Krem po opalaniu czy nawilżający - co lepsze?
Letnie zajęcia rekreacyjne mogą być świetną zabawą dla Ciebie i Twoich przyjaciół, ale trudne warunki środowiskowe mogą uszkodzić Twoją skórę. Słońce, piasek, słona woda i chlor bezpośrednio wpływają na skórę na plaży lub na basenie. Dlatego warto mieć pod ręką krem po opalaniu, aby złagodzić uszkodzenia.
Wysoki wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej jest najbardziej odpowiedni do zastosowania przed i podczas ekspozycji na promienie UV. Co jednak robisz, gdy nadejdzie koniec słonecznego dnia? Możesz zastosować krem po opalaniu, albo krem nawilżający. W tym artykule powiemy Ci, jakie są cechy każdego z nich.
Krem po opalaniu a krem nawilżający : podobieństwa i różnice
Zarówno krem po opalaniu, jak i krem nawilżający są świetnym źródłem wody dla naszej skóry. Nawilżają ją na powierzchowni i również wnikają głęboko w strukturę skóry. Zwykły krem nawilża, natomiast krem po opalaniu, oprócz nawilżania, łagodzi dyskomfort i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.
W przypadku kremu po opalaniu, zawiera on specjalne substancje nawilżające. Ma również aktywne składniki o właściwościach łagodzących, takie jak aloes, nagietek itp. Jego skład może obejmować miętę, witaminy i przeciwutleniacze.
Skład kremu po opalaniu
Krem po opalaniu może mieć różny skład, w zależności od jego przygotowania. Proces obejmuje różne aktywne komponenty o określonych korzyściach dla skóry, która była wystawiona na działanie promieniowania słonecznego.
Niektóre z najpopularniejszych składników to:
- Mięta: Pomaga skórze naturalnie się zregenerować i łagodzi podrażnienia. Jest bardzo orzeźwiająca, ponieważ redukuje ciepło ciała i zmniejsza stan zapalny tkanki skórnej.
- Aloe vera: To jedna z najczęściej używanych roślin do pielęgnacji skóry. Nawilża i naprawia tkankę komórkową, dostarczając witamin, które odżywiają skórę właściwą. Jego miejscowe zastosowanie służy jako środek przeciwbólowy, działa więc jako środek łagodzący na tkanki uszkodzone przez słońce.
- Alfa-bisabolol: ten związek pochodzi z rumianku, którego łacińska nazwa to Matricaria lub Chamomilla. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, wykorzystuje się się go w wielu maseczkach i domowych środkach do leczenia oparzeń.
- D-panthenol: Jest pochodną witaminy B5 (kwas pantotenowy). Wspomaga tworzenie nowych tkanek, dzięki czemu działa jako środek regenerujący skórę.
- Ekstrakt z nagietka: Działa, jako środek kojący i leczący. W ten sposób pomaga w naprawianiu szkód spowodowanych promieniami UV. Jest to, podobnie jak aloes, jeden z najczęściej używanych składników w kremach po opalaniu.
Inne aktywne składniki, które często zawiera krem po opalaniu, i które pomagają w regeneracji martwych komórek skóry to:
- Mentol
- Kamfora
- Szałwia
- Alantoina
- Enoxolone (składnik chemiczny środków przeciwzapalnych dla lekko spalonej skóry)
- Tyrozyna
Skład kremu nawilżającego
Składniki nawilżające mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od produktu, który wybierzesz, aby nawodnić skórę. Ponieważ jest to balsam do stosowania na skórę przez cały czas, nawet przed opalaniem, istnieje wiele odmian i zapachów. Niektóre typowe składniki nawilżające to:
- Aloe vera
- Migdały
- D-Panthenol
- Olejki eteryczne
- Masło Shea
- Mleko kokosowe
Co najlepiej zrobić po opalaniu?
Niektóre środki nawilżające zawierają te same składniki aktywne, co krem po opalaniu. Zazwyczaj mają łagodny lub neutralny zapach, ale doskonale odżywiają skórę. To pomoże jej się zregenerować i dobrze ją nawilży po gorącym dniu. Możesz spróbować włożyć produkt na kilka minut do lodówki, aby uczucie chłodzenia było większe.
Jeśli przez dłuższy czas narażasz się na działanie słońca i Twoja skóra jest poważnie uszkodzona, zdecydowanie lepiej będzie nałożyć krem po opalaniu. Ten produkt ma określone składniki, które zmniejszają stan zapalny i łagodzą pieczenie. Natomiast kremy nawilżające nie mają tych składników ani tych właściwości.
Niezależnie od wyboru, pamiętaj, że musisz utrzymywać nawodnienie zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Koniecznie pij więcej wody niż normalnie: poczujesz się lepiej i złagodzisz wyczerpanie po słonecznym dniu.
Nie zapomnij oczyścić zanieczyszczeń. Po długim dniu spędzonym na dworze trzeba dokładnie oczyścić skórę. Często filtry przeciwsłoneczne połączone z potem mogą pozostawić na Twojej skórze szkodliwe substancje. Pamiętaj jednak, że nie powinno się złuszczać skóry natychmiast po opalaniu, ponieważ jest wtedy bardzo wrażliwa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Krauthammer, M., Kong, Y., Ha, B. H., Evans, P., Bacchiocchi, A., McCusker, J. P., … Halaban, R. (2012). Exome sequencing identifies recurrent somatic RAC1 mutations in melanoma. Nature Genetics. https://doi.org/10.1038/ng.2359
- Sarkany, R. (2017). Sun protection strategies. Medicine (United Kingdom). https://doi.org/10.1016/j.mpmed.2017.04.009
- Schauder, S. (2003). Sun protection. Tagliche Praxis. https://doi.org/10.1016/S0891-5245(07)80011-3
- Stanton, W. R., Janda, M., Baade, P. D., & Anderson, P. (2004). Primary prevention of skin cancer: A review of sun protection in Australia and internationally. Health Promotion International. https://doi.org/10.1093/heapro/dah310
- Hornung, R. L. (2011). Photoprotection. In Harper’s Textbook of Pediatric Dermatology: Third Edition. https://doi.org/10.1002/9781444345384.ch108