogą być odpowiedzialne za zaburzenie. Ponadto często przepisuje się leki przeciwzakrzepowe lub przeciwpłytkowe, aby zmniejszyć możliwość migotania powodującego skrzepliny.
 • Trzepotanie przedsionków jest bardzo podobne do migotania przedsionków, z wyjątkiem tego, że częstość stabilizuje się na poziomie około 150 uderzeń na minutę.
 • Dodatkowe skurcze komorowe: podobnie jak ich przedsionkowe odpowiedniki, są to impulsy elektryczne pochodzące z obszarów komór, które nie powinny kierować biciem serca. Nie są bardzo symptomatyczne. Jednak niektórzy dostrzegają rodzaj przerwy między niektórymi uderzeniami.
 • Utrzymujący się częstoskurcz komorowy jest formą częstoskurczu częściej występującą u pacjentów z chorobami serca w wywiadzie. Występuje z częstością większą niż 100 uderzeń na minutę przez ponad 30 sekund. Może prowadzić do omdlenia.
 • Migotanie komór: to najbardziej niebezpieczny i śmiertelny rodzaj arytmii. Bicie serca jest całkowicie zdezorganizowane, a komory nie mogą pełnić swojej funkcji wydalania krwi do układu krążenia. Może spowodować śmierć w ciągu kilku minut od wystąpienia. Nie ma innego sposobu leczenia niż kardiowersja elektryczna.
Kardiowersja elektryczna
Jedynym skutecznym sposobem leczenia migotania komór jest kardiowersja elektryczna.

Czy problem z sercem, jakiego doświadcza Kun Agüero może zakończyć się nagłą śmiercią?

Pojawiło się pytanie, czy argentyńskiemu zawodnikowi Barcelony grozi nagła śmierć. Ilekroć takie epizody pojawiają się w sporcie, zawsze przypominamy sobie przypadki sportowców, którzy zginęli uprawiając swój sport.

Jednak ściśle mówiąc, nagła śmierć w sporcie ma niską częstość występowania. Nie ma istotnej różnicy w przypadkach w porównaniu z resztą populacji, która nie ćwiczy zawodowo.

Stwierdzono, że osoby w wieku powyżej 50 lat, które ćwiczą intensywnie, są bardziej podatne na ten epizod. Nie byłoby tak w przypadku Kun Agüero.

To prawda, że wiele rodzajów arytmii wymaga leczenia, aby zapobiec powikłaniom. Migotanie przedsionków, jak opisaliśmy, wymaga podejścia, które obejmuje zmniejszenie możliwości migotania i tworzenia skrzepliny. Skrzepy z serca mogą przemieszczać się przez układ krążenia, blokując przepływ krwi do innych narządów. To choroba zakrzepowo-zatorowa, która jest odpowiedzialna na przykład za niektóre udary.

Sądzimy, że spodoba Ci się również artykuł: Słabe krążenie krwi w nogach – profilaktyka i leczenie

Kun Agüero – co go czeka?

90 dni odpoczynku, które piłkarz wykorzystał, ma charakter zapobiegawczy. Celem jest ocena jego odpowiedzi na leczenie, aby wykluczyć przyszłe zagrożenia. W ten sposób lekarze mogą określić, czy powinien wrócić na boisko i na jakich warunkach.

Nie ma jednak wątpliwości, że otrzymuje najlepszą możliwą pomoc medyczną. Dr Josep Brugada to światowej sławy specjalista. W ciągu zaledwie trzech miesięcy będzie można stwierdzić, czy ryzyko jest na tyle minimalne, aby zawodnik mógł wrócić do intensywnej aktywności wymaganej przez FC Barcelonę i reprezentację Argentyny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Suárez-Mier, M. Paz, and Beatriz Aguilera. “Causas de muerte súbita asociada al deporte en España.” Revista española de cardiología 55.4 (2002): 347-358.
 • Armengol, Juan Jorge González, Antonio López Farré, and Fernando Prados Roa. “Síncope de esfuerzo y riesgo de muerte súbita en deportistas jóvenes: perspectiva clínica y genética.” Emergencias: Revista de la Sociedad Española de Medicina de Urgencias y Emergencias 23.1 (2011): 47-58.
 • Ueda N, Nagase S, Kataoka N, Nakajima K, Kamakura T, Wada M, Yamagata K, Ishibashi K, Inoue Y, Miyamoto K, Noda T, Aiba T, Izumi C, Noguchi T, Ohno S, Kusano K. Prevalence and characteristics of the Brugada electrocardiogram pattern in patients with arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy. J Arrhythm. 2021 Aug 30;37(5):1173-1183. doi: 10.1002/joa3.12628. PMID: 34621416; PMCID: PMC8485808.
 • Achkasov E, Bondarev S, Smirnov V, Waśkiewicz Z, Rosemann T, Nikolaidis PT, Knechtle B. Atrial Fibrillation in Athletes-Features of Development, Current Approaches to the Treatment, and Prevention of Complications. Int J Environ Res Public Health. 2019 Dec 4;16(24):4890. doi: 10.3390/ijerph16244890. PMID: 31817190; PMCID: PMC6950061.
 • Guasch E, Mont L. Diagnosis, pathophysiology, and management of exercise-induced arrhythmias. Nat Rev Cardiol. 2017 Feb;14(2):88-101. doi: 10.1038/nrcardio.2016.173. Epub 2016 Nov 10. PMID: 27830772.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.