Kamienie żółciowe - główne symptomy
Kamienie żółciowe często nie dają żadnych wyraźnych objawów i możemy żyć z nimi, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Częstym powodem występowania kamieni jest złe odżywianie, warto więc nauczyć się rozpoznawać ich objawy i zapobiegać im w przyszłości.
Kamienie żółciowe – symptomy
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czym są kamienie żółciowe?
Są to twarde małe kryształki, które uniemożliwiają woreczkowi żółciowemu jego prawidłowe funkcjonowanie. Kamienie żółciowe mogą być wywoływane przez infekcję, wysoki poziom cholesterolu, złe nawyki żywieniowe, problemy z produkcją żółci lub osuszaniem pęcherzyka żółciowego.
Bardzo często kamienie żółciowe muszą być usuwane z organizmu operacyjnie, dlatego też warto zawczasu zapobiegać ich wystąpieniu. Niestety lekarze uprzedzają, że aż w 40% przypadków nie dają one żadnych symptomów, jednak na wypadek pozostałych 60% już za chwilę przyjrzymy się głównym objawom.
1. Rodzaj bólu
Ból jest nagły i trwa zaledwie kilka sekund. Jest odczuwany prawej górnej części brzucha lub pomiędzy łopatkami. Ból jest najczęściej pierwszym objawem, że kamienie żółciowe zaczynają się przemieszczać i blokować przewody żółciowe.
2. Wzdęty brzuch
Oczywiście wzdęcia mogą być wywoływane przez cały szereg innych problemów, nie ma więc powodów do niepokoju. Jednak jeśli wzdęty brzuch dopada Cię każdego dnia, zwłaszcza po posiłkach, a dodatkowo cierpisz na inne dolegliwości opisane w tym artykule, powodem mogą być kamienie żółciowe.
3. Problemy z trawieniem
Do głównym problemów trawiennych wywoływanych przez kamienie żółciowe można zaliczyć niestrawność, gazy, refluks, stan zapalny, skurcze brzucha, mdłości i szczególną nietolerancję na tłuste potrawy.
4. Inne widoczne objawy
Są to objawy, które nie występują u wszystkich pacjentów cierpiących na kamienie żółciowe, jednak warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Jest to zwłaszcza lekko żółty odcień skóry i białka oka, co jest związane z zaburzeniami w produkcji żółci.
5. Zmiany w moczu i kale
Warto pamiętać, że woreczek żółciowy jest odpowiedzialny za produkcję żółci, który ułatwia trawienie zwłaszcza tłuszczów. Jeśli więc kamienie żółciowe umożliwiają woreczkowi jego funkcjonowanie, może to wywoływać problemy w układzie wydalniczym. Mocz może być ciemniejszy niż zazwyczaj, a kał bielszy i bardziej galaretowaty.
Jak chronić woreczek żółciowy?
Jeśli w Twoim organizmie pojawiły się już kamienie żółciowe nagła zmiana nawyków żywieniowych nie pomoże Ci się ich pozbyć. Przede wszystkim to Twój lekarz powinien zadecydować, czy konieczna jest operacja.
Jeśli jednak nie odczuwasz jeszcze żadnych objawów, spróbuj zapobiec tej dolegliwości stosując się do naszych rad. Zaufaj nam, są one skuteczne aż w 60% przypadków.
- Przed pójściem spać, a także od razu po przebudzeniu należy spożywać łyżkę stołową oliwy z oliwek z kilkoma kroplami soku z cytryny. Te produkty pomogą Ci oczyścić woreczek żółciowy i usprawnić jego funkcjonowanie.
- Wykorzystaj średniej wielkości zielone jabłko i buraka do przygotowania niezwykle zdrowego soku. Pokrój je w kawałki i zblenduj razem ze szklanką wody. Pij sok 3 razy w tygodniu, a dzięki temu ochronisz swoje drogi żółciowe.
- Do przygotowywanych przez siebie soków i smoothie możesz dodawać drożdże piwne. Są one źródłem inozytolu, który chroni wątrobę i pęcherzyk żółciowy.
Jeśli zaczynają doskwierać Ci symptomy, które mogą być wywoływane przez kamienie żółciowe, niezwłocznie udaj się do lekarza. Po przeprowadzeniu badań, z pewnością postawi on diagnozę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Biblioteca Nacional de Medicina de los Estados Unidos. Cálculos Biliares. https://medlineplus.gov/spanish/gallstones.html
- Biblioteca Nacional de Medicina de los Estados Unidos. Cálculos Biliares. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000273.htm
- American College of Gastroenterology. TRASTORNOS DEL TRACTO BILIAR, TRASTORNOS DE LA VESÍCULA BILIAR Y PANCREATITIS POR CÁLCULOS BILIARES. https://gi.org/patients/recursos-en-espanol/trastornos-del-tracto-biliar-trastornos-de-la-vesicula-biliar-y-pancreatitis-por-calculos-biliares/
- National Institutes of Health. (2015). ¿Irritado por la vesícula biliar? https://salud.nih.gov/articulo/irritado-por-la-vesicula-biliar/
- BMJ. 2007 Aug 11; 335(7614): 295–299. Clinical Review: Gallstones. doi: 10.1136/bmj.39267.452257.AD
- Altern Med Rev. 2009 Sep;14(3):258-67. Nutritional approaches to prevention and treatment of gallstones. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19803550
- WebMD. Understanding Gallstones — Prevention. https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-gallstones-prevention
- Korean J Fam Med. 2016 Jul; 37(4): 205–213. Published online 2016 Jul 21. Preventing a Mass Disease: The Case of Gallstones Disease: Role and Competence for Family Physicians. doi: 10.4082/kjfm.2016.37.4.205