Kuchenne resztki - jak ponownie je wykorzystać?

Kuchenne resztki - jak ponownie je wykorzystać?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2023

Przy odrobinie pomysłowości kuchenne resztki, zanim trafią do śmietnika, mogą znaleźć ponowne zastosowanie. Pomoże to zaoszczędzić pieniądze i środowisko. Wiele osób wie, że skórki owoców i warzyw można wykorzystać do różnych celów, ale przydatność innych rzeczy, takich jak torebki herbaty czy kawa mielona pozostawiona w dzbanku do kawy, jest wciąż stosunkowo nieznana.

Zasady ekologii 3R zakładające ograniczanie zużycia, ponowne zastosowanie i recykling – to filary, na których opiera się wykorzystanie zasobów w celu zmniejszenia ilości odpadów i ich wpływu na środowisko.

Jednak z powodu braku nawyku lub braku informacji praktyka 3R może wydawać się pracochłonna i niepotrzebna. Jednak jeśli chodzi o ograniczanie, ponowne wykorzystanie i poddawanie recyklingowi, jest to łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Zwłaszcza jeśli chodzi o ponowne wykorzystanie odpadów kuchennych.

Kuchenne resztki – dziedziny zastosowania

Odpady kuchenne można wykorzystać w następujących obszarach:

 1. Kosmetyki
 2. Zdrowie i dobre samopoczucie
 3. Gospodarstwo domowe (sprzątanie, remonty, pielęgnacja przedmiotów, ogrodnictwo itp.)

W tym artykule podamy kilka pomysłów na ponowne wykorzystanie kuchennych resztek, o których możesz nie wiedzieć.

Kuchenne resztki – ponowne wykorzystanie

1. Herbata ze skórki cytryny na trawienie

Zarówno miąższ cytryny, jak i skórka cytryny mają wiele właściwości i korzyści zdrowotnych. Dostarczają witamin z grupy B, C i E oraz minerałów, takich jak miedź, fosfor, magnez i wapń.

Skórki cytryny
Skórki cytryny mają wiele alternatywnych zastosowań i można je nawet zaparzyć na herbatę.

Jeśli chodzi o poprawę funkcji trawiennych, herbata ze skórki cytryny jest bardzo skuteczna. Herbatę tę można pić po każdym posiłku lub w pewnym momencie po południu, aby pobudzać pasaż jelitowy i zwalczać nadmiar gazów jelitowych.

Napój ten można spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Co więcej, według badań opublikowanych przez National Library of Medicine, może nawet pomóc w zapobieganiu rakowi piersi i okrężnicy.

Składniki

 • Skórki cytryny
 • 2 szklanki wody (300 ml)
 • 1 łyżka miodu (20 gramów)

Przygotowanie

 • Zagotuj wodę razem ze skórką z cytryny.
 • Gdy woda osiągnie temperaturę wrzenia, pozostaw garnek na wolnym ogniu jeszcze przez 15 minut.
 • Przelej płyn przez sitko, aby usunąć skórki.
 • Podawać i dosłodzić łyżką miodu do smaku.

2. Skórki pomarańczowe na mrówki

Wierzcie lub nie, ale dobrym sposobem na pozbycie się owadów jest zapach pomarańczy. Aby to zrobić, możesz skorzystać ze skórki pomarańczy, ponieważ ich kwaśny zapach odstrasza owady.

Możesz także zrobić napar z odpadków pomarańczy. Uzyskany płyn wlej do atomizera i spryskaj okna, drzwi oraz wszystkie miejsca, w których mogą przebywać komary lub mrówki. Zapach będzie o wiele przyjemniejszy niż jakiegokolwiek chemicznego pestycydu.

3. Kawa do eliminacji przykrych zapachów

Aromat kawy doskonale niweluje nieprzyjemne zapachy. Kawa w proszku, która pozostaje w dzbanku, zachowuje pyszny i niepowtarzalny zapach tego napoju. Aby z niego skorzystać, weź fusy i pozwól im wyschnąć, a następnie umieść je w płóciennych woreczkach i umieść w takich miejscach jak szafy, szuflada na buty, w pobliżu kuwety dla kota lub w koszu na śmieci.

Zużyte fusy
Fusy z kawy mogą pomóc wyeliminować nieprzyjemne zapachy w całym domu.

Innym sposobem na wykorzystanie odpadów kawowych jest zmieszanie ich z odrobiną mydła w płynie w celu zastosowania jako peelingu do twarzy. Według kilku badań kawa ma właściwości przeciwzapalne, dezynfekujące i złuszczające. Z tego powodu jest również stosowana w kosmetykach, co potwierdzają badania przeprowadzone przez Universidad del Valle.

4. Kompost

Istnieje wiele rodzajów odpadów organicznych, które można wykorzystać jako kompost dla roślin. Kompostowanie to gromadzenie odpadów organicznych w celu poprawy jakości gleby. Odpady z owoców, warzyw i innych produktów spożywczych wzbogacają jakość gleby i dostarczają składników odżywczych roślinom.

Aby wytworzyć kompost, organiczne odpady kuchenne, takie jak owoce i warzywa, skorupki jaj, ręczniki papierowe, olej, liście drzew, kwiaty i fusy z kawy są zbierane i mielone. Do tej mieszanki należy dodać suche materiały, takie jak suche liście i gałęzie, aby była dobrze pokryta.

Powstałą mieszankę należy umieścić w miejscu nienarażonym na deszcz ani słońce. Kompost należy mieszać raz w tygodniu, a także za każdym razem, gdy do mieszanki dodaje się nowe odpady organiczne. Po trzech miesiącach będziesz mieć doskonały czarny, wilgotny, bezwonny kompost.

5. Czarna herbata w torebkach do czyszczenia drewna

Kolejnym odpadem kuchennym, który można wykorzystać, są torebki herbaty. W szczególności torebki czarnej herbaty są bardzo przydatne do czyszczenia i polerowania drewna.

Saszetki z herbatą
Do polerowania drewna można użyć torebek z czarną herbatą.

Aby to zrobić, należy je pozostawić do namoczenia w pół szklanki gorącej wody. Po zaparzeniu herbaty zwilż ściereczkę herbatą i wytrzyj nią drewno.

6. Maseczki na twarz ze skórki banana

Skórka banana jest bogata w składniki odżywcze i jest bardzo przydatna do przygotowania domowej maseczki na twarz przed wyrzuceniem lub dodaniem do kompostu. Aby to zrobić, po prostu umyj twarz wodą z mydłem, a następnie wetrzyj skórkę (świeżo obraną) w wewnętrzną stronę twarzy.

Nieprzerwanymi, delikatnymi ruchami okrężnymi nakładaj tak długo, jak to możliwe (najlepiej 30 minut), a następnie umyj twarz ciepłą wodą. Możesz również użyć skórki od banana, gdy Twoja skóra jest poparzona lub podrażniona, ponieważ dodatkowo nawilży dotknięty obszar.

Organizacja ekologiczna Sustainable America rekomenduje skórki bananowe jako składnik związków oraz jako doskonałą odżywkę dla roślin domowych. Pozostaw skórkę banana w dzbanku z wodą na kilka godzin, aby woda wchłonęła składniki odżywcze, a następnie podlewaj nią rośliny.

Co ciekawe, skórki od bananów można również jeść i są bardzo pożywne. Zawierają między innymi witaminy B6 i C, magnez, potas i biotynę. Wielu lekarzy zaleca je, aby pomóc regulować ciśnienie krwi i zwalczać miażdżycę tętnic, anemię i zgagę.

7. Skórki ananasa jako naturalny środek moczopędny

Kolejnym odpadem kuchennym, który można dobrze wykorzystać, jest skórka ananasa. Jest to doskonały środek moczopędny, a także pomaga spalać tłuszcz.

Ananas

Aby go przygotować, włóż skórki ananasa do garnka i gotuj przez 30 minut w litrze wody. Następnie płyn należy pozostawić do zaparzenia. Następnie możesz pić go na ciepło lub na zimno. Do posłodzenia można dodać cukier lub cynamon, można też zdecydować się na łyżkę miodu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Cuadros Miranda, A., & Vélez Mena, J. (2018). Propuesta de un plan de factibilidad para la creación de una empresa dedicada a la producción y comercialización de un jabón artesanal en el municipio de Cartago Valle. Universidad del Valle.
 • Fukushima, Y., Takahashi, Y., Hori, Y., Kishimoto, Y., Shiga, K., Tanaka, Y., Masunaga, E., Tani, M., Yokoyama, M., & Kondo, K. (2015). Skin photoprotection and consumption of coffee and polyphenols in healthy middle-aged Japanese females. International journal of dermatology54(4), 410–418. https://doi.org/10.1111/ijd.12399
 • Hakim, I. A., Harris, R. B., & Ritenbaugh, C. (2000). Citrus peel use is associated with reduced risk of squamous cell carcinoma of the skin. Nutrition and cancer37(2), 161–168. https://doi.org/10.1207/S15327914NC372_7
 • Niz, E. (n.d.). 10 things to do with banana peels. Sustainableamerica.org. Retrieved November 30, 2022, from https://sustainableamerica.org/blog/bananas/
 • Rafiq, S., Kaul, R., Sofi, S. A., Bashir, N., Nazir, F., & Ahmad Nayik, G. (2018). Citrus peel as a source of functional ingredient: A review. Journal of the Saudi Society of Agricultural Sciences17(4), 351–358. https://doi.org/10.1016/j.jssas.2016.07.006
 • Ramli, S., Alkarkhi, A. F., Shin Yong, Y., Min-Tze, L., & Easa, A. M. (2009). Effect of banana pulp and peel flour on physicochemical properties and in vitro starch digestibility of yellow alkaline noodles. International journal of food sciences and nutrition60 Suppl 4, 326–340.
 • Wang, L., Wang, J., Fang, L., Zheng, Z., Zhi, D., Wang, S., Li, S., Ho, C. T., & Zhao, H. (2014). Anticancer activities of citrus peel polymethoxyflavones related to angiogenesis and others. BioMed research international2014, 453972. https://doi.org/10.1155/2014/453972

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.