Krem cica: co to za produkt i do czego służy?
Krem Cica służy do leczenia zmarszczek i blizn. Ten produkt zyskał na popularności i jest obecnie podstawowym elementem codziennej pielęgnacji wielu ludzi. Dzieje się tak dzięki temu, że wiele osób używa go do leczenia podrażnień, wrażliwej skóry i suchości.
Termin CICA pochodzi od hiszpańskiego słowa cicatriz, co oznacza „blizna” ale właściwie nawiązuje do głównego składnika krem: Centella asiatica. Jest to zioło, którego wiele osób używało na przestrzeni dziejów w leczeniu problemów dermatologicznych.
Specjaliści przeformułowali te lecznicze balsamy, aby zawierały składniki aktywne, które w delikatny sposób pielęgnują zmarszczki. W rzeczywistości funkcją kremu cica jest leczenie zmarszczek tak, jakby były bliznami.
Dowiedzmy się więcej o tym produkcie!
Co to jest krem cica?
Makijaż używany zimą lub ogólny stres to czynniki, które mogą męczyć skórę, sprawiając, że wygląda na suchą i spierzchniętą. Problemy te można jednak zniwelować stosując krem cica na bazie Centella asiatica, czyli wąkrotki azjatyckiej. To roślina, którą możemy znaleźć w Azji i na południu Afryki. Tam wiele osób zna to jako gotu kola.
Ludzie używali tego zioła od 3000 lat do leczenia ran. Ponadto, zgodnie z legendą, tygrysy bengalskie po walkach pocierały swoje rany tym ziołem, co pomogło im się wyleczyć. Dlatego znana jest również jako trawa tygrysia.
Ponadto, chociaż kremy cica pierwotnie były produktami farmaceutycznymi, dziś ich zastosowanie stało się bardziej zróżnicowane dzięki produkcji ekstraktów. Jednym z nich jest madecassoside, który stymuluje produkcję kolagenu w skórze.
Jak działa krem cica?
Krem cica to nie to samo, co leczniczy balsam, który można znaleźć w aptece. Dzieje się tak dlatego, że inne aktywne składniki wspomagają proces gojenia w nawilżaniu skóry.
Kremy te wzmacniają barierę skóry i świetnie nadają się do cery trądzikowej lub zaczerwienionej. W rzeczywistości kremy cica mogą mieć właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, a także zdolność do stymulowania produkcji kolagenu.
Różne badania naukowe wykazują korzyści płynące z kremów cica, jeśli chodzi o kontrolowanie innych problemów związanych ze skórą:
- Egzema i łuszczyca: badanie z 2017 roku wykazało, że kiedy te kremy zawierają związki nawilżające, które zapobiegają stanom zapalnym, są bardzo przydatne w radzeniu sobie z tymi dwoma chorobami skóry.
- Zmarszczki: Dwie trzecie osób stosujących azjatykozyd, jeden z ekstraktów wąkrotki azjatyckiej, doświadczyło zauważalnej poprawy w obszarze wokół oczu podczas badania z 2008 roku.
- Suchość i podrażnienie: wąkrotka azjatycka pozwala na głębsze nawilżenie, co pomaga w podstawowym funkcjonowaniu bariery ochronnej skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zimno lub zanieczyszczenia.
- Trądzik: W badaniu z 2018 roku specjaliści zastosowali ekstrakt z madekasozydu, który w rezultacie zmniejszył stan zapalny skóry.
Przeczytaj także: Domowej roboty krem do rozjaśniania skóry
Jak używać kremu cica
Osoby z każdym typem skóry mogą stosować krem cica, ponieważ wspomaga on regenerację komórek. Jednak lepiej jest go używać, jeśli masz ranę, głębokie zmarszczki lub jeśli naruszona jest bariera ochronna skóry.
Sposób użycia kremu zależy od rodzaju skóry. Na przykład, jeśli masz suchą skórę, która wymaga podkładu, powinieneś codziennie używać kremu cica.
Kolejną cechą kremu jest to, że jest bardzo przydatny po zabiegu estetycznym, takim jak peeling. W takich przypadkach należy stosować go raz dziennie jako ostatni krok w codziennej pielęgnacji skóry.
Przydatny i wszechstronny produkt na skórę
Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby upewnić się, że używany produkt zawiera wąkrotkę azjatycką jako główny składnik. Najlepiej kupować ten kosmetyk w formie serum lub kremu, ponieważ te wersje lepiej wnikają w skórę i nie pozostawiają tłustej konsystencji.
Innym aspektem, o którym nie należy zapominać, jest to, że kremy cica są gęstsze niż kremy nawilżające. Ma to jednak ogromną zaletę: nie działają komedogennie, co oznacza, że nie zatykają porów. W efekcie zapobiega to rozwojowi trądziku!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wieslawa Bylka, Paulina Znajdek, Elzbieta Studzinska, Malgorzata Brzezinska. Centella asiatica in cosmetology. Dermatol Alergol [Internet] 2013 [consultado julio 2021]; volumen (30): páginas 46-49. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834700/
- Park, Ju Ho, et al. “Anti-inflammatory effect of titrated extract of Centella asiatica in phthalic anhydride-induced allergic dermatitis animal model.” International journal of molecular sciences 18.4 (2017): 738.
- Lee, J., et al. “Evaluation of the effects of a preparation containing asiaticoside on periocular wrinkles of human volunteers.” International journal of cosmetic science 30.3 (2008): 167-173.
- Shen, Xueqing, et al. “Propionibacterium acnes related anti-inflammation and skin hydration activities of madecassoside, a pentacyclic triterpene saponin from Centella asiatica.” Bioscience, biotechnology, and biochemistry 83.3 (2019): 561-568.