Krem progesteronowy - w jakich sytuacjach jest zalecany?

Kremy progesteronowe zyskały na popularności w ostatnich latach, ale kiedy zaleca się ich stosowanie? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Krem progesteronowy - w jakich sytuacjach jest zalecany?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Krem progesteronowy zawiera progesteron – żeński hormon płciowy, który pełni kilka funkcji w organizmie. Jego poziom we krwi spada po menopauzie, co powoduje pojawienie się różnych zmian. Na szczęście krem progesteronowy pomaga utrzymać odpowiedni poziom hormonów i złagodzić niektóre objawy.

Funkcje progesteronu są związane z reprodukcją. W tym sensie substancja jest odpowiedzialna za przygotowanie endometrium do implantacji i utrzymanie ciąży do czasu porodu. Bierze również udział w innych procesach, takich jak resorpcja kości.

Krem progesteronowy wykorzystuje naturalną substancję zwaną diosgeniną, pozyskiwaną z roślin takich jak Dioscorea villosa. Diosgenina może wiązać się z receptorami progesteronu i wywoływać podobne efekty.

Do czego służy krem progesteronowy?

Odkrycia dotyczące stosowania kremu progesteronowego są sprzeczne i potrzebne są dalsze badania. Jednak wiele kobiet odczuwa ulgę w jego stosowaniu, dlatego warto stosować go w następujących przypadkach.

Regulowanie poziomu hormonów

Jednym z głównych zastosowań kremu progesteronowego jest regulacja poziomu hormonów w celu zminimalizowania objawów menopauzy. Pod koniec cyklu rozrodczego kobiety następuje nagły spadek hormonów płciowych. Ta nierównowaga powoduje charakterystyczne zmiany tego etapu, takie jak uderzenia gorąca.

Doustna terapia hormonalna jest stosowana od wielu lat. Stwierdzono jednak, że zwiększa prawdopodobieństwo raka piersi i jajnika. Miejscowe leczenie hormonalne jest jednak w stanie zredukować objawy w wielu przypadkach przy mniejszym ryzyku.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Annals of Pharmacotherapy wykazało, że krem z progesteronem łagodzi objawy naczynioruchowe. Jednak inne publikacje podają, że nie jest lepszy niż placebo, więc efekt może się różnić u poszczególnych kobiet.

Kobieta z uderzeniami gorąca.
Objawy menopauzy są zróżnicowane i reagują na spadek stężenia hormonów.

Może zapobiegać osteoporozie

Progesteron bierze również udział w procesie resorpcji i przebudowy kości, zwiększając w ten sposób gęstość kości. Dlatego spadek tego hormonu w okresie menopauzy zwiększa prawdopodobieństwo osteoporozy.

W związku z tym kolejnym zastosowaniem związku jest zwiększenie gęstości kości i zapobieganie osteoporozie. Jednak badanie opublikowane w czasopiśmie Obstetrics and Gynecology wykazało, że stosowanie kremu przez 1 rok zwiększa gęstość kości tylko o 1,2%.

Inne aplikacje

Oprócz opisanych już zastosowań wiele kobiet stwierdziło, że krem z progesteronem może łagodzić inne dolegliwości. Chociaż nie ma badań potwierdzających takie efekty, lek może być również przydatny, zgodnie z anegdotycznymi zapisami, w następujących przypadkach:

  • Uśmierzanie bólu piersi
  • Uspokajający zespół napięcia przedmiesiączkowego
  • Poprawa nastrojów
  • Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów
  • Poprawa wyglądu skóry
  • Zwiększenie libido

Jak podaje się krem progesteronowy?

Krem progesteronowy jest dostępny w różnych mocach. Jednym z najczęstszych jest 10 mg na gram żelu. Związek należy nakładać na skórę codziennie – maksymalnie dwa razy dziennie – w celu uzyskania korzyści. Kobiety mogą nakładać krem na piersi, nogi, szyję, kolana, nogi lub ramiona.

Obszar aplikacji należy zmieniać codziennie, aby uniknąć pojawienia się miejscowych niepożądanych efektów. Ponadto ważne jest odczekanie, aż krem wyschnie przed ubieraniem, aby zapewnić wchłanianie hormonu.

Wreszcie, jego stosowanie powinno być naprzemienne u kobiet w okresie menopauzy, dlatego zaleca się stosowanie go 2 tygodnie z rzędu i odczekanie 2 tygodni przed kolejną dawką. Kobiety przed menopauzą powinny stosować krem tylko w ostatnich 2 tygodniach cyklu miesiączkowego.

Kto nie powinien tego używać?

Stosowanie kremu progesteronowego jest przeciwwskazane u osób uczulonych na składnik aktywny lub którykolwiek z jego składników. Dlatego zawsze ważne jest sprawdzenie etykiety i zidentyfikowanie wszystkich składników kompozycji.

Krem należy nakładać tylko na zdrową skórę, więc jeśli masz jakiekolwiek dolegliwości skórne, nie powinieneś go stosować. Ponadto nie należy nakładać związku na błony śluzowe, ponieważ może powodować niekorzystne skutki, takie jak suchość i podrażnienie.

Na szczęście nie ma to wpływu na ciążę ani karmienie piersią. Ponadto nie przekracza bariery krew-mózg, dzięki czemu nie wpływa na stężenie hormonu w układzie nerwowym. Jednak zawsze zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia tego typu.

Skutki uboczne kremu progesteronowego

Wszystkie obecnie sprzedawane leki mogą powodować niepożądane skutki u ludzi. Krem progesteronowy to bezpieczny lek, który nie powoduje zauważalnych działań niepożądanych. Większość działań niepożądanych ma charakter skórny i występuje w obszarze aplikacji. Główne zgłaszane objawy to podrażnienie skóry, zaczerwienienie i suchość.

U niektórych osób mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe spowodowane wchłanianiem leku. Chociaż ich częstość jest niewielka, mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Przybranie na wadze
  • Ból głowy
  • Zmiana tętna
  • Intensywne nudności
  • Tkliwość piersi
  • Zmiany menstruacyjne
  • Senność i zmęczenie

Wreszcie, istnieją badania, które wykazały, że poziomy progesteronu we krwi po 12 dniach stosowania kremu były podobne do tych uzyskiwanych przy przyjmowaniu doustnym. W tym sensie długotrwałe stosowanie może również sprzyjać pojawieniu się raka piersi.

Kobieta o wrażliwych piersiach.
Nadwrażliwość piersi występuje u niektórych kobiet, które długo używały kremu, chociaż nie jest to częsty efekt.

Jak przechowywać i wyrzucać krem progesteronowy?

Kremy progesteronowe należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, aby zachować swoje właściwości. W najgorętszych miesiącach roku warto włożyć go do lodówki. Wskazane jest również, aby pojemnik był zamknięty po każdej aplikacji, aby nie wysychał i nie zmieniał konsystencji. Ponadto należy go trzymać poza zasięgiem dzieci, aby zapobiec ewentualnym wypadkom.

Wreszcie, nigdy nie spłukuj leku w toalecie i nie wyrzucaj do śmietnika, ponieważ może to spowodować poważne szkody dla środowiska. Najlepiej umieścić go w najbliższym punkcie zbiórki w Twoim kraju. Jeśli nie wiesz, gdzie go znaleźć, skonsultuj się z farmaceutą, jak najlepiej pozbyć się kremu.

Mieszanka o wielu zastosowaniach

Stosowanie kremu progesteronowego polecane jest na wiele różnych schorzeń. Ponadto jest to bardzo bezpieczny lek z niewielkimi skutkami ubocznymi. Jednak zawsze należy przestrzegać zalecanego dawkowania i zaprzestać jego stosowania w przypadku wystąpienia działań niepożądanych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Whelan AM, Jurgens TM, Trinacty M. Bioidentical progesterone cream for menopause-related vasomotor symptoms: is it effective? Ann Pharmacother. 2013 Jan;47(1):112-6.
  • Leonetti HB, Longo S, Anasti JN. Transdermal progesterone cream for vasomotor symptoms and postmenopausal bone loss. Obstet Gynecol. 1999 Aug;94(2):225-8.
  • Wardhana, Surachmanto EE, Datau EA, Ongkowijaya J, Karema-Kaparang AM. Transdermal bio-identical progesterone cream as hormonal treatment for osteoarthritis. Acta Med Indones. 2013 Jul;45(3):224-32.
  • Hermann AC, Nafziger AN, Victory J, Kulawy R et al. Over-the-counter progesterone cream produces significant drug exposure compared to a food and drug administration-approved oral progesterone product. J Clin Pharmacol. 2005 Jun;45(6):614-9.
  • Elshafie MA, Ewies AA. Transdermal natural progesterone cream for postmenopausal women: inconsistent data and complex pharmacokinetics. J Obstet Gynaecol. 2007 Oct;27(7):655-9.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.