Kawa - jak ograniczyć jej szkodliwość?
Istnieją opinie za i przeciw, jeżeli chodzi o konsumpcję tego popularnego na całym świecie napoju, jakim jest kawa. Niektórzy twierdzą, że szkodzi zdrowiu, a inni, że działa korzystnie na organizm. Oczywiście, wszystko zależy od wypijanych ilości, od tego czy zawiera kofeinę itp.
W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci co robić, żeby kawa nie wpływała negatywnie na Twoje zdrowie.
Kawa – podstawowe informacje
Na pewno niejednokrotnie czytałaś na temat tego charakterystycznego napoju, zdolnego sprawić, że spędzisz całe godziny nad książkami, czy będziesz w stanie oglądać filmy do późnej nocy.
Nie możemy zapominać, że kawa zawiera kofeinę – komponent, który stymuluje centralny system nerwowy i działa pobudzająco. Może się wydawać, że to świetna wiadomość, ale na dłuższą metę może przynieść bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne.
Kawa przyspiesza bicie serca, podrażnia błonę śluzową w żołądku, redukuje apetyt i – według niektórych badań – zwiększa koncentracje i zdolność zapamiętywania.
Generalnie, rozsądne spożycie kawy (do pięciu filiżanek tygodniowo) nie powoduje skutków ubocznych w organizmie. Ci, którzy piją ją zbyt często uodparniają się na jej działanie (podobnie jak w przypadku leków) i nie odczuwają żadnej reakcji.
Jeżeli ktoś jest, przy okazji, nałogowym palaczem, jest szczególnie narażony na jej negatywne działanie.
Warto też wspomnieć, że osoby cierpiące na anemię, jak też wegetarianie i weganie, nie powinni sięgać po ten czarny napój, ponieważ kawa – podobnie jak herbata – ogranicza przyswajalność żelaza. Inne produkty o podobnym działaniu to czekolada i coca-cola.
To samo tyczy się wapnia. Przy piciu kawy organizm nie jest w stanie go przyswoić.
Zobacz też: Kawa – jakie są zalety i wady jej picia?
Kawa – jak ograniczyć jej szkodliwość?
Wydaje Ci się, że jesteś uzależniona od kawy i potrzebujesz coraz większych ilości, żeby odczuć jej efekty? Wypijasz 4 filiżanki dziennie? W takim razie koniecznie zastosuj się do poniższych zaleceń.
- Staraj się nie dodawać mleka, śmietany i zbyt dużo cukru. Możesz natomiast korzystać z mleka odtłuszczonego, stewii i brązowego cukru. W ten sposób unikniesz nadmiaru kalorii.
- Nie zastępuj śniadania kilkoma filiżankami kawy, żeby “oszukać” żołądek. To owoce, zboża i produkty mleczne dostarczają potrzebnej Ci energii, nie kawa.
- Jeżeli odpowiednio nawodnisz organizm (wodą, sokami i naparami ziołowymi), będziesz czuła się bardziej wypoczęta i mniej zestresowana. W ten sposób zredukujesz ciągłą ochotę na kawę.
- Ważny jest odpowiedni wypoczynek. Tylko wtedy ograniczysz spożycie tego napoju. Jeśli czujesz, że ostatnio jesteś wyjątkowo nerwowa, w złym humorze i cierpisz na bezsenność, może to właśnie kawa jest tego powodem.
- Zastąp zwykłą kawę odmianami zbożowymi lub kawą bezkofeinową, które działają relaksująco na organizm.
- Jeżeli cierpisz na nadciśnienie, problemy sercowe, dolegliwości nerkowe, jesteś w ciąży, masz anemię lub nadwagę, polecamy Ci zrezygnować całkowicie z kawy, a co najmniej ograniczyć ją do minimum.
- Unikaj jej jeżeli bierzesz leki antydepresyjne lub jesteś palaczką. Powoduje mocne bóle głowy, podnosi ciśnienie krwi i wywołuje migrenę.
Sprawdź także: Kawa – 9 faktów, o których nie miałeś pojęcia
Garść porad
- Staraj się wybierać kawy naturalne. Może i są droższe niż te dostępne w supermarketach, ale różnica jest diametralna. Weź pod uwagę, że naturalnie kultywowane ziarna nie zawierają pestycydów i nie są tak szkodliwe dla zdrowia.
- Mało tego, ich ziarna są większe i wystarczają na dłużej, a przy okazji wspierasz ekologię.
- Wybieraj zawsze ciemne ziarna. Produkują większą ilość antyoksydantów niż inne. Są może bardziej intensywne w smaku, ale w ten sposób zużyjesz ich mniejszą ilość.
- Zadbaj o to, żeby mieć odpowiednie urządzenie w domu. W ten sposób lepiej wykorzystasz kupowane ziarna i zaoszczędzisz pieniądze. Zawsze staraj się wybierać wodę destylowaną lub oczyszczoną, bez środków chemicznych. Możesz też kupić młynek do kawy i mielić ziarna samodzielnie.
- Zielona kawa – stała się modna jakiś czas temu ze względu na jej właściwości odchudzające. Mimo tego, że niektórzy myślą, że chodzi o jakąś szczególną odmianę, to są to te same ziarna.
- Różnica polega na tym, że nie są poddane żadnej obróbce cieplnej i zachowują swój naturalny, zielony kolor. Pomagają spalić nadmiar tłuszczu, zredukować ilość wolnych rodników i zmniejszyć cellulit. Przy okazji zmniejszają łaknienie i dostarczają naturalnej energii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Peralta, E. C. (2008). Analisis de los Alimentos Cafeina. PhD Proposal. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
- Oliveira Guerra, R., Coelho Bernardo, G., & Villaverde Gutierrez, C. (1999). Cafeina y deporte. Archivos de Medicina Del Deporte. https://doi.org/https://dx.doi.org/10.1007/s11906-017-0780-8
- R., B. A. D., & Rozo, M. (2004). Efectos Del Café Con Cafeína En La Ejecución Cognoscitiva De Estudiantes Universitarios. Cafeina y Cognicion.
- Lozano, R. P., García, Y. A., Tafalla, D. B., & Farré Albaladejo, M. (2007). Cafeína: Un nutriente, un fármaco, o una droga de abuso. Adicciones. https://doi.org/10.20882/adicciones.303