Kamień ałunowy - 5 nieznanych dotąd sposobów zastosowania
Naturalne remedia i środki lecznicze nie występują tylko w formie roślin i ziół. Ciekawym zaskoczeniem jest zdrowotne wykorzystanie minerałów i kamieni. Doskonałym przykładem jest kamień ałunowy.
Kosmetyczne dezodoranty i antyperspiranty, dziś tak popularne na każdym kroku: zawierają glin (sole aluminium), alkohol oraz parabeny, które blokują gruczoły potowe.
Z odpowiedzią przychodzi nieznany nikomu wcześniej ałun potasowy. Pełnienie funkcji antyperspirantu to jednak nie jedyna właściwość tej magicznej bryły.
Kamień ałunowy – czym właściwie jest?
Jest to dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy naturalnie występujący w formie minerału. W najpowszechniejszej, dostępnej formie zawiera: glin, aluminium potas i siarkę. Jest jedną z krystalicznych form ałunu potasowego. Ałun natomiast to naturalnie występujące sole będące związkiem kwasu i dwóch ściśle połączonych zasad.
Kamień ałunowy charakteryzuje półprzezroczysty biały kolor, głównie wywołany właśnie przez ałun potasu. Choć w Polsce stawia swoje pierwsze kroki – jest powszechnie znany w medycynie tradycyjnej, szczególnie w Azji. Na samym początku stosowany był jako środek po goleniu, ponieważ hamował krwawienie.
Ciekawostka: Można też zakupić ałun chromowo-potasowy. Używa się go do eksperymentów chemicznych i charakteryzuje się ciekawą barwą i zdolnością tworzenia wyjątkowych kryształów.
Właściwości i zastosowanie kamienia ałunowego
Istnieje mnóstwo możliwości wykorzystania kamienia; nie wszystkie są powszechnie znane. Eksperci i specjaliści medycyny naturalnej zwracają uwagę na szereg jego zdrowotnych atrybutów, które warto wykorzystać, aby ułatwić sobie życie.
Za najbardziej znane można uznać jego właściwości antyperspiracyjne. Kamień ałunowy stosuje się do wytwarzania naturalnych dezodorantów.
Wytwarza na naszej skórze środowisko, w którym bakterie i mikroorganizmy nie mogą się rozwijać. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na nieprzyjemny zapach potu, a gruczoły potowe mogą swobodnie pracować.
Jest też ważnym sojusznikiem w walce z problemami skórnymi. Może być stosowany w celu zniwelowania rostępów, czy przebarwień na skórze.
Mniej znaną funkcją jest udział w kuracji nowotworów. Kamień ałunowy to doskonały środek dla wszystkich, którzy zmagają się z trądzikiem. Sprzyja procesowi gojenia się ran i blizn. Co ciekawe wykorzystywany jest także poza medycyną naturalną: np. do farbowania tkanin w manufakturach.
5 remediów opartych o kamień ałunowy
1. Naturalny dezodorant
Jak już wspomniano – jedno z głównych zastosowań ałunu związane jest z transpiracją. Środek ten stanowi niezwykle skuteczny i w 100 % bezpieczny dezodorant, który pomoże uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Może być stosowany w ciągu dnia, ale nie codziennie.
Składniki
- bryłka kamienia ałunowego
- 1 łyżeczka mirry w proszku (5 g)
- ½ szklanki wody (100 ml)
Co należy zrobić?
- Zamocz kamień w wodzie.
- Zaaplikuj na kamień proszek mirry i wcieraj w swoje ciało (pod pachami).
2. Maseczka z kamienia ałunowego jako lek na trądzik
Antyseptyczne właściwości kamienia są znane i wykorzystywane od wieków. Zastosowanie go w walce z trądzikiem czy opryszczką na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek.
Składniki
- 2 łyżki kamienia ałunowego w proszku (30 g)
- 3 białka jaj
Co należy zrobić?
- W misce wymieszaj ałun z białkami jaj.
- Kiedy uzyskasz piankowatą konsystencję, odstaw na kilka chwil.
- Nałóż przygotowaną maseczkę na twarz i pozwól jej działać przez kilka godzin.
Przeczytaj też: Pocenie się pod pachami – domowe remedia
3. Owrzodzenia jamy ustnej a kamień ałunowy
Afty, które zazwyczaj pojawiają się w jamie ustnej: są to małe rany, owrzodzenia niezwykle dokuczliwe choć z reguły szybko ustępujące. W leczeniu aft pomoże ta poniższa mieszanka.
Składniki
- 2 łyżki proszku z kamienia ałunowego (30 g)
- 1 szklanka wody (250 m)
Co należy zrobić?
- W szklance wody rozcieńcz dwie łyżki sproszkowanego kamienia.
- Mieszaj aż produkty dobrze się połączą, a woda zmieni swój kolor.
- Płucz tą mieszanką swoją jamę ustną, koncentrując się głównie w obszarach występowania owrzodzeń.
4. Kamień ałunowy i oczyszczanie wody
Każdy z nas był w sytuacji, kiedy w ostateczności sięgał po wodę z kranu i zastanawiał się: Czy to aby na pewno nie zaszkodzi mojemu zdrowiu?
W dzisiejszych czasach trudno być pewnym czegokolwiek, np. czystości wody z kranu, ale jest na to pewien sposób. Kamień ałunowy wykazuje właściwości oczyszczające wodę. Działa jak naturalny filtr.
Składniki
- ¼ łyżeczki sproszkowanego kamienia ałunowego (1 g)
- 4 szklanki wody (1 litr)
Co należy zrobić?
- Do wody dodaj sproszkowany kamień. Jeden gram wystarczy aby oczyścić litr wody.
- Dokładnie mieszaj przez co najmniej 1 minutę.
- Poczekaj, aż woda stanie się klarowna i pozbawiona widocznych cząsteczek.
- Twoja czysta, zdrowa woda jest już gotowa. Zaleca się jej natychmiastowe spożycie.
Zobacz też: Woda z plastikowych butelek, czy nam szkodzi?
5. Kryształy kamienia ałunowego w walce z rozstępami
Ałun przyjmuje wiele form a jedną z nich są właśnie kryształy. Kryształy przypominają nieco proszek ale są znacznie większe, wyglądają jak małe kawałki lodu. Jednym z ciekawych zastosowań jest stosowanie ich w walce z rozstępami.
Rozstępy to przebiegające równolegle pasma skóry, które w rzeczywistości przypominają blizny. Pojawiają się one zwykle u osób, których waga uległa szybkiemu wzrostowi, np. u kobiet w ciąży.
Składniki
- 1 bryłka mydła
- 1 łyżka kryształków ałunu (15 g)
- ½ szklanki kremu nawilżającego (125 ml)
Co należy zrobić?
- Podczas kąpieli wcieraj mydło w miejscach występowania rozstępów.
- Następnie nałóż na nie kryształki ałunu potasu i pozostaw na kilka minut.
- Usuń je przy pomocy mydła.
- Po kąpieli nałóż na ciało krem nawilżający, aby zapobiec podrażnieniom.
Kamień ałunowy jest naturalnym środkiem, który pozwoli Ci zachować odpowiednią higienę i zdrowie. Oczywiście powinien być traktowany jako dodatek do kuracji zalecanej przez specjalistów. Powszechnie dostępny na rynku medycyny naturalnej czy w sklepach sieciowych przyjmuje najróżniejsze formy.
Oprócz wymienionych przez nas zastosowań nadal istnieje wiele innych możliwości wykorzystania ałunu. Sprawdza się też jako zasypka do stóp czy jako środek odkażający i niwelujący brzydki zapach obuwia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alzomor, A. K., Moharram, A. S. & Al Absi, N. M. (2014). Formulation and evaluation of potash alum as deodorant lotion and after shaving astringent as cream and gel. International current pharmaceutical journal, 3(2), 228-233. Disponible en: https://www.banglajol.info/index.php/ICPJ/article/view/17512
- Dutta, S., De, S. P. & Bhattacharya, S. K. (1996). In vitro antimicrobial activity of potash alum. The Indian journal of medical research, 104, 157-159. Disponible en: https://europepmc.org/article/med/8783521
- Khurshid, H., Rafiq, M., Nazir, F., Ali, I., Ahmed, M., Akbar, B. & Ali, A. (2019). 14. Antimicrobial properties of hydrogen peroxide and potash alum alone and in combination against clinical bacterial isolates. Pure and Applied Biology (PAB), 8(4), 2238-2247. Disponible en: https://mail.thepab.org/index.php/journal/article/view/1065
- Khin-Nwe-Oo, Khin-Sann-Aung, Myat-Thida, Win-Win-Khine, Myint-Myint-Soe. & Tin-Aye. (1993). Effectiveness of potash alum in decontaminating household water. Journal of Diarrhoeal Diseases Research, 172-174. Disponible en: https://www.jstor.org/stable/23498189
- Seo, H. S. (2012). An Experimental Study of the Anti-oxidant and the Anti-inflammatory Effects of Alum and Burnt Alum. Journal of Pharmacopuncture, 15(2), 11. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4331937/
- Waheed, Y., Safi, S. Z. & Qadri, I. (2011). Role of Potash Alum in hepatitis C virus transmission at barber’s shop. Virology journal, 8(1), 1-4. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3112445/#:~:text=Potash%20alum%20or%20potassium%20alum,and%20as%20an%20aftershave%20treatment.
- Wen, Y. & Shi, Y. (2016). Alum: an old dog with new tricks. Emerging microbes & infections, 5(1), 1-5. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4820675/