Jakie zalety ma olejek babassu stosowany w kosmetykach?
Czy słyszałeś o palmie babassu? Jest to roślina, z której pozyskiwany jest olejek babassu (zwany również olejkiem cusi), składnik powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym ze względu na swoje bogate właściwości.
W branży, która poszukuje produktów naturalnych, olejek babassu stanowi opcję bogatą w witaminy i inne składniki korzystne dla włosów, paznokci i skóry.
Artykuł opublikowany w Bolivian Journal of Chemistry podkreśla, że oleje i składniki tłuszczowe to niezbędne komponenty preparatów kosmetycznych ze względu na ich powinowactwo do ludzkiej skóry. Z tego powodu produkuje się je w postaci emulsji, balsamów, serum, szminek, cieni do powiek i nie tylko.
Olejek babassu: jakie ma właściwości?
Ta przejrzysta, lekka substancja zawiera witaminy A, B i E, a także fitosterole, jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwas laurynowy. Przydatność oleju cusi potwierdza się także w zastosowaniach medycznych w łagodzeniu bólu głowy, gorączki i kaszlu.
Stosuje się go również w gastronomii. Dzięki migdałowemu smakowi wspaniale uzupełnia smak sałatek i innych potraw. Jednak to w produkcji kosmetyków olejek babassu wnosi swoje właściwości nawilżające, zmiękczające, przeciwzapalne, odżywcze, regenerujące, przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe.
Kosmetyki zawierające olejek babassu mają na etykiecie INCI (International Nomenclature Cosmetic Ingredient ) terminologię „ Orbignya Oleifera Seed Oil ”.
Przeczytaj więcej tutaj: Popraw zdrowie jamy ustnej dzięki olejowi kokosowemu
Zalety olejku babassu w przemyśle kosmetycznym
Niektórzy porównują olej kokosowy i olejek babassu, ponieważ mają dość podobne właściwości. Część producentów zastępuje olejek kokosowy babassu, twierdząc, że ma nawet większą skuteczność i lepszy aromat.
Gęstość olejku babassu specjalnie go predestynuje do pielęgnacji urody i służy on do następujących celów:
- Ochrona przed słońcem
- Pięlęgnacja konturu oczu
- Demakijaż
- Nawilżanie i zmiękczanie ust
- Jako baza niektórych past do zębów
- Usuwanie blizn potrądzikowych
- Łuszczenie się skóry
Jest jeszcze więcej zastosowań tego oleju i przyjrzymy się im poniżej.
Olejek babassu doskonale nawilża włosy
Uważa się, że stosowanie olejku cusi na włosy najskuteczniej wykorzystuje jego właściwości. Centro de Investigación y Promoción del Campesinado de La Paz stwierdza w raporcie, że roślina cusi jest dobra na wszelkie problemy z włosami.
W tekście dodano, że olejek babassu jest odpowiednikiem kuracji zapobiegającej wypadaniu włosów i pojawianiu się siwych włosów, a jednocześnie zmiękcza, intensyfikuje kolor, naprawia zniszczone włosy i wspomaga wzrost.
Dodatkowe korzyści dla włosów to większa elastyczność i wytrzymałość, połysk, eliminacja łupieżu i naprawa rozdwojonych końcówek. Może być stosowany w szamponach, a także bezpośrednio, zgodnie z poniższymi instrukcjami:
- Niewielką ilość olejku rozprowadź na suchych włosach przynajmniej pół godziny przed wejściem pod prysznic. Ten czas jest niezbędny, aby włosy wchłonęły swoje właściwości.
- Następnie masuj delikatnie głowę i włosy od nasady aż po same końce. Dotykanie skóry głowy poprawia krążenie krwi.
- Umyj włosy naturalnym szamponem, wzmacniając w ten sposób działanie olejku cusi. Sprawdź jednak, czy ten środek czyszczący nie zawiera parabenów.
- Nie susz włosów ani nie stosuj prostownicy, unikaj też urządzeń grzewczych, dopóki twoje włosy nie będą w idealnym stanie.
Olejek ten jest również używany jako maska do spłukiwania oraz jako pianka lub utrwalacz do fryzur.
Olejek babassu odżywia paznokcie
Zawarta w palmie babassu witamina E idealnie nadaje się do pielęgnacji paznokci i skórek. Olejek ten ma działanie mikrobiologiczne i przeciwgrzybicze, korzystnie wpływając na manicure i pedicure.
Zapobiega zmarszczkom i spłyca istniejące
Olejek babassu zawiera przeciwutleniacze, które stymulują produkcję kolagenu. Ponadto ma zwalczać wolne rodniki, które przyspieszają przedwczesne starzenie się. Wśród zastosowań kosmetycznych wyróżnia się profilaktyka zmarszczek mimicznych i plam na skórze.
Pomaga w kontroli rozstępów
Ponieważ jest to szybko wchłaniający się preparat, który wspomaga wytwarzanie kolagenu, będzie dobrze wpływał na zanikającą elastyczność, rozstępy i cellulit. Zalecany jest zwykle kobietom w ciąży, w postaci kremu lub czystego olejku, zawsze w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę.
Czytaj więcej tutaj: DIY Krem na Rozstępy z Witaminą E
Odbudowuje skórę
Olejek babassu polecany jest do każdego rodzaju skóry, ponieważ nie powoduje tłustości ani nie zatyka porów. Należy do klasy komedogennej 1. Produkt ten współdziała w regeneracji uszkodzonej skóry właściwej. Ponadto uważa się go za idealny środek do leczenia pękniętych pięt i drobnych oparzeń.
Łuszczyca, trądzik różowaty i egzema to również stany, w których miejscowe stosowanie olejku cusi może pomóc, biorąc pod uwagę właściwości przeciwbakteryjne i kwas laurynowy. Jednak w przypadku tych schorzeń to dermatolog powinien zalecić stosowanie produktu.
Ponadto, biorąc pod uwagę właściwości fizyczne i chemiczne babassu, olejek nadaje mydłom wysoką konsystencję i większą trwałość, jak wynika z badania opublikowanego przez Wirtualną Bibliotekę Współpracy Niemieckiej. Taki skład kosmetyków ma też być bardziej korzystny dla skóry.
Olejek babassu stymuluje wzrost brody
Z właściwości olejku cusi korzystają nie tylko kobiety. Mężczyźni wykorzystują ten naturalny środek, aby ich brody wyglądały jednolicie i bujnie. Połączenie olejku z nasion mamey lub zapote z olejem babassu powoduje wzrost zarostu.
Mimo braku dowodów naukowych, użytkownicy uważają, że warunkiem uzyskania tego efektu jest ciągłe nakładanie babasu oraz masowanie twarzy. W razie wątpliwości skonsultuj się z zaufanym dermatologiem.
Jak często stosować olejek babassu?
Częstotliwość używania olejku cusi zależy od celu, w jakim go używasz. Niezależnie od tego, czy chodzi o włosy, czy skórę, nawet jeśli nie powoduje uszkodzeń, nigdy nie zaleca się przesadzać z używaniem jakiegokolwiek produktu. Zwróć uwagę na instrukcje producenta, zwłaszcza jeśli stosujesz go bezpośrednio. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wystąpiły i ciebie reakcje związane z olejkiem babassu, skonsultuj się z lekarzem.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania olejku babassu?
Sam olejek babassu nie powinien wywoływać żadnych negatywnych skutków. Upewnij się, że jest to w 100% czysty produkt, bez jakiejkolwiek ingerencji chemicznej, która wprowadza inne składniki.
Należy również uważać na trwałość substancji. Generalnie preparat cusi wytrzymuje 2 lata przechowywany w chłodnym, suchym miejscu, gdzie nie jest narażony na działanie promieni słonecznych ani nie jest narażony na silne zapachy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Archambault J, Bonté F. Grasas vegetales en cosmetología. Revista Boliviana de Química. Vol. 38. Núm. 2. Bolivia; 2021. https://www.mendeley.com/catalogue/66d8b869-ca48-3134-b5da-993295cbd3f7/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7Bb02f5e0a-df05-45fa-81b8-c07bacbfca36%7D
- Giz Probosque. Aceite de cusi prensado en frío. Biblioteca Virtual de la Cooperación Alemana. Bolivia; 2018. https://www.bivica.org/file/view/id/5430
- Jiménez Mancilla M. El cusi, el “árbol de la vida” que brinda sustentos a las mujeres guarayas de Momené. Centro de Investigación y Promoción del Campesinado. Bolivia; 2019. https://cipca.org.bo/analisis-y-opinion/reportajes/el-cusi-el-34arbol-de-la-vida-34-que-brinda-sustento-a-las-mujeres-guarayas-de-momene
- Orbignya Oleifera Seed Oil. Inci Beauty. https://incibeauty.com/ingredients/7846-orbignya-oleifera-seed-oil