Kuchenka mikrofalowa - 8 rzeczy, których nie należy podgrzewać
Chociaż prawdą jest, że kuchenka mikrofalowa szybko wyprowadza nas z kłopotów, nie wszystkich przedmiotów można używać w tym urządzeniu. To ważne, ponieważ mogą one uszkodzić mikrofalówkę, ale także dlatego, że mogą zaszkodzić zdrowiu.
Aby wyjaśnić wszelkie pytania lub wątpliwości, jakie możesz mieć co do tego, co naprawdę możesz włożyć do kuchenki mikrofalowej, w tym artykule omówimy ten temat. Koniecznie dowiedz się więcej!
Kuchenka mikrofalowa – czego nie należy podgrzewać?
Przeczytaj poniższą listę i upewnij się, że nie popełnisz błędu. Podpowiadamy, jakich 8 rzeczy nigdy nie należy używać w kuchence mikrofalowej. Jeśli to zrobisz, możesz narazić się na różne zagrożenia, takie jak:
- Wzniecenie pożaru
- Psucie jedzenia
- Choroby
Poznajmy więc te produkty.
1. Pojemniki styropianowe
Jeśli poprzedniego wieczoru zamówiłeś jedzenie z dostawą, nie podgrzewaj jedzenia w opakowaniu, zwłaszcza jeśli jest one wykonane ze styropianu. W kontakcie z ciepłem emitowanym przez kuchenkę mikrofalową materiał ten ulega niebezpiecznym przemianom chemicznym.
Najmniej poważną rzeczą, jaka może się zdarzyć, jest to, że stopi się i przyklei do jedzenia lub ścianek kuchenki mikrofalowej. Jednak materiał ten uwalnia również substancje chemiczne, które są niebezpieczne dla zdrowia i przenikają do żywności.
Chociaż niektóre pudełka wykonane z tego materiału mają znak, że można używać ich w kuchence mikrofalowej, najlepiej wyjąć jedzenie z pudełka i podgrzać je bez opakowania. To ważne, ponieważ polistyren jest uważany za potencjalny czynnik rakotwórczy, jak wyjaśniła organizacja Children’s Environmental Health Network.
Przeczytaj również: Pieczarki z mikrofalówki: szybki i łatwy przepis
2. Plastik
Powszechne jest organizowanie niektórych produktów spożywczych w plastikowych torebkach lub pojemnikach, jak to ma miejsce w przypadku mrożonych owoców i mięsa. Cóż, chociaż ta praktyka jest pomocna, plastik jest jedną z rzeczy, których nie należy wkładać do kuchenki mikrofalowej.
W szczególności mówimy o tych torebkach i pojemnikach po produktach, takich jak masło, jogurt lub przyprawy, które mają tendencję do topienia się w kontakcie z ciepłem. Istnieją inne, które nadają się do użytku w urządzeniu. Są one oznaczone trójkątnym emblematem i oznaczone cyframi 2, 4 i 5.
Oprócz tej liczby, jeśli są naprawdę bezpieczne do użytku w kuchence mikrofalowej, powinny mieć ikonę z trzema falami. Dzięki takiemu oznaczeniu będziesz mieć pewność, że dane opakowanie jest odpowiednie. W przypadku plastikowych toreb żadne nie są bezpieczne w kontakcie z ciepłem, więc bądź bardzo ostrożny.
3. Nigdy nie należy podgrzewać metalowych przyborów kuchennych
Metal to kolejna rzecz, której nie należy używać w kuchence mikrofalowej. Może on spowodować poważne uszkodzenie urządzenia.
Urządzenie generuje fale elektromagnetyczne przez rurę elektronową. Jedzenie pochłania te fale i wytwarza się ciepło. Nie dzieje się tak jednak w przypadku metalu, który jest przewodnikiem.
Może się to skończyć pożarem, który uszkodzi urządzenie lub przyczyni się do poważnych strat i wpłynie na Twoją integralność. Ostrzeżenie dotyczące metalu szczególnie dotyczy używania łyżek, noży, widelców, garnków i szklanek z metalowymi częściami. Podobnie jest z kubkami podróżnymi, które zazwyczaj są wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego.
Tylko jeśli masz ceramiczny kubek podróżny, możesz podgrzać jego zawartość w kuchence mikrofalowej.
4. Folia aluminiowa
Folia aluminiowa doskonale nadaje się do pakowania i przechowywania żywności. Nie zaleca się jednak podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej z zastosowaniem folii aluminiowej. Podobnie jak w przypadku metalowych przyborów kuchennych, może to spowodować iskrzenie i uszkodzenie urządzenia lub spowodować poważny pożar.
Ponadto, chociaż niektórzy uważają, że jedzenie nagrzewa się szybciej, gdy jest zawinięte w folię aluminiową, w rzeczywistości jest odwrotnie! Według US Food and Safety Inspection Service (FSIS) materiał ten utrudnia pochłanianie mikrofal przez żywność, zapobiegając w ten sposób wytwarzania się w niej ciepła.
Zgodnie z zasadą, że folia aluminiowa zapobiega podgrzaniu potraw, istnieją przepisy, które wskazują, że należy jej używać, aby uniknąć całkowitego ugotowania składników. Dlatego FSIS wskazuje, że reakcja folii aluminiowej wewnątrz kuchenki mikrofalowej powinna być bardzo dokładnie monitorowana.
Nigdy nie należy wkładać folii aluminiowej do kuchenki mikrofalowej ani próbować w ten sposób podgrzewać zawiniętej w folię żywności.
5. Nigdy nie podgrzewaj w kuchence mikrofalowej pudeł kartonowych ani toreb papierowych
Jedną z popularnych alternatyw pakowania żywności bez użycia tworzyw sztucznych jednorazowego użytku są kartony i torby papierowe. Cóż, to prowadzi nas do kolejnej rzeczy, której nie powinieneś używać w kuchence mikrofalowej. Dlaczego?
Otóż kartonowe pudełka na żywność zwykle mają stalową lub plastikową powłokę, aby zapobiec ich rozpadaniu się, gdy zawierają określone produkty. W tym konkretnym przypadku należy unikać umieszczania ich w kuchence mikrofalowej, zwłaszcza jeśli mają aluminiowe lub metalowe części.
Jeśli zauważysz, że twoje pudełka nie mają wyżej wymienionych powłok i mają symbol odpowiedni do podgrzewania w tym urządzeniu, nie przekraczaj limitu 90 sekund. Po tym czasie może to być niebezpieczne i spowodować pożar. To samo dotyczy toreb papierowych.
6. Stare metalowe naczynia
Stare metalowe zastawy stołowe – a nawet niektóre rodzaje ceramiki – które mają więcej niż 40 lat, mogą zawierać śladowe ilości ołowiu i innych metali ciężkich w szkliwie. Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ związki te są przenoszone do żywności pod wpływem ciepła mikrofalowego.
7. Ostra papryka
Wiemy, że kuszące jest dodanie kilku ostrych papryczek do posiłku i podgrzanie go w kuchence mikrofalowej. Jednak poddanie tych produktów działaniu wysokiej temperatury spowoduje uwolnienie zawartej w nich kapsaicyny.
Według badań naukowych związek powoduje podrażnienia i oparzenia błon śluzowych. Możesz otworzyć drzwi mikrofalówki podczas podgrzewania ostrej papryki, a gorący gaz z kapsaicyną może dostać się do Twoich oczu i nosa stanowiąc w ten sposób zagrożenie dla zdrowia.
W takim przypadku należy najpierw podgrzać preparat, a następnie dodać papryki.
8. Kuchenka mikrofalowa – nie podgrzewaj mrożonek
Wreszcie, nie podgrzewaj w mikrofalówce zamrożonej żywności. Takie postępowanie może wydawać się prostą alternatywą dla rozmrażania mięsa lub kiełbasek, ale rezultat jest nierówny i może być niebezpieczny.
Jeśli mówimy na przykład o mięsie mielonym, osiągniesz dobry poziom gotowania na obrzeżach, ale wewnątrz może to wyglądać zupełnie inaczej. Badania wskazują, że spożywanie surowego mięsa zwiększa ryzyko zarażenia się pasożytami, takimi jak Toxoplasma gondii i Trichinella spp.
Jakich innych rzeczy nie należy wkładać do mikrofalówki?
Oprócz 8 rzeczy, o których wspomnieliśmy, nie należy używać w kuchence mikrofalowej filiżanek ani szklanych pojemników, które nie są do tego przeznaczone. Urządzenia nie należy też włączać, gdy jest puste. To ważne, ponieważ uruchomienie urządzenia bez zawartości może spowodować jego uszkodzenie, a nawet pożar.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cardillo, Natalia & Pasqualetti, Mariana & Fariña, Fernando & Ribicich, Mabel. (2016). La alimentación con carne cruda y el riesgo de transmisión de agentes parasitarios de importancia en la Salud Pública: Toxoplasma gondii y Trichinella spp.. Clinnutrivet. 2 – 10.
- Cooking with Microwave Ovens. Food Safety and Inspection Service. U.S. Department of Agriculture.
- Espuma de poliestireno: alternativas más seguras. Children’s Environmental Health Network.
- Fattori, Victor, Miriam SN Hohmann, Ana C. Rossaneis, Felipe A. Pinho-Ribeiro, and Waldiceu A. Verri. (2016). “Capsaicina: comprensión actual de sus mecanismos y terapia del dolor y otros usos clínicos y preclínicos”. Molecules 21, no. 7: 844. https://doi.org/10.3390/molecules21070844
- García Torres, C. E. (2020). Macroelementos, elementos traza y metales tóxicos en comidas preparadas para microondas.