Kardamon i jego naturalne korzyści
Kardamon to przyprawa o intensywnym smaku często stosowana zarówno w słodkich, jak i pikantnych potrawach. Są też tacy, którzy znają go z zastosowań leczniczych. W czym może nam pomóc?
Korzyści ze stosowania kardamonu były udokumentowane już setki lat temu. Jednak dopiero niedawno zostały one poparte przez niektóre badania naukowe. Często jest używany jako przyprawa, ponieważ jego lekko słodki smak wzmacnia smak potraw. Są jednak tacy, którzy używają go również do zastosowań leczniczych.
Jak wyszczególniono w artykule opublikowanym w Journal Medicinal & Aromatic Plants, składnik ten pochodzi z Indii i był stosowany w medycynie tradycyjnej od wieków. To nawet jeden z najpopularniejszych środków aromatyzujących, zarówno kulinarnych, jak i kosmetycznych. Chcesz wiedzieć więcej na jego temat? Poniżej szczegółowo opisujemy korzyści z jego stosowania.
Kardamon i jego korzyści dla zdrowia
Nasiona kardamonu i olejek eteryczny mają ciekawe zastosowania lecznicze. Chociaż nie są lekami pierwszego wyboru, w przypadku chorób wydają się być idealnym dodatkiem do promowania dobrego samopoczucia. Oczywiście, o ile są one częścią zdrowej diety.
Według jednego rozdziału w książce Orzechy i nasiona w zdrowiu i zapobieganiu chorobom przyprawa ta ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe, co wyjaśnia jej korzystny wpływ na zdrowie. Ponadto jest kardamon bezpieczny dla większości ludzi i można go włączyć do wielu codziennych potraw. W czym może nam pomóc?
Pomaga regulować ciśnienie krwi
Pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi mogą odnieść korzyści ze spożywania kardamonu. Według badań opublikowanych w Indian Journal of Biochemistry and Biophysics kardamon (Elettaria cardamomum L) przyczynia się do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi u pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym.
Dodatkowo wzmacnia fibrynolizę i poprawia stan antyoksydacyjny. Nie jest do końca jasne dlaczego przyprawa może mieć taki wpływ na zdrowie. Jednak badacze podejrzewają, że jest to spowodowane jej łagodnym działaniem moczopędnym, które stymuluje wydalanie płynów zatrzymanych w organizmie i które są czynnikiem ryzyka nadciśnienia.
Przeczytaj także: Wysokie ciśnienie krwi – poznaj 4 naturalne remedia
Kardamon chroni przed przewlekłymi chorobami
Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne kardamon zmniejsza ryzyko przewlekłych chorób niezakaźnych, takich jak te zaliczane do kategorii zespołu metabolicznego. Chociaż stan zapalny jest do pewnego stopnia konieczny, w dłuższej perspektywie może wywołać poważne problemy zdrowotne.
Jednak, jak wyszczególniono w badaniach w czasopiśmie medycznym Biomedicine & Pharmacotherapy kardamon zawiera związki polifenoli, flawonoidów i terpenoidów, które pomagają zwalczać stany zapalne. Konkretnie, dawka od 50 do 100 mg na kg masy ciała była w stanie zahamować rozwój około czterech związków zapalnych w badaniach na szczurach.
Przyczynia się do zdrowia układu pokarmowego
Jedna z najważniejszych zalet kardamonu ma związek ze zdrowiem układu pokarmowego. Istnieją dowody sugerujące, że jego połączenie z innymi przyprawami leczniczymi może złagodzić typowe objawy, takie jak nudności i wymioty. Ponadto uważa się, że pomaga również w walce z wrzodami.
W badaniu na zwierzętach opublikowanym w Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine wyciągi z kardamonu w połączeniu z innymi przyprawami pomogły zmniejszyć powstawanie wrzodów. Ponadto badania z użyciem probówek sugerują, że może chronić przed Helicobacter pylori, która jest główną przyczyną wrzodów i problemów trawiennych.
Kardamon pomaga zadbać o zdrowie jamy ustnej
Jednym z tradycyjnych zastosowań kardamonu jest zdrowie jamy ustnej. W rzeczywistości jest to składnik, który jest nadal używany do zwalczania nieświeżego oddechu. Jak i do produkcji gumy do tego samego celu.
Badanie opublikowane w Dental Research Journal podkreśla, że ta przyprawa jest skuteczna w walce z bakteriami chorobotwórczymi jamy ustnej, takim jak Streptococcus mutans i Candida albicans.
Ponadto badanie z 2009 roku wykazało, że w probówkach wyciągi z kardamonu były przydatne w zwalczaniu pięciu bakterii powodujących próchnicę. W szczególności skutecznie hamowały jej rozwój. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania, aby zweryfikować to działanie u ludzi.
Inne zalety kardamonu
- Kardamon stosowany w aromaterapii może pomóc poprawić oddychanie i przepływ powietrza do płuc podczas ćwiczeń, zgodnie z wynikami badania opublikowanego w Journal of Health and Allied Science.
- Wydaje się, że ekstrakt uzyskany z tej przyprawy pomaga obniżyć podwyższony poziom enzymów wątrobowych, trójglicerydów i cholesterolu, jak wskazują niektóre badania.
- Dzięki zawartości przeciwutleniaczy kardamon ma również pozytywny wpływ na kontrolowanie zachowań lękowych.
Odkryj także: Atak paniki – jak możemy go kontrolować?
Czy spożywanie kardamonu jest bezpieczne?
Jak dotąd nie ma danych na temat możliwych negatywnych skutków spożycia kardamonu. U zdrowych osób dorosłych jest uważany za bezpieczny, chociaż wskazane jest umiarkowane spożycie. Z drugiej strony nie jest zalecany u dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących. Nie ma danych na temat jego bezpieczeństwa na tych etapach.
Najlepszym sposobem na wykorzystanie zalet przypraw jest naturalne dodawanie ich do posiłków. Chociaż dostępne są one również w formie suplementów to nie są one regulowane przez Food and Drug Administration (FDA). Dlatego należy zachować ostrożność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Korikanthimathm, Vs & Prasath, D. & Rao, Govardhana. (2001). Medicinal properties of Elettaria cardamomum. J Med Aromat Plant Sci. 22/23.
- Sengottuvelu, S. (2011). Cardamom (Elettaria cardamomum Linn: Maton) Seeds in Health. In Nuts and Seeds in Health and Disease Prevention (pp. 285–291). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375688-6.10034-9
- Verma SK, Jain V, Katewa SS. Blood pressure lowering, fibrinolysis enhancing and antioxidant activities of cardamom (Elettaria cardamomum). Indian J Biochem Biophys. 2009;46(6):503‐506.
- Lumeng CN, Saltiel AR. Inflammatory links between obesity and metabolic disease. J Clin Invest. 2011;121(6):2111‐2117. doi:10.1172/JCI57132
- Khorasani F, Aryan H, Sobhi A, et al. A systematic review of the efficacy of alternative medicine in the treatment of nausea and vomiting of pregnancy. J Obstet Gynaecol. 2020;40(1):10‐19. doi:10.1080/01443615.2019.1587392
-
Mutmainah, Susilowati R, Rahmawati N, Nugroho AE. Gastroprotective effects of combination of hot water extracts of turmeric (Curcuma domestica L.), cardamom pods (Ammomum compactum S.) and sembung leaf (Blumea balsamifera DC.) against aspirin-induced gastric ulcer model in rats. Asian Pac J Trop Biomed. 2014;4(Suppl 1):S500‐S504. doi:10.12980/APJTB.4.2014C972
- Mahady GB, Pendland SL, Stoia A, et al. In vitro susceptibility of Helicobacter pylori to botanical extracts used traditionally for the treatment of gastrointestinal disorders. Phytother Res. 2005;19(11):988‐991. doi:10.1002/ptr.1776
- Sharma R. Cardamom comfort. Dent Res J (Isfahan). 2012;9(2):237. doi:10.4103/1735-3327.95243
- Aneja, K & Joshi, Radhika. (2009). Antimicrobial Activity of Amomum subulatum and Elettaria cardamomum Against Dental Caries Causing Microorganisms. Ethnobotanical Leaflets. 13.
- Patil, Shrikant & Sreekumaran, E & Krishna, A.. (2011). EVALUATION OF THE EFFICACY OF CARDAMOM AROMATHERAPY ON AEROBIC FITNESS & AUTONOMIC FUNCTIONS AMONG STUDENTS. 1 2 1. Journal of Health and Allied Sciences NU. 01. 10.1055/s-0040-1703515.
- Nitasha Bhat GM, Nayak N, Vinodraj K, Chandralekha N, Mathai P, Cherian J. Comparison of the efficacy of cardamom (Elettaria cardamomum) with pioglitazone on dexamethasone-induced hepatic steatosis, dyslipidemia, and hyperglycemia in albino rats. J Adv Pharm Technol Res. 2015;6(3):136‐140. doi:10.4103/2231-4040.157981
-
Masoumi-Ardakani Y, Mahmoudvand H, Mirzaei A, et al. The effect of Elettaria cardamomum extract on anxiety-like behavior in a rat model of post-traumatic stress disorder. Biomed Pharmacother. 2017;87:489‐495. doi:10.1016/j.biopha.2016.12.116