Korzyści ze spożywania kolagenu

Chociaż kolagen jest powszechnie dostępny w formie suplementu diety, najzdrowszą metodą przyjmowania tej ważnej dla organizmu substancji jest wzbogacenie codziennej diety o produkty żywnościowe zawierające ją w naturalnej postaci.
Korzyści ze spożywania kolagenu

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są korzyści ze spożywania kolagenu? Każdy z nas słyszał, że wraz z wiekiem spada produkcja kolagenu przez nasz organizm. Substancja ta jest jednak niezbędna do prawidłowego funkcjonowania stawów oraz pomaga zachować piękną i jędrną skórę na dłużej. Dlatego też ważne jest przyjmowanie tego składnika odżywczego codziennie.

Możemy stosować kosmetyki na bazie kolagenu, suplementy diety lub zwiększyć spożycie naturalnych produktów żywnościowych o wysokiej zawartości tej substancji. Oczywiście ostatnia opcja jest najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem dla naszego organizmu. W takim przypadku korzyści ze spożywania kolagenu będą liczne.

Czy wszyscy wiemy czym jest ta substancja i jakie funkcje spełnia w naszym organizmie? W jakich produktach możemy ją znaleźć? Dowiedz się tego wszystkiego, czytając dalszą część artykułu.

Korzyści ze spożywania kolagenu – poznaj kilka z nich

Kolagen to substancja, która bierze czynny udział w procesach tworzenia kości, chrząstek i skóry. Składnik ten jest kluczowy w rozwoju nie tylko istot ludzkich, ale także rozmaitych zwierząt.

Warto zaznaczyć, że wraz z wiekiem i starzeniem się organizmu spada poziom produkcji kolagenu. To z kolei niekorzystnie wpływa na zdrowie kości, przyspiesza procesy starzenia się komórek naskórka oraz prowadzi do problemów ze stawami.

Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z codziennego spożywania kolagenu. Z pewnością o wielu z nich nie miałeś wcześniej pojęcia.

1. Zwiększa efektywność codziennych ćwiczeń

Pierwszą z niekwestionowanych zalet regularnego przyjmowania kolagenu jest to, że substancja ta wspomaga tworzenie masy mięśniowej. Co dokładnie to oznacza?

Kolagen w proszku
  • Kolagen znacznie ułatwia i przyspiesza odzyskiwanie jędrności i elastyczności mięśni. Korzystnie wpływa też na procesy spalania tkanki tłuszczowej w organizmie.
  • Przyspiesza regenerację mięśni i tkanek po intensywnym treningu.
  • Obniża ryzyko wystąpienia kontuzji. Pamiętaj, że mocne i elastyczne mięśnie działają sprawniej oraz korzystnie wpływają na koordynację ruchów.

Warto podkreślić, że sam kolagen nie czyni cudów. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, należy włączyć do codziennej diety również wysokiej jakości produkty białkowe, na przykład chude mięso i ryby.

Z drugiej strony trzeba być świadomym faktu, że samo spożywanie kolagenu w żadnym stopniu nie jest w stanie zastąpić codziennej aktywności fizycznej.

2. Zapobiega tworzeniu się nieestetycznych blizn

Jeśli dokładnie przyjrzysz się etykietom komercyjnych produktów przyspieszających leczenie ran i zapobiegających powstawaniu blizn, odkryjesz, że większość z nich zawiera w swym składzie właśnie kolagen. Dlatego lepiej jest przyjmować go również od wewnątrz.

Rzeczywiście substancja ta w naturalny sposób przyspiesza leczenie ran. Co więcej, ułatwia regenerację skóry. Stymuluje też proces tworzenia nowych komórek naskórka, nie uszkadzając przy tym tych już istniejących.

Jeśli zmagasz się z trądzikiem koniecznie wzbogać swoją codzienną dietę o produkty o wysokiej zawartości kolagenu. Już po krótkim czasie zauważysz, że gojące się ranki nie pozostawiają po sobie typowych, nieestetycznych śladów.

Ten naturalny produkt doskonale sprawdza się również w leczeniu wszelkiego rodzaju skaleczeń. Pomaga nawet zmniejszyć widoczność istniejących blizn i rozstępów. W tym celu warto stosować specjalne odżywcze maseczki na bazie kolagenu.

3. Korzyści ze spożywania kolagenu – poprawia zdrowie i sprawność stawów

Kolejnym powodem do zwiększenia spożycia kolagenu jest fakt, że pomaga on utrzymać zdrowe i prawidłowo nawilżone stawy. Co więcej, substancja ta dba również o kondycję chrząstek.

Ból kolana - korzyści ze spożywania kolagenu to silne stawy
  • Pamiętaj, że im zdrowsze stawy, tym sprawniejsze są nasze ruchy. Dzięki odpowiedniej elastyczności połączeń kostnych poruszamy się szybko i zwinnie. Obniżamy też ryzyko wystąpienia bolesnych kontuzji i stanów zapalnych.
  • Kiedy zauważysz pierwsze „strzyknięcia” w stawach, odczujesz ból podczas zwyczajnych, codziennych ruchów – czas sięgnąć po suplement diety w postaci kolagenu oraz włączyć do jadłospisu produkty bogate w tę substancję.

4. Pomaga utrzymać jędrność skóry

Struktura naszej skóry zależy w znacznym stopniu od poziom zawartości kolagenu w organizmie. Jego naturalna produkcja przez organizm spada wraz z wiekiem. Stąd też nasza skóra stopniowo traci jędrność oraz pojawiają się na niej zmarszczki i inne problemy związane z niedoborem tego składnika odżywczego.

Co więcej, na proces przedwczesnego starzenia się skóry mają wpływ również inne czynniki, takie jak dym papierosowy, ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska, przyjmowanie produktów naszpikowanych chemią itp.

Jeśli chcesz cieszyć się zdrową i piękną skórą przez długie lata, koniecznie ogranicz ekspozycję na powyższe czynniki oraz wzbogać swoją dietę o produkty zawierające sporą dawkę kolagenu, zwłaszcza jeśli jesteś już po trzydziestce.

5. Korzyści ze spożywania kolagenu – dostarcza uczucia sytości

Kolagen to wielki sprzymierzeniec osób zmagających się z nadwagą lub otyłością.

W całkowicie naturalny i bezpieczny sposób dostarcza on organizmowi codziennej dawki białka. Jeśli połączymy go z naturalnymi sokami lub koktajlami, otrzymamy bardzo cenny dla organizmu, niskokaloryczny, lecz odżywczy posiłek.

Spożywany jako dodatek do śniadania pomoże ci utrzymać poczucie sytości aż do obiadu oraz sprawi, że nie będziesz miał ochoty na niezdrowe przekąski.

Jedząca dziewczyna

Wypróbuj przepis na pyszne i odżywcze śniadanie, które nasyci cię na długie godziny:

Składniki
  • 2 łyżki stołowe kolagenu w proszku (30 g)
  • 1 łyżka stołowa płatków owsianych (15 g)
  • 1 łyżka stołowa kakao w proszku (15 g)
  • ½ szklanki szpinaku (30 g)
  • 1 szklanka mleka migdałowego (250 ml)
  • 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
Sposób przygotowania
  • Zmiksuj wszystkie składniki tak, by powstał jednorodny i kremowy koktajl.

Koktajl ten jest szczególnie zalecany osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, lecz nie potrafią zrezygnować z podjadania słodkich przekąsek. Ponieważ napój ten dostarcza uczucia sytości na długo, pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi, a zatem w naturalny sposób zapobiega podjadaniu.

Jest to również doskonała propozycja dla małych niejadków: ponieważ zawiera kakao i miód, koktajl ten jest słodki i jednocześnie zawiera odżywczy szpinak oraz cenne substancje zawarte w płatkach owsianych.

Jeśli przygotowujesz napój dla swoich pociech, możesz dodać do niego nieco mniej szpinaku niż zwykle.

6. Dba o zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Kolejną zaletą codziennego spożywania kolagenu są jego cenne właściwości lecznicze. Substancja ta stymuluje regenerację ścian naczyń krwionośnych i limfatycznych – dodając im elastyczności, zapobiega ich sztywnieniu.

Można powiedzieć, że w ten sposób kolagen przyczynia się do naturalnego procesu oczyszczania naczyń krwionośnych oraz zapobiega występowaniu niedociśnienia tętniczego krwi.

Pamiętaj, że oprócz codziennego przyjmowania kolagenu, należy również ograniczyć spożycie szkodliwych dla zdrowia tłuszczów oraz wzbogacić swoją dietę o świeże warzywa i owoce.

7. Korzyści ze spożywania kolagenu – poprawia wzrok

Licznie badania naukowe wykazały, że regularne spożywanie kolagenu w znacząco wzmacnia zdrowie i sprawność rogówki oka. Substancja ta jest zalecana osobą noszącym okulary oraz w przypadkach wykrycia jaskry.

Oko - zdrowy wzrok należy do korzyści ze spożywania kolagenu

Obok kolagenu warto wspomnieć również inne produkty, które fantastycznie wpływają na zdrowie oczu oraz w naturalny sposób pomagają poprawić wzrok. Należy do nich między innymi marchew.

Dodatkowo należy stosować okulany przeciwsłoneczne z filtrami UV oraz chronić oczy przed kurzem i zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska naturalnego.

Kolagen – jakie produkty go zawierają?

Najzdrowszą formą przyjmowania kolagenu jest dostarczanie go organizmowi w naturalnej postaci, czyli wraz z pożywieniem. Staraj się sięgać po produkty wysokiej jakości, pochodzących z ekologicznych bądź organicznych hodowli.

Dużą dawkę kolagenu znajdziemy w poniższych produktach:

  • Zielonych warzywach (brokułach, kapuście, sałacie)
  • Szpinaku
  • Sardynkach
  • Ogórkach
  • Truskawkach
  • Ostrygach
  • Mięsie z kurczaka
  • Rybach

Inną propozycją na przyjmowanie kolagenu jest spożywanie odpowiednich suplementów diety (w proszku, w tabletkach lub w postaci żelowych kapsułek).

Chociaż nie są one aż tak zdrowe i skuteczne jak kolagen z naturalnych produktów, żywnościowych, warto je stosować w okresach zwiększonego zapotrzebowania na ten cenny dla zdrowia składnik odżywczy.

Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementu kolagenu warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby ten pomógł ustalić odpowiednią dla Ciebie dawkę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lee, C. H., Singla, A., & Lee, Y. (2001). Biomedical applications of collagen. International Journal of Pharmaceutics. http://doi.org/10.1016/S0378-5173(01)00691-3
  • Eyre, D. (2002). Collagen of articular cartilage. Arthritis Research. http://doi.org/10.1186/ar380
  • Gomez-Guillen, M. C., Gimenez, B., Lopez-Caballero, M. E., & Montero, M. P. (2011). Functional and bioactive properties of collagen and gelatin from alternative sources: A review. Food Hydrocolloids. https://doi.org/10.1016/j.foodhyd.2011.02.007
  • Asserin, J., Lati, E., Shioya, T., & Prawitt, J. (2015). The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: Eevidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/jocd.12174

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.