Kłucie i ból w macicy - możliwe przyczyny występowania

W ginekologii istnieje wiele stanów powodujących kłucie i ból w macicy. Dowiedz się o nich w tym artykule.
Kłucie i ból w macicy - możliwe przyczyny występowania
Maryel Alvarado Nieto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maryel Alvarado Nieto.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kłucie i ból w macicy jest zwykle powodem do konsultacji ginekologicznej. Przyczyny bólu są zróżnicowane i wahają się od błahych czynników związanych z cyklem menstruacyjnym po patologie obejmujące dowolną strukturę jamy brzuszno-miednicznej.

To właśnie to wieloczynnikowe pochodzenie sprawia, że gdy pojawia się ból w macicy, konieczna jest dokładna ocena medyczna. Lekarz lub ginekolog jest zobowiązany do ustalenia, czy istnieje pilny zabieg chirurgiczny lub czy wymagany jest inny rodzaj leczenia. Musi nawet wykluczyć możliwość zajścia w ciążę. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj!

Kłucie i ból w macicy – przyczyny

Oceniając możliwe przyczyny kłucia i bólu macicy, ekspert sprawdzi obecność innych objawów, takich jak krwawienie lub nieprawidłowe wydzieliny w narządach płciowych. Sprawdzą również ewentualne objawy żołądkowo-jelitowe lub moczowe. Ogólnie przyczynami są zwykle następujące warunki.

Bolesne miesiączkowanie

Główną przyczyną kłucia i bólu macicy jest miesiączka, znana jako „bolesne miesiączkowanie”. Dotyczy ponad połowy kobiet w wieku rozrodczym, a ciężkie przypadki prowadzą do absencji w szkole lub pracy.

Skurcze menstruacyjne pojawiają się cyklicznie na początku każdej miesiączki i zwykle trwają od dwóch do trzech dni. Ponadto może powodować inne objawy, takie jak:

  • Nudności i wymioty
  • Biegunka
  • Bóle głowy
  • Ogólne złe samopoczucie
  • Zmęczenie

Ból związany z bolesnym miesiączkowaniem jest opisywany jako skurcze, zlokalizowane w dolnej części brzucha, chociaż może promieniować do dolnej części pleców lub ud. Stan jest klasyfikowany jako pierwotny, gdy nie ma wyraźnej przyczyny bólu.

Tymczasem jest to drugorzędne, gdy istnieje podstawowa patologia. Z tego powodu ważne jest, aby zakwestionować cechy, z którymi się pojawia i związek, jaki ma z miesiączką.

Kobieta z bólem macicy.
Najczęstszą przyczyną kłucia macicy jest bolesne miesiączkowanie. Zwykle poprawia się pod koniec miesiączki.

Możliwe przyczyny bólu

Miesiączka jest wywoływana przez szereg cyklicznych zmian hormonalnych. Wśród nich jest spadek stężenia progesteronu, który odpowiada na zwyrodnienie ciałka żółtego. W konsekwencji stymulowana jest produkcja substancji znanych jako prostaglandyny, które biorą udział w skurczu macicy i zwężeniu naczyń. W rezultacie zmniejsza się dopływ krwi do endometrium, co prowadzi do niedokrwienia i bólu.

Bolesna miesiączka – czy konieczne są dalsze badania?

Przede wszystkim należy ocenić, czy kłucie i ból w macicy są związane z cyklem menstruacyjnym. Jeśli skurcze pojawiają się w okresie menstruacyjnym i występowały przy poprzednich okazjach, wykonuje się pełne badanie ginekologiczne. Gdy wyniki mieszczą się w normalnych granicach, dalsze badania nie są konieczne. Aby złagodzić ból, środki przeciwbólowe można stosować przez trzy do czterech dni.

Czasami jednak konieczne jest sprawdzenie, czy ból nie jest związany z procesami innymi niż menstruacja. Z tego powodu można poprosić o dodatkowe badania, takie jak hemacytometria, badanie moczu i USG brzucha i miednicy. Podobnie ważne jest, aby wykluczyć wady rozwojowe narządów płciowych, gdy ból pojawia się w pierwszych miesiączkach i jest zbyt intensywny.

Zespół Mittelschmerza: mylące kłucie i ból w macicy

Inną częstą przyczyną bólu miednicy jest ten, który pojawia się w okolicach owulacji. Z medycznego punktu widzenia jest to znane jako zespół okołoowulacyjny lub Mittelschmerz. Jest opisywany jako ból w dolnej części brzucha, dotykający głównie tylko jednej strony.

Może pojawić się między 7. a 24. dniem cyklu miesiączkowego i ma charakterystyczną cechę zmiany połowiczego brzucha w kolejnych miesiącach.

Przyczyny zespołu Mittelschmerza

Istnieją dwie teorie, które próbują wyjaśnić pochodzenie bólu okołoowulacyjnego. Pierwsza opiera się na bolesnym rozdęciu powierzchni jajnika, w którym rośnie pęcherzyk, do którego dochodzi tuż przed owulacją.

Drugi odpowiada na zwiększenie wydzielania prostaglandyn działaniem hormonu luteinizującego, który powoduje skurcz okołomieszkowych włókien mięśni gładkich, a wraz z nim odczuwanie bólu.

Mittelschmerz nie jest zespołem wywodzącym się z macicy. Jednak ze względu na jego wysoką częstotliwość i niezrozumienie jego lokalizacji, możliwe jest pomylenie go z innymi przyczynami bólu, zwłaszcza gdy jest ciężki i głównie prawostronny. Zwykle jest podobny do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić dokładną kontrolę, która obejmuje historię podobnego bólu przy innych okazjach.

Zapalenie narządów miednicy mniejszej

Zakażenie górnych dróg rodnych jest zgrupowane w jednostkę znaną jako choroba zapalna miednicy (PID), która atakuje również sąsiednie narządy. W tej patologii ból brzucha nasila się podczas stosunku płciowego lub pod koniec miesiączki. Podobnie, może się to wiązać z pojawieniem się cuchnącej wydzieliny z pochwy i uczuciem wzrostu temperatury.

Badanie fizykalne ujawnia tkliwość przy mobilizacji szyjki macicy, co uważa się za sugestywne stwierdzenie PID. Badania uzupełniające, takie jak hemacytometria, białko C-reaktywne i szybkość sedymentacji erytrocytów nie powinny opóźniać rozpoczęcia wczesnej antybiotykoterapii. Z drugiej strony wykonanie wymazu z pochwy i zastosowanie ultradźwięków może być bardzo przydatne.

Przyczyny bólu macicy z powodu PID

Wydobycie się drobnoustrojów z pochwy jest główną przyczyną zapalenia narządów miednicy mniejszej. Najczęstsze zarazki występujące u kobiet aktywnych seksualnie to Neisseria gonorrhoeae i Chlamydia trachomatis.

Jednak nie wszystkie infekcje są wywoływane przez drobnoustroje przenoszone drogą płciową. Istnieją czynniki ryzyka, które zwiększają szanse rozwoju PID, takie jak:

  • Ryzykowne praktyki seksualne. Wielu partnerów seksualnych i seks bez zabezpieczenia.
  • Obecność wkładki wewnątrzmacicznej (IUD), zwłaszcza w pierwszych tygodniach po jej założeniu.
  • Wcześniejsza historia choroby zapalnej miednicy.
  • Eksploracja pochwy lub manipulacja jamy macicy, taka jak histeroskopia lub histerosalpingografia.

Endometrioza

To kolejna przyczyna bólu miednicy. Często pojawia się przed miesiączką, nasila się podczas miesiączki, a następnie stopniowo maleje.

Ważne jest, aby zbadać charakterystykę cykli menstruacyjnych, ponieważ często trwają one dłużej i mają silne krwawienie. W rzeczywistości czasami są częstsze i pojawiają się przed 28 dniem.

Kobieta z bólem.
Obfite krwawienie i bolesne miesiączki są sygnałem ostrzegawczym endometriozy. Mimo to do diagnozy potrzebne są badania uzupełniające.

Pochodzenie endometriozy

Endometrioza występuje z powodu tkanki endometrium poza jamą macicy. Pochodzenie bólu i związek z cyklem menstruacyjnym reagują na zmiany hormonalne zachodzące podczas tego procesu.

Badanie fizykalne dostarcza niewiele informacji, ale jako punkt wyjścia do diagnozy może służyć przewlekłość stanu chorobowego i charakterystyka miesiączki (krew miesiączkowa i inne wydzieliny).

Badania uzupełniające w endometriozie

Opisano zmiany niektórych markerów nowotworowych (Ca-125 i Ca-19-9) w obecności endometriozy. Jednak nie są one specyficzne dla tej jednostki i dlatego potrzebne są dalsze badania, aby określić ich prawdziwą użyteczność.

Badania obrazowe mogą w niektórych przypadkach przynieść pewne wyniki, ale nie są uważane za idealne do diagnozowania tego stanu. Laparoskopia to technika inwazyjna, która dostarcza dokładnych informacji, ponieważ może zidentyfikować ogniska implantacji endometrium poza macicą.

Konieczne jest jednak pobranie próbek biopsji podejrzanych zmian, ponieważ ich histologia potwierdzi diagnozę. Niektórzy autorzy twierdzą, że jako metodę diagnozy można również zastosować supresję hormonalną jajników z poprawą objawów.

Konieczna jest konsultacja z ginekologiem

W większości przypadków kłucie i ból macicy nie są poważnym stanem. W rzeczywistości zwykle pojawiają się doraźnie. Niemniej jednak wskazane jest omówienie tego z lekarzem lub ginekologiem, aby w razie potrzeby otrzymać odpowiednią opiekę na czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ezcurra, R.; Lambertos, N.; Peñas, V.; Dolor Abdomino-Pélvico en Ginecología; An. Sist. Sanit. Navar.; 32 (Suplemento 1): 49 – 58; 2009.
  • Cid, J.; Dolor Pélvico Crónico; Rev. Soc. Esp. Dolor; 1; 29 – 39; 2006.
  • Amaya, G.; Dismenorrea; XIX Curso de Actualización en Ginecología y Obstetricia; Editorial Artes y Letras S.A.S.; 291 – 301; 2010.
  • Morgan, F.; Morgan, F.; Báez, J.; Quevedo, E.; Dismenorrea: Una Revisión; Rev Med UAS; 5 (1): 29 – 42; 2015.
  • Baines, P.; Allen, G.; Pelvic Pain and Menstrual Related Illnesses; Emergency Medicine Clinics of North America; 19 (3): 763 – 780; 2001.
  • Baquedano, L.; Lamarca, M.; Puig, F.; Ruiz, M.; Enfermedad Inflamatoria Pélvica: un Reto en el Diagnóstico y Tratamiento Precoz; Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología; 79 (2); 2014.
  • Hernández, M.; Diagnóstico de la Endometriosis; Perinatología y Reproducción Humana; 23: 25 – 29; 2009.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.