Jak zrobić pyszne domowe piwo?

Fermentacja jest niezbędna, aby cieszyć się piwem najlepszej jakości. Pierwsza potrwa tylko kilka dni, ale na zakończenie procesu będziemy musieli poczekać kolejne 30 dni.
Jak zrobić pyszne domowe piwo?
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2023

Piwo to jeden z najpopularniejszych napojów na wszelkiego rodzaju uroczystościach, dlatego w wielu kulturach przygotowanie tego trunku wzbudziło duże zainteresowanie. Chcesz przygotować własne domowe piwo?

W tym artykule podzielimy się z Tobą przepisem na przygotowanie smacznego i zdrowego piwa w zaciszu własnego domu. Czy jesteś na to gotowy?

Jak przygotować domowe piwo

Trochę piwa.

Składniki na 10 litrów

  • 3 kilogramy słodowanego jęczmienia
  • 10 litrów wody
  • 12 gramów chmielu
  • 6 gramów drożdży
  • 10 łyżeczek cukru
  • Śluza powietrzna

Przygotowanie w trzech etapach

Etap 1: Zacieranie i gotowanie

  1. Na początek zmiel słód jęczmienny za pomocą blendera lub robota kuchennego. Sprawdź, aby wszystkie ziarna były idealnie zmielone.
  2. Następnie przefiltruj ziarno w taki sposób, aby nie pozostały żadne pozostałości.
  3. Podgrzej siedem litrów wody, ale nie przekraczaj 67 stopni C (150 Fahrenheita). (zaleca się mieć pod ręką termometr).
  4. Gdy woda się zagotuje, wlej całe zmielone ziarno i pozostaw na ogniu przez dziewięćdziesiąt minut, ciągle mieszając.
  5. Po ugotowaniu mieszaninę należy przepuścić przez filtr, aby usunąć wszystkie pozostałości ziaren (należy to zrobić co najmniej dwa razy).
  6. Gdy płyn jest całkowicie czysty, ponownie ogrzewa się go przez kolejną godzinę.
  7. Po trzydziestu minutach gotowania dodaj dwanaście gramów (około pół uncji) chmielu, a następnie dobrze wymieszaj.
  8. Po upływie godziny zdejmij z ognia i natychmiast ostudź. Aby to osiągnąć umieść garnek z preparatem w innym garnku z zimną wodą.

2: Fermentacja

Szklanka piwa.
  1. Po zakończeniu tego procesu gotowania zacier na piwo jest gotowy. Teraz pozostaje tylko umieścić go w pojemniku wybranym do fermentacji i poczekać kilka dni, aż mieszanina przefermentuje.
  2. Jako pojemnik możesz użyć dystrybutora wody albo szklanej butelki.
  3. Kiedy masz już mieszankę w wybranym pojemniku, powinieneś dodać trochę więcej wody, aby uzupełnić pojemność dziesięciu litrów, w ten sposób otrzymasz znacznie klarowniejsze piwo. Z drugiej strony, jeśli chcesz zrobić mocniejszy trunek, bezpośrednio do warzenia należy użyć całych dziesięciu litrów zamiast siedmiu.
  4. Następnie umieść drożdże w pojemniku, w którym ma być przechowywane piwo.
  5. Na koniec butelkę należy zamknąć gumowym korkiem połączonym ze śluzą. Umożliwi to uwolnienie dwutlenku węgla wytwarzanego podczas procesu fermentacji, bez wpuszczania powietrza. Śluza ma wbudowaną komorę, którą należy napełnić wodą do wskazanego poziomu.
  6. Po wykonaniu powyższych czynności zauważysz, że woda w śluzie zaczyna bulgotać, co oznacza, że trwa proces fermentacji. Po około sześciu dniach bąbelki znikną. Wtedy piwo jest gotowe.

Kolejny świetny artykuł dla Ciebie: 8 korzyści płynących z umiarkowanego picia piwa

3: Butelkowanie

  1. Po zakończeniu procesu można przystąpić do butelkowania piwa (należy używać wyłącznie butelek szklanych). Zanim wlejesz płyn do każdej butelki należy dodać łyżeczkę cukru.
  2. Kiedy całe piwo jest zabutelkowane, należy je pozostawić na sześć do trzydziestu dni do drugiej fermentacji. Po tym czasie możesz cieszyć się tym pysznym domowym napojem.

Co sądzisz o naszym przepisie na domowe piwo? Mamy nadzieję, że będziesz się nim delektować z przyjaciółmi i rodziną. Czy masz już nazwę dla swojego piwa?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.