Jak usunąć atrament z dziecięcych ubrań

Nie jest łatwo usunąć atrament z długopisu lub pióra. Jednak w tym artykule podzielimy się poradami, które pomogą Ci uratować ulubione ubrania Twoich dzieci.
Jak usunąć atrament z dziecięcych ubrań

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Jeśli Twoje dzieci są w wieku szkolnym, najprawdopodobniej już nieraz próbowałeś usunąć atrament z ich ubranek. Są to jednak plamy bardzo trudne do zlikwidowania, nawet po wypraniu ubrania kilka razy.

Nie martw się jednak: można się ich pozbyć.

W tym artykule podzielimy się z najlepszymi radami dotyczącymi usuwania plam z atramentu z ubrań dzieci. Najpierw jednak wyjaśnimy, dlaczego tak trudno je usunąć.

Z czego wykonany jest atrament?

Jak usunąć atrament z ubrań dla dzieci?

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama pisaków, a także szeroki wybór materiałów, z których wykonane są tusze. Podsumowując, atrament składa się z pigmentu lub barwnika w formie wodnej zawiesiny lub substancji barwiących rozcieńczonych w rozpuszczalniku. 

Barwnik jest związkiem, który składa się z żywic winylowych, glicerolu, sadzy, kwasu garbnikowego, dodatków i barwników na bazie wody lub oleju.

Zwykle  jako rozpuszczalnika używa się oleju w celu zwiększenia lepkości i grubości oraz szybkiego schnięcia atramentu. Dlatego tak trudno jest usunąć plamy atramentowe plamy z odzieży.

Jak usunąć atrament z ubrań – kilka wskazówek na początek

Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, zanim zaczniesz usuwać atramentowe plamy. W przeciwnym razie plama może zrobić się możesz plamy mogą zrobić się większe i trudniejsze do usunięcia.

Im szybciej usuniesz plamę, tym lepiej

Ta zasada dotyczy prawie wszystkich rodzajów plam. Nie musisz szczegółowo oglądać ubranek dziecka za każdym razem po powrocie do domu ale ważne jest, aby działać szybko, by proces usuwania plam nie był trudniejszy.

Jeżeli plamy są świeże, użyj papierowego ręcznika do usunięcia świeżego atramentu.

Nie pierz ubrania, najpierw postaraj się usunąć atrament

Pranie ubrań bez uprzedniego całkowitego usunięcia plam utrwali pigmenty i żywice w tkaninie, a tym samym znacznie utrudni ich usunięcie. Staraj się unikać tego za wszelką cenę.

Rodzaj tkaniny

Usuwanie plam

Następnie ważne jest sprawdzenie, z jakiego materiału wykonana jest odzież Twojego dziecka. Sposób usuwania plam z ubrań zależy bowiem od rodzaju materiału, z którego wykonana jest odzież.

Na przykład nie można używać wody z wybielaczem do tkanin kolorowych, ponieważ materiał może wtedy stracić kolor.

Unikaj szorowania plam

Atrament wnika w powierzchnię każdego materiału, na którym się znajdzie. Szorując materiał atrament wniknie jeszcze głębiej  w tkaninę a plama zrobi się większa.

Zamiast tego możesz mocno ścisnąć zaplamiony kawałek materiału, jeżeli tusz jest świeży, ale unikaj pocierania, gdy plama jest wyschnięta.

Jak usunąć atrament z ubrań?

Poniższe wskazówki pomogą usunąć atrament z dziecięcych ubrań, a należy je wybierać w zależności od świeżości atramentu, rodzaju tkaniny i koloru odzieży.

1. Użyj mleka

Mleko pomoże usunąć atrament z odzieży

Lekka kwasowość mleka wraz z niektórymi zawartymi w nim związkami pomaga usunąć plamy z tuszu.
 • Aby usunąć świeże plamy z tuszu  należy namocz ubranie w ciepłym mleku przez 5 do 6 godzin. Można w tym czasie zmienić mleko jeżeli zmieni kolor.
  Plama będzie stopniowo jaśniejsza, aż wyschnie. Następnie można go umyć jak zwykle.

Jeżeli jednak plama nie zniknie całkowicie, możesz namoczyć odzież w wodzie z wybielaczem na kilka godzin, po czym wypłucz i wypierz ubrania. Ta procedura jest zalecana w przypadku odzieży wykonanej z jasnej bawełny, wełny lub innych włókien.

2. Użyj alkoholu metylowego

Metanol jest cieczą o niskiej gęstości, której używa się czasami jako rozpuszczalnika. Nadaje się on również do usuwania plam z tuszu z dziecięcych ubrań.

 • Na początek umieść pod ubraniem czystą szmatkę zwilżoną metanolem.
 • Następnie przyłóż wacik na plamę. Chodzi o to, by wacik wchłonął tusz.
 • Powtarzaj czynność zmieniając często wacik, aż plama całkiem zniknie.
 • Jeżeli plama nie zniknęła całkowicie, możesz potem namoczyć ubranie w wodzie z mydłem na kilka godzin, a następnie wyprać.

3. Aceton pomoże Ci usunąć atrament z ubrania

Aceton

Aceton, znany również jako propanon lub zmywacz do paznokci, jest związkiem chemicznym stosowanym między innymi jako rozpuszczalnik substancji chemicznych. Podobnie jak alkohol metylowy, aceton pomaga usuwać plamy z atramentu lub długopisu.

Aceton może okazać się zbyt mocny dla niektórych tkanin i je uszkodzić. Mimo to zarówno ten sposób, jak i alkohol metylowy można stosować do materiałów kolorowych.

Metoda aplikacji acetonu jest taka sama jak w przypadku alkoholu metylowego. Staraj się jednak stosować te metody na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie ponieważ silny zapach chemikaliów może wywoływać bóle głowy.

4. Sok z cytryny

Sok z cytryny

Kolejną naturalną sztuczką, która pomoże Ci usunąć atrament z ubrań dziecka jest sok z cytryny. Działa on jak środek wybielający i pomoże Ci usunąć plamy z niektórych rodzajów tkanin.

Do usuwania plam tą metodą potrzebujesz jedynie soku z połowy cytryny i kawałka waty.

 • Nasącz wacik sokiem z cytryny i przyłóż go do plamy na kilka sekund, a następnie powtórz tę czynność, aż atrament zniknie.
 • Następnie wypierz ubranie jak zwykle.

Plamy z atramentu nie są najłatwiejsze do usunięcia. Mamy jednak nadzieję, że nasze porady pomogą Ci uratować ubrania dzieci, zwłaszcza te ulubione.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Asami, H. (2001). U.S. Patent No. 6,261,352. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.
 • Ichikawa, S. (2004). U.S. Patent No. 6,786,956. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.
 • Ichikawa, S. (2006). U.S. Patent No. 7,071,245. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.
 • Bredenberg, J. (Ed.). (1999). Clean it Fast, Clean it Right: The Ultimate Guide to Making Absolutely Everything You Own Sparkle & Shine. Rodale.
 • Dolor de cabeza: MedlinePlus enciclopedia médica. Retrieved 6 September 2020, from https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003024.htm

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.