Jak złagodzić swędzące dziąsła mojego dziecka?

Złagodzenie swędzących dziąseł dziecka może nie być tak trudne, jak się wydaje. Chcesz dowiedzieć się, jak możesz to zrobić? Dowiedz się więcej tutaj!
Jak złagodzić swędzące dziąsła mojego dziecka?

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wielu rodziców nerwowych dzieci, które mają problemy ze snem może zastanawiać się, jak złagodzić swędzące dziąsła u dziecka.

Ząbkowanie to proces, w którym zęby zaczynają wyrzynać się przez dziąsła dziecka. Proces może rozpocząć się już w wieku 6 miesięcy, chociaż niektóre dzieci zaczynają wcześniej (a inne później). Objawy, takie jak nadmierne ślinienie się, konieczność żucia przedmiotów, drażliwość lub zmienny nastrój, ból lub tkliwość dziąseł i niewielki wzrost temperatury są powszechne.

Uśmierzanie swędzących dziąseł dziecka to żmudne zadanie, którego rodzice muszą się podjąć. Czy wiesz, jak możesz to zrobić?

Oto kilka pomysłów!

Wskazówki dotyczące łagodzenia swędzących dziąseł dziecka

Płaczące dziecko
U niektórych dzieci proces ząbkowania może być bardzo przykry i bolesny.

Dla niektórych dzieci jest to zwykle denerwujący proces; dla innych nie tak bardzo. Dwa dolne siekacze prawie zawsze wyrzynają się jako pierwsze. Za nimi następują dwa przednie górne zęby, chociaż każde dziecko ma inny wzorzec wzrostu, więc jeśli nie wyrzynają się w tej kolejności, nie martw się.

Jeśli przechodzisz przez ten proces, oto kilka zaleceń, które pomogą Ci złagodzić swędzące dziąsła Twojego dziecka. Jeśli jednak Twoje dziecko jest wybredne i ma trudności z jedzeniem lub nawet przyjmowaniem piersi lub butelki, możesz skonsultować się z pediatrą.

Pocieraj swędzące dziąsła dziecka

Czystym palcem lub wilgotną gazą pocieraj dziąsła dziecka, ponieważ może to złagodzić jego dyskomfort. Pamiętaj, że powinien to być tylko jeden palec.

Schłodź mu dziąsła

Użyj zimnej łyżki lub zimnego gryzaka i uspokój dolegliwości dziecka. Nie należy tych przedmiotów maczać w cukrze ani innych substancjach, takich jak miód czy sok. Po prostu podaj mu zimny gryzak.

Daj mu coś do gryzienia

Przedmiot do żucia powinien być wystarczająco duży, aby dziecko nie mogło go połknąć ani zakrztusić się. Ponadto materiał nie powinien pękać na małe kawałki, aby uniknąć ryzyka zadławienia się przez aspirację.

Możesz użyć mokrego muślinu włożonego wcześniej do zamrażarki na 30 minut. Należy go wyjąć z zamrażarki przed zamrożeniem i umyć po użyciu.

Jeśli zdecydujesz się używać gumowych gryzaków, unikaj tych, które zawierają płyny, aby uniknąć wypadków, jeśli płyn wycieknie. Jeśli masz takie gryzaki, schłódź je w lodówce, a nie w zamrażarce.

Zimne pokarmy są świetne na swędzące dziąsła

Ciasteczka na ząbkowanie oraz mrożonki lub zimne pokarmy należy podawać wyłącznie dzieciom, które już jedzą pokarmy stałe. Jeśli jeszcze nie jedzą tych pokarmów, najlepiej się powstrzymać. Zawsze miej oko na swoje dziecko, aby uniknąć ryzyka zadławienia.

Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli Twoje dziecko jest bardzo drażliwe, odczuwa dyskomfort lub ból, możesz porozmawiać z lekarzem, aby przepisał mu dawkę paracetamolu lub ibuprofenu w celu złagodzenia dolegliwości.

Czego nie robić podczas ząbkowania

Są rzeczy, których nie należy robić podczas ząbkowania, aby nie narażać zdrowia dziecka. Po pierwsze, nie nakładaj aspiryny na zęby dziecka ani nie wcieraj alkoholu w jego dziąsła.

Nie wiąż ani nie wieszaj gryzaka na szyi lub innej części ciała dziecka, aby nie zaczepiło się o jakikolwiek przedmiot. To groziłoby uduszeniem. Unikaj również bursztynowych naszyjników do ząbkowania, ponieważ koraliki mogą powodować zadławienie, gdy odpadną.

Nie używaj również żeli ani tabletek na ząbkowanie, chyba że zaleci to zaufany pediatra, ponieważ mogą one stać się niebezpieczne dla dzieci.

W żadnych wypadku nie przecinaj też dziąseł dziecka, aby pomóc wydostać się zębowi, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Wreszcie, unikaj leków homeopatycznych, ponieważ mogą zawierać składniki niebezpieczne dla niemowląt.

Inne objawy ząbkowania

Dziecko płacze z powodu swędzących dziąseł
Próchnica związana z butelką dla niemowląt to destrukcyjny proces zęba spowodowany nadmiernym namnażaniem się bakterii.

Ząbkowanie to proces otoczony mitami na temat objawów i środków zaradczych. Jeśli chodzi o ślinotok, wiąże się on ze zwiększoną ilością śliny. Gruczoły przyspieszyły swoją funkcję, ponieważ organizm przystosowuje się do pokarmów innych niż mleko.

Jeśli chodzi o śluz, jego obecność nie ma związku z wyrzynaniem się zębów, podobnie jak gorączka. Może jednak wystąpić nieznaczny wzrost temperatury z powodu zapalenia dziąseł. Ponadto system odpornościowy może być przez nie osłabiony i dziecko rozwija jakąś chorobę wywołującą gorączkę.

Jeśli chodzi o biegunkę, nie stwierdzono związku między stałym miękkim stolcem lub zapaleniem okrężnicy a ząbkowaniem. W przypadku gorączki, śluzu i biegunki wskazana jest wizyta u lekarza.

Kolejnym objawem, który można zaobserwować przy ząbkowaniu, jest brak apetytu, choć w rzeczywistości dzieci nie tracą chęci do jedzenia, ale dyskomfort w jamie ustnej utrudnia im jedzenie.

Jak dbać o swędzące dziąsła i nowe zęby dziecka

Po tym, jak problem swędzących dziąseł dziecka minie, musimy dbać o zęby dziecka, ponieważ próchnica może przyspieszać ich wypadanie i pozostawiać luki do czasu pojawienia się nowych. Dlatego zanim wyjdą, codziennie należy czyścić dziąsła dziecka gazą lub czystą, wilgotną szmatką tylko zamoczoną w wodzie.

Gdy pojawią się pierwsze zęby, myj je wodą i niewielką ilością pasty z fluorem. Wraz z wiekiem dziecka używaj jej więcej. Nie pozwól dziecku jej połknąć ani zjeść, ponieważ może to być niebezpieczne. Gdy wszystkie zęby wyjdą, myj zęby co najmniej dwa razy dziennie po posiłkach.

Z drugiej strony należy pamiętać, że pozostawienie butelki podczas snu może spowodować nadmiar soków lub mleka w buzi, co może prowadzić do próchnicy u dzieci. Dlatego jest to coś, czego specjaliści zalecają unikać.

Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca, aby dzieci rozpoczynały przeglądy stomatologiczne około pierwszych urodzin, więc w tym okresie należy zabrać je do dentysty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.