Kandydoza narządów płciowych: wpływ na życie seksualne?

Chociaż nie jest to choroba przenoszona drogą płciową, kandydoza może się rozprzestrzeniać. Ponadto, ponieważ powoduje podrażnienia i ból w okolicy pochwy, może sprawić, że relacja seksualna będzie naprawdę nieprzyjemna.
Kandydoza narządów płciowych:  wpływ na życie seksualne?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Kandydoza narządów płciowych jest bardzo częstym rodzajem zakażenia. W rzeczywistości statystycznie większość kobiet choruje na tę infekcję co najmniej raz w pewnym momencie swojego życia. Powstaje jednak pytanie, czy kandydoza narządów płciowych ma wpływ na życie seksualne? Omówimy tę kwestię w tym artykule.

Kandydoza narządów płciowych

Kandydoza powstaje na skutek zakażenia wywołanego przez grzyba o nazwie Candida albicans. Ten rodzaj grzybicy może mieć wpływ nie tylko na narządy płciowe. Czasami dotyka również innych części ciała powodując kandydozę na skórze, lub w ustach (kandydoza jamy ustnej) itp.

Najczęściej jednak pojawia się w okolicach narządów płciowych, W rzeczywistości kandydoza jest jednym z najczęstszych schorzeń ginekologicznych, zwłaszcza wśród kobiet. Nie dotyczy ona jednak wyłącznie płci żeńskiej, ale może również wystąpić u mężczyzn.

Ogólnie rzecz biorąc, Candida jest grzybem, który żyje razem z innymi mikroorganizmami w pochwie. Współistnieją tam w pełnej równowadze, tworząc mikroflorę pochwy. Jednak w niektórych przypadkach grzyb Candida może zacząć się nadmiernie rozmnażać. To z kolei prowadzi do zachwiania równowagi flory pochwy i powoduje kandydozę.

Kandydoza narządów płciowych daje nieprzyjemne objawy
Candida jest jednym z mikroorganizmów, które normalnie zamieszkują florę pochwy, dopóki nie rozmnażają się nadmiernie i nie wywołują zakażenia.

Chociaż nie jest to niebezpieczne, w wielu przypadkach kandydoza może stać się nawracającą infekcją. Dlatego ważne jest, aby za każdym razem wybrać się na konsultację do ginekologa.

Z drugiej strony, jak już wcześniej wskazaliśmy, kandydoza może również wystąpić u mężczyzn. W rzeczywistości, choć to kobiety są znacznie bardziej narażone, mężczyźni nie są jednak wolni od tego typu infekcji.

Gdy występuje u mężczyzn, grzyb Candida umiejscawia się na penisie i powoduje zapalenie żołędzi penisa, a czasem również zapalenie napletka. Ponadto może pojawić się zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie, a nawet biaława wydzielina. Tak samo jak w przypadku kobiet, może powodować dyskomfort i ból podczas stosunku płciowego.

Dlaczego pojawia się kandydoza narządów płciowych

Niektóre z przyczyn pojawienia się kandydozy mogą być następujące:

  • Zmiany flory w pochwie (przedłużone stosowanie antybiotyków)
  • Cukrzyca, otyłość
  • Nadmierne spożycie alkoholu
  • Osłabienie układu odpornościowego (HIV, przeszczepy, chemioterapia itp.)
  • Używanie bielizny syntetycznej
  • Zmiany hormonalne (w ciąży)
  • Niewłaściwa higiena za pomocą mydeł i substancji agresywnych
Przyjmowanie antybiotyków
Spożywanie antybiotyków eliminuje pożyteczne bakterie z mikroflory pochwy, co sprzyja rozwojowi grzyba Candida.

Najbardziej charakterystyczne objawy infekcji narządów płciowych przez drożdżaki Candida to:

  • Swędzenie, pieczenie
  • Podrażnienie
  • Zaczerwienienie i stan zapalny
  • Ból podczas oddawania moczu
  • Biała gęsta wydzielina z pochwy o konsystencji serwatki
  • U mężczyzn, zapalenie żołędzi lub zapalenie napletka i żołędzi

Leczenie

Ponieważ kandydoza jest wywoływana przez grzyba, ginekolog przepisuje leczenie przeciwgrzybicze. W rzeczywistości zazwyczaj stosuje się maść, krem lub globulki dopochwowe. Jeśli są stosowane ​​zgodnie z zalecaną dawką, zakażenie ustępuje w ciągu kilku dni.

Jednak w każdym przypadku musimy udać się do ginekologa, biorąc pod uwagę, że:

  • Tylko specjalista może stwierdzić, że infekcja jest rzeczywiście wywołana przez grzyba candida. Dlatego może zalecić odpowiednie leczenie, wykluczając inne rodzaje zakażenia.
  • Z drugiej strony, kremy przeciwgrzybicze można uzyskać bez recepty. Ważne jest jednak, aby nie leczyć się samodzielnie i zawsze zwracać uwagę na wskazania naszego lekarza.

Czy kandydoza narządów płciowych wpływa na życie seksualne?

Odpowiedź brzmi: tak. Rzeczywiście, kandydoza może nieprzyjemnie wpływać na życie seksualne. Dlatego musimy podjąć środki ostrożności, jeśli chcemy uprawiać seks, gdy mamy kandydozę. Powody?

Używanie prezerwatywy
Stosowanie barierowych metod antykoncepcyjnych zapobiega przenoszeniu Candida na partnerów seksualnych.
  • Kandydoza może powodować ból, pieczenie i podrażnienie. Dlatego może to spowodować, że akt seksualny będzie naprawdę irytujący, a nawet bolesny. Dlatego zaleca się, aby nie uprawiać seksu, dopóki infekcja całkowicie nie zniknie.
  • Ponadto, chociaż nie jest to choroba przenoszona drogą płciową, istnieje możliwość zarażenia drugiej osoby. W rzeczywistości, kandydoza może spowodować zapalenie żołędzi penisa. Inne nieprzyjemne objawy u mężczyzny to również pieczenie i zaczerwienienie w okolicy genitaliów po kontakcie seksualnym.
  • Dlatego też, jeśli mimo infekcji utrzymywane są stosunki, niezbędne jest stosowanie prezerwatywy.
  • Z drugiej strony, ponieważ akt seksualny może powodować podrażnienie, może to utrudniać powrót do zdrowia. Tak więc, chociaż współżycie nie stanowi ryzyka dla leczenia, wskazane jest powstrzymanie się od niego, aż infekcja zniknie.

Wniosek

Kandydoza narządów płciowych jest nieprzyjemną infekcją, ale nie jest szczególnie niebezpieczna. Ponadto dzięki odpowiedniemu leczeniu może zniknąć w ciągu kilku dni.

Jednak uprawianie seksu w trakcie zakażenia może prowadzić do pewnych problemów, takich jak zakażenie drugiej osoby. Może również spowodować opóźnienie leczenia. Ponadto, ponieważ kandydoza obejmuje objawy takie jak podrażnienie, akt seksualny może nie być przyjemny.

Z tych wszystkich powodów specjaliści zalecają powstrzymanie się od stosunków płciowych, aż infekcja całkowicie zniknie.

Jeśli jednak współżycie jest utrzymywane, zaleca się użycie prezerwatywy, aby uniknąć zakażenia. W rzeczywistości, po akcie seksualnym, u drugiej osoby mogą wystąpić objawy, takie jak zaczerwienienie lub podrażnienie. Dlatego nasz partner będzie również potrzebował leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.