Kręgosłup szyjny - dolegliwości i ich leczenie

Kręgosłup szyjny jest narażony na wiele uszkodzeń, a dolegliwości z nim związane są bardzo uciążliwe i bolesne. Kręgosłup szyjny, a przede wszystkim jego sprawne funkcjonowanie ma ogromny wpływ na nasze codzienne działania i przyczynia się do naszej efektywności, zarówno w pracy jak i w domowych obowiązkach.
Kręgosłup szyjny - dolegliwości i ich leczenie

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2019

Kręgi, które nazywamy kręgosłupem szyjnym lub odcinkiem szyjnym kręgosłupa, mają za zadanie podtrzymywanie naszej głowy. Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu takich kręgów, które często bywają przeciążone.

Powodowane jest to głównie złą postawą ciała, nadwyrężaniem tej części kręgosłupa jak i sytuacjami, w których odczuwamy lęk.

Wszystkie te przeciążenia sprawiają, że odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości. Mrowienie, skurcze, uczucie zimna, sztywność karku, zawroty głowy, są jedne z najczęstszych symptomów i niestety często stają się przewlekłe.

W dzisiejszym artykule przestawimy możliwości lecznicze tego uciążliwej dolegliwości.

Kręgosłup szyjny i przyczyny jego dolegliwości

Nacisk na naczynia krwionośne znajdujące się w kręgosłupie szyjnym powoduje zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, takie jak uczucie sztywności kręgosłupa.

Konflikt przepływu informacji pomiędzy szyją, wzrokiem i słuchem powoduje niewydolność, która sprawia, że ciągle czujemy się jakbyśmy znajdowali się w wagonie metra. Oczy są w stanie dostrzec ruch, ale uszy zdają się nie słyszeć, a szyja pozostaje nieruchoma.

Również brak tej synchronizacji jest konsekwencją dolegliwości kręgosłupa szyjnego. 

Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że tracimy wiarę w możliwość wykonania najprostszych domowych obowiązków. Dochodzi nawet do tego, że mimo, że czujemy się lepiej, to boimy się poruszać szyją, aby nie doświadczyć nieoczekiwanego nasilenia bólu, co z kolei może prowokować nowe dolegliwości.

Chory kręgosłup – jak sobie radzić z dolegliwościami?

Zalecane sposoby leczenia

  • Leczenie ciepłem i zimnem: zaczynamy od przykładania torebki z lodem przez trzy lub cztery minuty. Następnie zastępujemy ją gorącymi kompresami, okładami, termoforem z gorącą wodą. Warto zapamiętać, że ze względu na negatywne oddziaływanie na skórę, nie jest zalecane spanie na poduszkach termicznych.
  • W ramach możliwości ograniczenie intensywnej aktywności fizycznej. Niestety może ona jeszcze bardziej obciążyć kręgosłup szyjny.
  • Kąpiele w wodzie z dodatkiem rozmarynu lub lawendy są bardzo korzystne dla naszego zdrowia, działają przeciwzapalnie i bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu skurczy, bólu pleców, bóli kręgosłupa szyjnego itd.
  • Utrzymywanie regularnego rytmu snu, co wpływa pozytywnie na ustabilizowanie sytuacji w naszym organizmie i redukuje odczuwanie stresu.

Zabiegi fizjoterapeutyczne też są bardzo pomocne przy dolegliwościach kręgosłupa szyjnego. Wykonywanie ćwiczeń aerobowych, które zapewniają naszemu ciału i układowi nerwowemu niezbędny ruch i dynamizm, a także pomagają poczuć się lepiej.

Należy też skupić się na podstawowych przyczynach dolegliwości czyli złagodzić sztywności w okolicy szyi oraz popracować nad lepszą synchronizacją wzroku i słuchu.

Rośliny leczące zawroty głowy

  • Miłorząb dwuklapowy

Wyciąg z miłorzębu poprawia krążenie krwi w tętnicach mózgowych, co leczy dolegliwości, takie jak, zawroty głowy, dzwonienie w uszach, bóle głowy itd.

Miłorząb dwuklapowy możemy pić w formie herbaty albo przyjmować go w formie tabletek, które kupimy w aptece, sklepie zielarskim lub sklepie ze zdrową żywnością.

Jego właściwości są idealne do pozbycia się zawrotów głowy i mdłości. Możemy spożywać go na przykład rano, w formie naparu.

Imbir na kręgosłup szyjny
  • Passiflora

Pomaga nam zapobiegać zawrotom głowy. Świetnie się też sprawdza w sytuacjach stresowych lub niepokoju czyli w przypadku większości dolegliwości wywołanych bólem kręgosłupa szyjnego.

Napar z passiflory możemy spożywać od dwóch do trzech razy dziennie.

  • Winorośl winna 

Jest powszechnie stosowana do poprawy krążenia w tętnicach mózgowych. Ponadto pomaga również w leczeniu zawrotów głowy, nudności, bólu głowy. Z tych dobroczynnych właściwości można korzystać zarówno pijąc sok z winogron, jak i napar z suchych liści winorośli.

Liście zalewamy wrzątkiem, zostawiamy aż napar się zaparzy i pijemy małymi łykami raz dziennie.

  • Napary z rumianku i mięty

Ma takie same właściwości jak imbir, łagodzi nudności i zawroty głowy. Możemy je pić zawsze, kiedy ich potrzebujemy.

  • Witamina B6

Istnieje kilka badań, które dowodzą, że witamina B6 ma ogromny wpływ na rozwiązywanie problemów z zawrotami głowy. Pirydoksyna poprawia przemianę materii, czyli metabolizm.

Ponadto wpływa na poprawę nastroju, przypływ energii, poprawia wydajność mięśni i równowagę ciała. Wszystko to sprawia, że witamina B6 jest niezbędna do poprawy naszego zdrowia.

Wśród jej licznych właściwości można wymienić: zdrowie naszych kości i kręgosłupa, regulacja odczuwanego bólu, regulacja zaburzeń w organizmie i odruchów wymiotnych.

Warzywa zielono listne na kręgosłup

Witaminę B6 możemy znaleźć w formie tabletek, w aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Zaleca się przyjmowanie 1,3 mg na dobę u osoby dorosłej. W przypadku dzieci pomiędzy 8 a 13 rokiem życia – 0,6 mg na dobę.

Witaminę B6 możemy znaleźć również w produktach żywnościowych takich jak: banany, ziemniaki, czosnek, kasztany, suszone śliwki, pistacje, ryba sola zwyczajna, kalafior, szpinak itd.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carrasco-Uribarren, A., & TRICAS MORENO, J. M. (2018). Efectividad de un protocolo de manipulación tracción en posición de reposo de la columna cervical superior en pacientes con mareo cervicogénico. Universidad de Zaragoza: Zaragoza, Spain. https://zaguan.unizar.es/record/75420#
  • Combalia Aleu, A., Suso Vergara, S., Segur Vilalta, J. M., García Ramiro, S., & Alemany González, F. X. (2001). Síndrome del latigazo cervical. Med. integral (Ed. impr.), 38(3), 95-102.
  • Grande-Alonso, M., Moral Saiz, B., Mínguez Zuazo, A., Lerma Lara, S., & La Touche, R. (2018). Biobehavioural analysis of the vestibular system and posture control in patients with cervicogenic dizziness. A cross-sectional study. Neurología (English Edition). http://doi.org/10.1016/j.nrleng.2016.06.006
  • Molina Moreno, M. B., & Padilla, M. Efectividad de la terapia manual en el vértigo cervical.
  • Otero-Velasco, E. F., Muñoz-Moreno, E. G., & Gomez-Calvache, L. J. (2019). Audiología y Mareo de Origen Cervical. Areté, 19(2), 49-60.
  • Uehara Benites, M. A., Pérez-Garrigues, H., & Morera Pérez, C. (2009). Expresión clínica de las alteraciones del equilibrio en pacientes con síndrome de latigazo cervical. Acta Otorrinolaringológica Española. http://doi.org/10.1016/S0001-6519(09)71224-5
  • Valda-Rodrigo, J., Benito-Orejas, J. I., & Alonso-vielba-varea, J. (2018). Revisión sobre el vértigo cervical.
  • Ballesteros Lara T, Martínez Montes M, Delgado Sala A. Costilla cervical en el diagnóstico diferencial de una masa supraclavicular. Rev Pediatr Aten Primaria. 2014;  16( 61 ): 45-48.
  • Martín Aragón S, Benedí J. Vértigo y mareo. Farmacia Profesional. 2004; 18 (5): 70-77.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.