Krwawienie z dziąseł, co to jest?
Niemal każdy z nas zauważył kiedyś krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów. W rzeczywistości zazwyczaj wtedy myślimy, że było to spowodowane nadmiernym szczotkowaniem lub że było to coś tymczasowego. Nie jest to jednak normalna sytuacja.
Krwawienie z dziąseł jest poważniejszym objawem niż się nam wydaje. Może to być wczesny objaw patologii dziąseł lub nawet choroby dziąseł lub przyzębia. Dlatego nawet jeśli zdarza się to sporadycznie, nie powinniśmy tego ignorować. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest taki rodzaj krwawienia, jakie są jego przyczyny i objawy.
Czym jest krwawienie z dziąseł?
Krwawienie z dziąseł jest oznaką, że rozwinął się w nich stan zapalny. Zwykle towarzyszy temu zaczerwienienie i chociaż pojawia się tylko podczas szczotkowania, może wskazywać na chorobę dziąseł. Na przykład może to oznaczać zarówno zapalenie przyzębia, jak i dziąseł.
Zapalenie dziąseł
Jest to bardzo powszechna forma choroby dziąseł. Nie jest to jednak poważne schorzenie, chociaż może prowadzić do zapalenia przyzębia. Powoduje podrażnienie i stan zapalny dziąseł, powodując ich zaczerwienienie i obrzęk. Wpływa głównie na podstawę zębów.
Zapalenie dziąseł powstaje głównie na skutek złej higieny jamy ustnej. Dlatego konieczne jest pielęgnowanie dobrych nawyków, aby uniknąć tego typu problemów. Zaleca się w związku tym mycie zębów dwa razy dziennie, a ponadto codzienne czyszczenie przestrzeni między zębowych nicią dentystyczną. Ponadto konieczne są częste wizyty u dentysty.
Zapalenie przyzębia
Jest to znacznie poważniejsza infekcja dziąseł. Zapalenie przyzębia powoduje zniszczenie kości, w której osadzone są zęby. Dlatego może ono spowodować nawet wypadnięcie zębów. Choroba ta występuje stosunkowo często.
Zapalenie przyzębia również wiąże się ze słabą higieną jamy ustnej. Zidentyfikowano jednak również inne czynniki ryzyka. W rzeczywistości liczne badania łączą palenie tytoniu z częstszym występowaniem zapalenia przyzębia.
Przeczytaj również: Zdrowe zęby – 5 nawyków, które pomogą Ci o nie zadbać
Inne przyczyny
Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że krwawienie z dziąseł może być spowodowane również innymi sytuacjami. Wśród tych powodów można wymienić przede wszystkim zbyt mocne szczotkowanie podczas mycia zębów, często po nabyciu nowej szczoteczki do zębów. Również nowy sposób nitkowania lub stosowanie niektórych leków może powodować krwawienie dziąseł.
Co powoduje krwawienie z dziąseł?
Jamę ustną kolonizują ogromne ilości bakterii, które stale tworzą lepką »płytkę nazębną«. Ta z kolei osadza się na zębach, co wiąże się również z występowaniem śluzu i pozostawaniem resztek jedzenia między zębami.
Tę płytkę nazębną można usunąć za pomocą odpowiedniego szczotkowania zębów oraz nici dentystycznej. Jeśli nie zostanie w odpowiednim czasie usunięta, twardnieje i z czasem przekształca się w kamień nazębny. W konsekwencji, kamień nazębny gromadzi się zarówno wokół zębów jak i między nimi. Powoduje to podrażnienie dziąseł, stan zapalny i w końcu również krwawienie z dziąseł.
Krwawienie z dziąseł – jak go uniknąć?
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli zauważymy krwawienie z dziąseł, to udać się do dentysty. Tylko stomatolog może prawidłowo zbadać przyczyny krwawienia. Ponadto z pewnością wykona również czyszczenie zębów, aby usunąć kamień nazębny i ustali najbardziej odpowiednie leczenie.
Bez względu na stwierdzoną przyczynę lub zalecenia dentysty, istnieją proste kroki, aby uniknąć lub zmniejszyć krwawienie z dziąseł. Te wskazówki należy stosować codziennie, nawet jeśli nie cierpisz na żadną patologię dziąseł:
- Codziennie myj zęby. W rzeczywistości próbuj to robić regularnie dwa lub trzy razy dziennie. Najlepiej jednak rób to ostrożnie, przez co najmniej dwie minuty. Staraj się poświęcić szczególną uwagę trudno dostępnym partiom próbując dotrzeć do nich szczoteczką.
- Niektórzy eksperci zalecają stosowanie elektrycznych szczotek do mycia zębów. Lepiej, jeśli mają miękkie i zaokrąglone włosie. Zawsze jednak zachowaj ostrożność podczas szczotkowania na linii dziąseł.
- Każdego dnia używaj nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni między zębowych. Pomoże ci to uniknąć tworzenia się kamienia nazębnego w tych obszarach. Podobnie należy stosować płyn do płukania jamy ustnej.
- Jak już wspomnieliśmy wcześniej, należy regularnie odwiedzać dentystę. Najlepiej jest zgłaszać się na wizytę kontrolną co sześć miesięcy.
- Oprócz tych wszystkich zaleceń, rzuć palenie i unikaj alkoholu.
Z drugiej strony należy również zwrócić uwagę na swoją dietę. Kompletna dieta powinna zawierać owoce i warzywa, które dostarczą ci wszystkich witamin, których potrzebujesz, aby twoje dziąsła i zęby były zdrowe. Dobrze byłoby także unikać pokarmów bogatych w cukier, ponieważ mogą one źle wpływać na zęby.
Zobacz także: Biały uśmiech – domowe metody wybielania zębów
Podsumowując
Pamiętaj, że krwawienie z dziąseł może być oznaką ich choroby, dlatego nie bagatelizuj tego objawu. Jeśli zauważysz go u siebie, musisz jak najszybciej odwiedzić dentystę. Staraj się również zachowywać właściwą higienę jamy ustnej, aby uniknąć tego typu problemów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tratamientos, Sí. (n.d.). Enfermedad de las encías o enfermedad periodontal – Causas, sÍntomas y tratamiento. Retrieved from https://www.nidcr.nih.gov/sites/default/files/2018-01/enfermedad-encias-enfermedad-periodontal_3.pdf
- Causas y soluciones del sangrado de encías | Blog Dentix. (n.d.). Retrieved July 29, 2019, from https://www.dentix.com/es-es/blog/causas-y-soluciones-del-sangrado-de-encias
- Sangrado de encías | parodontax. (n.d.). Retrieved July 29, 2019, from https://www.parodontax.es/sobre-enfermedad-gingival/sintomas/sangrado-encias/
- ¿Por qué me sangran las encías? (n.d.). Retrieved July 29, 2019, from https://cuidateplus.marca.com/bienestar/2018/11/22/-sangran-encias-168209.html