Komunikacja z dzieckiem - jak udzielać mu porad?

Komunikacja z dzieckiem to podstawa dobrego rodzicielstwa.
Komunikacja z dzieckiem - jak udzielać mu porad?

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2020

Wychowanie dziecka w taki sposób, żeby w pełni wykorzystało swój potencjał i wyrosło na dobrego dorosłego to niełatwe zadanie. Żeby osiągnąć sukces jako rodzic, ważna jest komunikacja z dzieckiem i odpowiednie podejście do Twojej pociechy. W ten sposób możesz udzielać mu przydatnych porad i wskazówek.

Jeśli nie nauczysz się odpowiedniego podejścia do dzieci, mogą one odrzucać Twoje dobre rady i unikać kontaktu z Tobą. Dlatego prawidłowa komunikacja z dzieckiem jest tak ważnym elementem rodzicielstwa.

Podstawą komunikacji w rodzinie powinna być miłość i wzajemne zrozumienie. W tym celu musisz nauczyć się empatii i współodczuwania. Tylko na takich podstawach będziesz w stanie zbudować zdrową relację ze swoim dzieckiem.

Musisz budować więź z dzieckiem od jego najmłodszych lat. Jeśli nie nauczysz się rozmawiać ze swoim maleństwem, istnieją nikłe szanse, że nadrobisz te braki, kiedy Twoje dziecko wejdzie w wiek nastoletni.

Komunikacja z dzieckiem: wskazówki, jak zbliżyć się do swoich pociech

  • Jeśli masz kilkoro dzieci, dobrze jest porozmawiać z każdym osobno, dając każdemu z nich jego osobistą przestrzeń. Takie rozmowy musisz przeprowadzać regularnie.
  • Zabawy z małymi dziećmi to świetny sposób na zbudowanie więzi emocjonalnej. Spędzanie czasu na zabawie sprawia, że dzieci odczuwają i zauważają zainteresowanie rodziców.
  • Oglądanie bajek i filmów familijnych również pomaga stworzyć więź i sprawia, że komunikacja z dzieckiem staje się łatwiejsza. Filmy dają Ci pretekst do nawiązywania rozmowy z dzieckiem. Możesz spytać swoją pociechę co sądzi o postępowaniu bohaterów i z którym z nich się identyfikuje.
  • Tul, całuj i okazuj czułość swojemu dziecku. Nie unikaj kontaktu fizycznego. W ten sposób wzmacniasz waszą więź emocjonalną i bliskość.
Komunikacja z dzieckiem może zostać nawiązana prze wspólne gotowanie

Podczas rozmowy z dzieckiem musisz być empatyczny i przyjaźnie nastawiony. Za pomocą tonu głosu, słów i gestów przekazujesz dziecku informację o swoich uczuciach. Komunikacja z dzieckiem powinna być naturalna i otwarta. Warto również od czasu do czasu postawić się w sytuacji swojego dziecka.

  • Musisz również spędzać czas ze swoim dzieckiem oraz resztą Twojej rodziny. Jeśli pozwalasz mu zbyt często grać na komputerze lub oglądać telewizję, możesz szybko doprowadzić do sytuacji, w której Twoje dziecko zacznie się izolować.
  • Starannie dobieraj prezenty dla swojego dziecka – dobrym podarkiem będzie ciekawa książka lub gra planszowa. Dzięki takim prezentom dziecko będzie mogło rozwijać swoje zainteresowania oraz spędzać czas z bliskim.

Inne ważne wskazówki, które pomogą Ci zbliżyć się do Twojego dziecka

  • Staraj się zasiadać do wspólnych posiłków przynajmniej dwa razy w tygodniu – na przykład podczas weekendu. Postaraj się również zachęcić dziecko do pomocy w kuchni. W ten sposób maluch szybko nauczy się gotować oraz pozna wagę współpracy.
  • Powinieneś również planować rodzinne wyjazdy i krótkie wycieczki. W ten sposób zbudujesz więź z dzieckiem oraz będziesz mógł dzielić z nim nowe doświadczenia.
  • Oprócz tego warto spędzać czas z dzieckiem, ucząc je jazdy na łyżwach, nartach lub na rowerze. W ten sposób również uczysz się komunikacji z nim.

Jak nie powinna wyglądać komunikacja z dzieckiem

Generalizowanie, krytykowanie i powtarzanie, że wszystko robią źle – te rzeczy mają negatywny wpływ na psychikę dzieci. Obniżają ich samoocenę i sprawiają, że wyrastają na zestresowanych i niepewnych siebie dorosłych. Przez takie uwagi Twoje dzieci mogą uwierzyć, że do niczego się nie nadają i niczego w życiu nie osiągną.

Podobnie działa wyśmiewanie się z dzieci i rzucanie sarkastycznych i ironicznych uwag na ich temat. Nawet jeśli nie masz na celu zawstydzenia dziecka, a jedynie rozbawienie go.

Kolejną rzeczą, której nie powinieneś robić, jest wielokrotne powtarzanie tych samych zaleceń, niezależnie od tego, czy Twoje dzieci mają w stosunku do tego własne uwagi. Takie zachowanie umacnia w malcach uczucie, że ich nie rozumiesz i że muszą postępować zgodnie z rozkazami dorosłych bez możliwości kwestionowania ich pod żadnym pozorem.

Udzielanie nagany dziecku - jak nie powinna wyglądać komunikacja z dzieckiem

Nie powinieneś również krzyczeć na dzieci i robić im wyrzutów z powodu ich przewinień, które miały miejsce w przeszłości, a które już przepracowaliście. Takie zachowanie utrudnia nawiązanie zażyłych relacji z dzieckiem.

Ponadto nigdy nie należy dyskredytować swoich dzieci lub “wygłaszać im kazań” w nieodpowiednich momentach. Zamiast tego, zwróć im uwagę na osobność i we właściwy, nie obrażając ich.

Refleksja – dlaczego komunikacja z dzieckiem jest tak ważna?

Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić jako rodzice jest zachowanie spokoju, gdy zwracamy się do naszych dzieci. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli zawsze będziemy zdenerwowani, trudno będzie nam z nimi dyskutować na odpowiednim poziomie.

Rozmowa z dziećmi, gdy jesteś podenerwowany, może prowadzić do kłótni i skończyć się wypowiedzenia słów, których prawdopodobnie będziesz żałować. Jeśli pozwolisz, żeby takie sytuacje zdarzały się nagminnie, zniszczysz kontakt ze swoimi dziećmi, a maluchy całkowicie zamkną się na Twoje porady.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.