Jęczmień na oku? Wypróbuj 7 naturalnych sposobów

08 Maj, 2019
Jęczmień rozwija się stosunkowo szybko i samoistnie ustępuje już po kilku dniach. Jest to jednak na tyle uciążliwa i irytująca dolegliwość, że warto sięgnąć po naturalne sposoby przyspieszające leczenie.
 

Jęczmień to niewielka krostka czy guzek będąca najczęściej opuchniętym gruczołem łojowym na Twojej powiece. Miejsce to staje się bardzo tkliwe i bolesne, a samej dolegliwości towarzyszą takie objawy jak łzawienie, czułość na światłość czy uczucie dyskomfortu w oku.

Jęczmień jest najczęściej wywoływany przez bakterie, a konkretniej przez gronkowca złocistego (staphylococcus aureus).

Jest to dolegliwość rozwijająca się dość szybko i równie szybko ustępująca samoistnie. Jest to jednak na tyle irytujące i uciążliwe, że mimo wszystko warto wesprzeć się naturalnymi sposobami, które uśmierzą dyskomfort i przyspieszą proces leczenia i regeneracji.

1. Ciepły kompres na powiece

Ciepły wilgotny kompres zaaplikowany bezpośrednio na jęczmień pomoże odblokować dotknięty stanem zapalnym i opuchlizną gruczoł łojowy. Co więcej, ciepłe okłady doskonale uśmierzają ból i stany zapalne, ograniczają także swędzenie i podrażnienie delikatnej skóry na powiece.

Kompresy

Co należy zrobić?

 • Zwilż czystą szmatkę ciepłą wodą i przykładaj kompres do powieki przez około 10 minut.
 • Powtarzaj zabieg 3-4 razy dziennie.

2. Napar z pietruszki na jęczmień

 

To bardzo ciekawe, ale napar z pietruszki jest doskonałym lekarstwem na jęczmień, które może być stosowane także zewnętrznie. Pietruszka ma działanie przeciwzapalne i kojące, dzięki czemu zmniejsza jęczmień i ogranicza podrażnienie powieki.

Co więcej, pietruszka to także naturalny środek oczyszczający, usuwa więc z okolicy oka wszelkie substancje i cząsteczki, które mogłyby doprowadzić do rozwoju zakażenia.

Co należy zrobić?

 • Przygotuj napar z liści pietruszki. Gdy ostygnie do bezpiecznej temperatury, zwilż w naparze bawełniane waciki lub kawałek materiału czy ściereczki.
 • Przykładaj kompres do powieki przez 10-15 minut.
 • Powtarzaj zabieg nawet 3 razy dziennie.

Zobacz także: Pietruszka i jej korzystne właściwości dla zdrowia nerek

3. Herbata rumiankowa

Rumianek to kolejny naturalny produkt o właściwościach przeciwzapalnych i odświeżających; jest więc doskonałym lekarstwem na taką dolegliwość jak jęczmień.

Okłady z herbaty

Torebki z herbatą rumiankową wykorzystane bezpośrednio jako kompresy pozwolą Ci zmniejszyć rozmiar jęczmienia, odkazi również okolice oka zwalczając bakterie, które mogłyby doprowadzić do rozwoju zakażenia.

 

Co należy zrobić?

 • Zaparz rumianek w torebkach w gorącej wodzie. Przestudź napar i wyjmij torebki z wody.
 • Przykładaj torebki do oka przez około 15 minut.
 • Powtarzaj 2-3 razy dziennie.

4. Szafran indyjski, czyli kurkuma

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne kurkumy sprawia, że jest kolejnym skutecznym lekarstwem na jęczmień i towarzyszące mu dolegliwości.

Co będzie Ci potrzebne?

 • 1 łyżeczka mielonej kurkumy (5 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Co należy zrobić?

 • Dodaj łyżeczkę kurkumy do szklanki gorącej wody. Gdy woda się zaparzy, zanurz w naparze gazę lub ściereczkę i przyłóż do oka.
 • Stosuj 2-3 razy dziennie.
 • Możesz także stosować ten sposób jak krople na jęczmień.

Przeczytaj również: Kurkuma na poprawę krążenia – domowe remedium

5. Żel aloesowy

Kryształki obecne w żelu aloesowym to Twoi najwięksi sojusznicy w walce z jęczmieniem. Aplikując żel aloesowy bezpośrednio na jęczmień skutecznie zwalczasz infekcję i redukujesz opuchliznę. Ten naturalny produkt pełny jest bowiem naturalnych substancji przeciwbakteryjnych i nawilżających.

Żel aloesowy na jęczmień na powiece

Co należy zrobić?

 • Wyskrob żel z łodygi aloesu i zaaplikuj bezpośrednio na powiekę.
 
 • Pozostaw żel na powiece przez około 5 minut, następnie spłucz wodą.
 • Możesz także zwilżyć bawełniany wacik naturalnym sokiem z aloesu i również wetrzeć w jęczmień i okolice oka.

6. Ogórki

Ogórek to warzywo o wysokiej zawartości wody, przeciwutleniaczy i naturalnych substancji o działaniu przeciwzapalnym. Dodatkowo substancje te działają także ściągająco i odświeżająco, co pozwala zmniejszyć bąbelek na powiece i uśmierzyć szczypanie czy swędzenie tego obszaru.

Co należy zrobić?

 • Pokrój ogórki w plastry i połóż je bezpośrednio na powiekach.
 • Pozostaw na 5 minut.
 • Powtarzaj nawet 4 razy dziennie.

7. Aksamitka, czyli nagietek lekarski

Aksamitka, czyli nagietek lekarski, to roślina o działaniu przeciwbakteryjnym i ściągającym. Dzięki temu staje się doskonałym rozwiązaniem na wszelkie dolegliwości związane ze stanami zapalnymi gruczołów łojowych.

Napar z rumianku

Przygotuj kompres z wykorzystaniem aksamitki i zaaplikuj bezpośrednio na powiekę, aby uśmierzyć ból, stan zapalny i swędzenie.

Co należy zrobić?

 • Przygotuj niewielką ilość naparu z nagietka. Pozostaw do ostudzenia, a następnie zwilż kompres.
 • Stosuj nawet 3 razy dziennie, by pozbyć się jęczmienia i towarzyszących mu objawów.
 

Wybierz jeden z opisanych powyżej sposobów i stosuj go regularnie i według wytycznych. Dzięki temu szybciej przyniesiesz sobie ulgę i nie zaszkodzisz swoim oczom. Nie łącz ze sobą kilku sposobów jednocześnie, aby nie doprowadzić do podrażnienia oka.