Korzyści płynące z rysowania – Same zalety

Czy wiesz, jakie są korzyści może przynieść aktywność jaką jest rysowanie? Zapoznaj się z nimi w naszym artykule.
Korzyści płynące z rysowania – Same zalety

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Korzyści płynące z rysowania tworzą długą listę. Jest to idealny sposób na rozwijanie umiejętności motorycznych i umysłowych u dzieci. Wzmacnia to także ich rozwój eksploracyjny, psychologiczny i emocjonalny.

W przeciwieństwie do dorosłych, dzieci nie martwią się tym, co myślą inni. Nie są one uprzedzone do swoich rysunków i nie czują żadnych emocjonalnych ani mentalnych barier podczas rysowania.

Dziecko może wytworzyć magię za pomocą kilku kredek, kolorowych długopisów i papieru. Czasami maluchy tworzą proste bazgroły na kartce. Innym razem możesz zauważyć w nich potencjał, patrząc na dzieła sztuki swoich pociech.

W poniższym artykule omówimy, jakie są korzyści płynące z rysowania.

Korzyści płynące z rysowania – kilka kresek, ogromna ilość zalet

Rozwój kreatywności jest jedną z głównych zalet rysowania przez dzieci.

Rysowania pozwala najmłodszym wzmocnić zarówno racjonalną lewą stronę mózgu, jak i cechy emocjonalne i twórcze, za które odpowiedzialna jest prawa strona. Co więcej – dzieci lubią to robić! Podobnie jak w przypadku gier i zabaw, dziecko odczuwa przyjemność z ruchów wykonywanych w przypadku rysowania.

korzyści płynące z rysowania

Rysowanie to wspaniała umiejętność, do której wszyscy powinniśmy zachęcać nasze pociechy od momentu, w którym potrafią one utrzymać kredkę w ręce. Oto niektóre z wielu korzyści, jakie rysowanie przynosi dzieciom.

1. Rysowanie zachęca do rozwoju wyobraźni i kreatywności

Dzieci nie są świadome, że słowa to pisane na papierze specyficzne symbole. Dlatego też są zafascynowane, gdy patrzą na bajki pełne kolorów i rysunków – to język, który rozumieją.

Kiedy Twoje dziecko zaczyna rysować, pobudza ono swoją wyobraźnię. Wykonując ruchy kredką na kawałku papieru maluch zaczyna symbolizować postacie i przedmioty, które znajdują się w jego otoczeniu. Zaczynają też werbalizować to, co robią i dlaczego to robią.

Dzieci wykorzystują swoje rysunki, jako wsparcie dla niesamowitych i fantastycznych opowieści, które są produktem ich wyobraźni. Skorzystaj także z tej okazji, aby poznać świat swojego dziecka. Poproś, aby pokazało Ci swoje rysunki. Będziesz zaskoczony jego śmiałością i pomysłowością.

2. Aktywność ta pomaga rozwijać koordynację mózg-ręka-oko

Pierwsze maźnięcia kredką po papierze wydają się nie mieć sensu. Dzieje się tak, ponieważ dziecko nie ma koordynacji między mózgiem, oczami i dłonią. Dlatego też ich rysunki mogą być pozbawione pewnego ogólnego porządku i znaczenia, a narysowane kreski będą wychodzić poza kartkę.

rysowanie dzieci

Pozwól dzieciom trzymać kredki w dowolny sposób. Jest to w końcu wciąż faza eksperymentowania. Być może będą wywierać duży nacisk kredką na papier i będą rysować poruszając całą ręką i ramieniem. Czasami maluchy mogą poruszać całym ciałem podczas rysowania, jakby tańczyły z kredkami.

Dziecko będzie stopniowo doskonalić technikę rysowania. Zacznie odkrywać, że ruchy, które wykonuje, są powiązane z liniami, które pojawiają się na kartce papieru.

To właśnie dlatego rysowanie to świetny sposób do rozwijania umiejętności motorycznych, ponieważ aktywność ta wymaga poruszania każdą kością w paluszkach dziecka. Ułatwi im to później naukę pisania.

3. Rysowanie to sposób na obserwowanie rozwoju dziecka

Rodzaje wykonywanych kresek odzwierciedlają różne etapy rozwoju, przez które przechodzi dziecko.

zalety rysowania

W rysowaniu można zauważyć pewne rozwojowe kroki milowe.

  1. Początkowo rysunki mogą być chaotyczne, a dziecko wydaje się nie mieć kontroli nad swoimi ruchami.
  2. Następnie, po około 18 miesiącach, kreska staje się nieco bardziej porządna. Trwa to do 3-4 roku życia dziecka.
  3. Później, do 6 roku życia, rysunki stają się schematyczne. Jest to etap prostych figur (okrąg reprezentujący głowę, dwie pionowe linie reprezentujące nogi).

4. Rysowanie stymuluje koncentrację i wspomaga uważne obserwowanie

Korzyści płynące z rysowania to także motywacja do koncentracji i wytrwałości. Aktywność ta pomaga maluchom w lepszej organizacji ich pomysłów i dostrzeganiu tego, co jest wokół nich. Dzieci czerpią swoje inspiracje z tego, co już wiedzą.

Rysowanie pobudza zmysł obserwacji u dziecka. Mózg pracuje ciężej podczas tego procesu, aby spróbować przenieść abstrakcję rzeczywistości na kartkę papieru. Co więcej, ćwiczenie to sprzyja rozwojowi percepcji wzrokowej i myślenia abstrakcyjnego.

5. Rysowanie wspomaga inteligencję emocjonalną

Kolorowanie i rysowanie sprzyjają rozwojowi inteligencji emocjonalnej u dzieci, ponieważ maluchy uczą się rozpoznawać emocje, a następnie wyrażać je na kartce papieru za pomocą kolorów.

Kolejną korzyścią wynikającą z rysowania jest wzmocnienie zdrowia psychicznego dziecka. Aktywność ta rozluźnia malucha i pomaga zapomnieć o skomplikowanych sytuacjach, które postrzega on wokół siebie. Mogą dzięki temu robić coś ciekawego i cieszyć się sobą.

Kiedy najmłodsi zaczynają opanowywać układ graficzny swoich rysunków, dojrzewają psychicznie, emocjonalnie i fizycznie. Zdecydowanie przyczynia się to do kształtowania ich osobowości.

6. Malowanie wzmacnia ich poczucie własnej wartości

Rysowanie, malowanie i kolorowanie – czynności te wzmacniają poczucie własnej wartości dziecka. Dzieci chcą się wyróżniać na tle innych, dzięki swojej artystycznej odwadze. Przynosi im to radość i satysfakcję. Czują, że robią coś ważnego.

Gdy dziecko pokazuje Ci swój rysunek, robi to z wielką dumą. Jest to dla niego historyczna chwila (która dodatkowo jest równie ważna dla jego rozwoju). Ważne jest, aby zachęcać dzieci do dalszej twórczości i chwalić ich pracę.

Okaż zainteresowanie tym, co robią. Rysowanie jest jedną z pierwszych form komunikacji i ekspresji. Maluchy eksplorują tym samym nowy język. Zwracaj uwagę na to, co dzieci okazują poprzez swoje rysunki. Będziesz zaskoczony, jak wiele możesz się dowiedzieć o swoim maluchu, gdy zrozumiesz jego prace artystyczne.

7. Rysowanie rozwija wrażliwość

Dzieci przekazują swoje emocje poprzez rysunki. W formie sztuki budują one mosty między swoimi uczuciami a wiedzą. Dlatego też jedną z korzyści płynących z rysowania jest to, że dziecko modyfikuje otaczający je świat i swoje doświadczenia, przelewając je na rysunek.

rysowanie u dzieci

Rysowanie daje również dziecku możliwość tworzenia, odtwarzania i rozwijania wrażliwości. I podobnie – dzięki ekspresji każdej kreski, dziecko będzie będzie bardziej skłonne do nauki.

8. Wspólne spędzanie czasu wzmacnia więzi rodzinne

Jeśli wszystkie powyższe zalety nie są wystarczające, należy pamiętać, że rysowanie wzmacnia także więzi w Waszej rodzinie. Wspólne rysowanie z rodzicami lub rodzeństwem jest sposobem na pobudzenie wzajemnych uczuć i kontaktu.

Skorzystaj z każdej szansy, jaka się nadarza, aby porysować wspólnie ze swoim dzieckiem. Będzie ono zachwycone, że jego mama, tata i inni członkowie rodziny chcą przyłączyć się do zabawy!

Zwiększenie korzyści płynących z rysowania

Pomimo z wielu zalet, jakie płyną z rysowania, nigdy nie zmuszaj swojego dziecka do tej aktywności, jeśli w danym momencie nie chce ono tego robić. Możesz spróbować wzbudzić u malucha zainteresowanie. Zrób to jednak bez wymuszania czegokolwiek. Szanuj ich tempo rozwoju.

Rysowanie to aktywność, którą dziecko powinno się w pełni cieszyć. Pozwól maluchowi wybrać kolory kredek i tematy, które chcą odkrywać.

Zapewnij im także przestrzeń i swobodę twórczą. Następnie pozwól dziecku wyjaśnić, co robi. Oprócz słuchania ich filozoficznych rozmyślań, będziesz także mógł stymulować ich rozwój językowy.

I na koniec, zawsze chwal swoje dziecko za wszelkie podejmowane wysiłki. Zobaczysz wtedy, jak rośnie jego pewność siebie i jak wzmacniają się jego umiejętności twórcze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Soriano De La Cruz, K. M., & Zúñiga Villao, E. P. (2019). Expresión artística en el desarrollo de la imaginación de niños de 4 años (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad de Filosofía, Letras y Ciencias de la Educación.). http://repositorio.ug.edu.ec/handle/redug/42457
  • Chablay Fonseca, A. B. (2017). El dibujo creativo en el desarrollo de la coordinación visomotriz de niños y niñas de 4 a 5 años de edad de la Unidad Educativa Liceo Oxford del cantón Salcedo de la provincia de Cotopaxi (Bachelor’s thesis, Universidad Técnica de Ambato. Facultad de Ciencias Humanas y de la Educación. Carrera de Parvularia). https://repositorio.uta.edu.ec/handle/123456789/25917
  • Muños-Hidalgo, M. D. (2014). El dibujo infantil: La etapa preesquemática. http://tauja.ujaen.es/handle/10953.1/796
  • Alarcón Gallego, E. C., & Guzmán Grijalva, M. L. (2017). Potenciar la atención y concentración de los estudiantes de grado 2 de la escuela Isabel de castilla a través de actividades artísticas y lúdico-pedagógicas. https://repository.libertadores.edu.co/handle/11371/1112
  • Torres Monge, L. (2016). Inteligencia emocional, autoconcepto y autoestima a través de la educación plástica. https://uvadoc.uva.es/handle/10324/21404
  • Fernández, E. R. (2007). Aplicaciones del Arteterapia en aula como medio de prevención para el desarrollo de la autoestima y el fomento de las relaciones sociales positivas:” Me siento vivo y convivo”/” Art Therapy applications in the classroom as a preventive measure using artistic manifestations for the self esteem development and the fostering of positive social relationships:” I FEEL ALIVE AND CO LIVE”. Arteterapia, 2, 275. https://revistas.ucm.es/index.php/ARTE/article/view/ARTE0707110275A

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.