Jak przygotować pyszną galaretę w domu

Czy wiesz, że przepis na galaretę jest znany nie tylko w Polsce? Historia tego dania sięga średniowiecza!
Jak przygotować pyszną galaretę w domu

Ostatnia aktualizacja: 02 lutego, 2023

Galareta to bardzo specyficzne i pyszne danie. Zasadniczo jest to pikantna galaretka z mięsa i rosołu lub bulionu kostnego. Jednak, choć to może się wydawać proste, przepis jest dość złożony, i dzięki temu stanowi taki przysmak. Czy wiesz, jak przygotować tak pyszną galaretę w domu?

Oprócz przygotowania samej galarety, składniki specjału układa się z pełnym zaangażowaniem i starannością, aby był apetyczny – nie tylko dla podniebienia, ale i dla oka. Więc czytaj dalej, ponieważ powiemy ci, jak przygotować domową pyszną galaretę.

Historia galarety skrywa swoją największą tajemnicę

Galareta to angielska potrawa wywodząca się ze średniowiecza. Wymyślono ją w celu dłuższego przechowywania żywności. W tym okresie bardzo popularne było przygotowywanie galaretek z ryb i mięsa.

Miejscowi odkryli, że gotowanie galarety pomaga zachować białka lepiej niż inne metody. To oznaczało, że żywność zachowywała świeżość przez kilka dni. Jednak tajemnica średniowiecznej żelatyny ma w sobie coś bardzo wyjątkowego. Do jej wyrobu użyto kopyt cielęcych, których kolagen nadawał odpowiednią konsystencję.

Natomiast w przypadku ryb zastosowano również ości rybne, aby zachować smak. Teraz już wiesz: sekret galarety tkwi w bazie użytej do wytworzenia żelatyny.

Należy wspomnieć, że na przestrzeni lat i wraz z umasowieniem receptury pojawiły się odmiany o większej zawartości warzyw.
El áspic también puede hacerse, mayoritariamente, de verduras.
Galareta może również zawierać warzywa wśród swoich składników. Chociaż jest to późniejszy wariant oryginału.

Kolejny świetny przepis dla Ciebie: Trzy przepisy na domowe galaretki bez cukru

Jak przygotować pyszną galaretę?

Aby przygotować galaretę, istnieją różne przepisy i składniki. W rzeczywistości, według najlepszych kucharzy na świecie, jej wykonanie nie jest łatwe.

Doprowadzenie kości do wymaganego punktu wymaga dużo czasu. Chociaż jeśli chcesz go zaoszczędzić, dobrze sprawdzi się szybkowar lub garnek błyskawiczny.

Jeśli czekanie nie jest twoją mocną stroną, podobnie jak korzystanie z tego garnka, możesz po prostu zrobić klarowny bulion i dodać bezsmakową żelatynę. Zdecyduj, jaki sposób najlepiej ci odpowiada, a następnie zdobądź następujące składniki.

Składniki

 • Kości z chrząstką: nóżki wieprzowe lub kurze, golonka wołowa lub wieprzowa.
 • Zioła i warzywa: tymianek, cebula, pietruszka, seler i marchew.
 • Więcej warzyw: brokuły, groszek, kukurydza lub kapusta, wedle upodobań.
 • Mięso, kurczak lub ryba, rozdrobnione lub pokrojone w kostki.
 • Sól i pieprz do smaku.

Instrukcje krok po kroku

 1. Wybierz kości, których użyjesz do galaretki.
 2. Zagotuj je, a gdy zaczną wrzeć, dodaj zioła i warzywa.
 3. Niech opisana zawartość gotuje się przez kilka godzin.
 4. Następnie usuń kości lub to, co z nich zostało i przecedź przez gazę lub bardzo drobne sitko. Rób to, aż galareta będzie bardzo przezroczysta.
 5. Pozwól jej trochę ostygnąć i przygotuj foremki, w których zastygnie twoje danie.
 6. Ułóż w nich warstwa po warstwie dodatkowe składniki, które uzupełnią Twój przepis, a następnie ostrożnie zalej bulionem.
 7. Zostaw do zastygnięcia w chłodnym miejscu. Przed podaniem wyjmij z foremek i udekoruj cytryną i listkiem pietruszki lub bazylii.

Po tych krokach galareta będzie gotowa. Pamiętaj, że należy ją przechowywać w lodówce, aby uzyskać ostateczną konsystencję. W zależności od czasu, jaki pozostał między jej przygotowaniem a podaniem gościom, bez problemu możesz ją przechowywać przez kilka dni.

Oczywiście należy przykryć formę folią lub pokrywką, aby danie nie przeszło zapachami innych potraw, które masz w lodówce, a także aby zachować nadany jej kształt.

Jak smakuje galaretka?

Wiele osób, które nie próbowały tej potrawy, ale są jej ciekawi, często zastanawiają się, jaki ma smak. To ważne pytanie, biorąc pod uwagę, że ma tak dużą różnorodność składników.

Trzeba powiedzieć, że o jej podstawowym smaku zadecyduje sam bulion, czy będzie z mięsa, kurczaka czy ryby. Jednak po zmieszaniu gorącej żelatyny z innymi składnikami nabiera nowych akcentów.

W każdym razie jej smak jest wytrawny i bardzo przyjemny.

trochę galaretki.
Galaretę można podawać w pojedynczych pojemnikach lub wydzielonych porcjach, wedle uznania.

Odważ się, aby przygotować pyszną galaretę w domu

Galareta to danie pełne walorów smakowych i zdrowotnych. Jej przygotowanie wymaga dużego poświęcenia, dlatego zazwyczaj dostępne jest tylko w restauracjach o wysokim poziomie kulinarnym. Nie będzie to jednak dla Ciebie problemem, bo już wiesz, jak zrobić je w domu!

Nie zniechęcaj się, jeśli na początku nie wyjdzie tak dobrze, jak się spodziewałaś. Praktyka czyni mistrza i warto próbować, aż do uzyskania najlepszego efektu. Ponieważ ma tak dużo kolagenu, jest dobrym sposobem na dodanie tej substancji do diety.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.