Jakie znamy niehormonalne środki antykoncepcyjne?
Niehormonalne środki antykoncepcyjne to takie, które zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki bez ingerencji w cykl menstruacyjny kobiety. Generalnie ten rodzaj metody działa jak bariera. Ich funkcją jest zapobieganie kontaktowi komórki jajowej z plemnikiem.
Inne rodzaje niehormonalnych środków antykoncepcyjnych to metody planowania. Mówią nam, kiedy unikać seksu w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, w której się znajdujesz.
Chociaż mogą być bardzo skuteczne, niehormonalne środki antykoncepcyjne mają również pewne wady. Oto szczegółowe wyjaśnienie tego tematu.
Rodzaje i zalety niehormonalnej kontroli urodzeń
Jak podkreślono w publikacji American Association of Reproductive Health Professionals, istnieje wiele różnych niehormonalnych środków antykoncepcyjnych, których stosowanie ma zarówno wady, jak i zalety.
Niektóre są bardziej skuteczne niż inne i nie wszystkie zapewniają ochronę przez chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Niehormonalne metody kontroli urodzeń: prezerwatywa dla mężczyzn
Męska prezerwatywa to lateksowa osłona, która zapobiega przedostawaniu się plemników do macicy. Według Stowarzyszenia Specjalistów ds. Zdrowia Rozrodczego przy tej metodzie ryzyko niechcianej ciąży wynosi 18%. Jej główną zaletą, poza skutecznością antykoncepcyjną, jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Wady męskich prezerwatyw maja związek z ich używaniem. W przeciwieństwie do innych metod, które mają działanie stałe, mężczyźni muszą zakładać nową prezerwatywę za każdym razem, gdy rozpoczynają stosunek seksualny i wymieniać ją tyle razy, ile jest to konieczne.
Prezerwatywa dla mężczyzn pozostaje jedną z najskuteczniejszych niehormonalnych metod antykoncepcji. Ma również podwójną funkcję, ponieważ pomaga zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową.
Diafragma
Diafragma to lateksowe koło, które kobieta umieszcza w pochwie przed stosunkiem. Jego główną zaletą jest to, że kobieta sama kontroluje jego położenie, a także fakt, że całkowicie zakrywa ono szyjkę macicy.
Wadą jest to, że nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto należy je pozostawić na miejscu na wiele godzin po stosunku. Według naukowców ta metoda ma 12% szans na niepowodzenie jako środek antykoncepcyjny.
Możesz być zainteresowany: Prezerwatywy dla kobiet. Co musisz o nich wiedzieć?
Prezerwatywa żeńska
Podobnie jak prezerwatywa dla mężczyzn, składa się z lateksowego woreczka, który zapobiega przedostawaniu się plemników do jajeczka. Chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Główna wada polega na tym, że zakładanie prezerwatywy dla kobiet jest dość skomplikowane.
Miedziana wkładka domaciczna
Jest to bardziej inwazyjna i trwała metoda, która działa od 10 do 20 lat. Składa się z przedmiotu wykonanego z plastiku i miedzi, który specjalista wkłada w szyjkę macicy kobiety.
Funkcja tej metody kontroli urodzeń polega na stworzeniu wrogiego środowiska dla plemników, tak aby nie dotarły one do komórki jajowej. Wkładka uwalnia również cząsteczki miedzi, które zapobiegają przywieraniu zapłodnionego jaja.
Wśród jej zalet jest to, że można ją założyć i zapomnieć o niej na dość długi czas. Co więcej, jest skuteczna w ponad 99%. Jednak jedną wadą jest to, że nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową.
Chociaż wkładka domaciczna zapewnia wysoką ochronę przed ciążą, nie ma zdolności zapobiegania różnym chorobom.
Sterylizacja kobiet i mężczyzn
Sterylizacja to proces chirurgiczny, który działa jako metoda antykoncepcji bez hormonów. U mężczyzn nazywa się to wazektomią, która jest trwała i zapobiega przenikaniu plemników do nasienia.
Główną zaletą tej metody jest jej skuteczność. Jednocześnie nie zapobiega wytryskom, ani nie wpływa na męskość. Z drugiej strony sterylizacja kobiet to proces polegający na izolacji jajników od macicy. W ten sposób komórka jajowa nie może dotrzeć do macicy.
Gąbka antykoncepcyjna
Jest to syntetyczna gąbka nasączona środkiem plemnikobójczym. Blokuje szyjkę macicy oraz wchłania i zwalcza nasienie. Jedną z jej zalet jest skuteczność, o ile jest użyta prawidłowo.
Jej skuteczność wynosi około 88% u kobiet, które nigdy nie rodziły i średnio 76% u tych, które urodziły dziecko. Kobiety mogą ją samodzielnie założyć.
Jednak jedną z wad jest to, że u kobiet, które już urodziły, skuteczność może niekiedy spaść nawet do 68%. Ponadto, prawidłowe włożenie jej może być skomplikowane i nie chroni ona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co więcej, gąbka musi pozostać na miejscu przez co najmniej 6 godzin po stosunku.
Przeczytaj także: Druga ciąża i jej porównanie z pierwszą
Planowanie naturalne jako niehormonalny środek antykoncepcyjny
Ta metoda nie tylko nie wymaga stosowania hormonów, ale także żadnych innych specjalnych produktów czy interwencji chirurgicznej. Planowanie naturalne polega na programowaniu aktywności seksualnej w zależności od etapu cyklu miesiączkowego.
Celem jest unikanie seksu w dni płodne. Jest to metoda, która może być skuteczna, gdy cykl jest regularny. Istnieje jednak wiele zagrożeń związanych z brakiem precyzji, które zależą od natury.
Niehormonalne środki antykoncepcyjne mają zalety i wady
Niehormonalne środki antykoncepcyjne mają kilka zalet w porównaniu z hormonalnymi. Jednak nie zawsze są tak skuteczne. Aby określić najlepszą dla siebie metodę antykoncepcji, musisz skonsultować się z lekarzem, ginekologiem lub specjalistą ds. zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Patil E, Jensen JT. Update on permanent contraception options for women. Curr Opin Obstet Gynecol. 2015;27(6):465–470. doi:10.1097/GCO.0000000000000213
- Bahamondes, L., Bahamondes, M. V., & Shulman, L. P. (2015). Non-contraceptive benefits of hormonal and intrauterine reversible contraceptive methods. Human Reproduction Update, 21(5), 640–651. https://doi.org/10.1093/humupd/dmv023
- Gupta, S. (2006). Non-oral hormonal contraception. Current Obstetrics and Gynaecology, 16(1), 30–38. https://doi.org/10.1016/j.curobgyn.2005.11.008
- Mansour, D., Inki, P., & Gemzell-Danielsson, K. (2010, February). Efficacy of contraceptive methods: A review of the literature. European Journal of Contraception and Reproductive Health Care. https://doi.org/10.3109/13625180903427675
- Non-hormonal Contraceptive Methods. (2012). Retrieved 7 June 2020, from https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:LgQqWkge3S0J:https://www.arhp.org/images/uploadDocs/nonchoosingqrg.pdf+&cd=12&hl=es&ct=clnk&gl=es&client=firefox-b-d