Jak przesadzić kaktusa i się nie zranić - przewodnik krok po kroku

Jeśli nie masz pojęcia, jak przesadzić kaktusa, podpowiemy Ci, jak to zrobić, nie narażając się przy tym na zranienie.
Jak przesadzić kaktusa i się nie zranić - przewodnik krok po kroku

Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca, 2023

Kaktusy już dawno przestały być roślinami ogrodowymi. Często można je zobaczyć w salonach, na półkach lub na biurku. Dlatego też ludzie coraz bardziej interesują się pielęgnacją tych ozdobnych roślin. Jednym z elementów dbania o kaktusy jest odpowiednia technika przesadzania. Jeśli zastanawiasz się, jak przesadzić kaktusa i się nie zranić, jesteś w odpowiednim miejscu.

Charakterystycznym elementem kaktusów są ich kolce. Występują one w różnych rozmiarach. Służą do ochrony przed drapieżnikami i silnym działaniem słońca. W związku z tym US National Park Service argumentuje, że kolce mają za zadanie zmienianie kąta suszącego gorącego wiatru oraz zapewnianie roślinie cienia.

Ale to właśnie kolce utrudniają czasem pielęgnację rośliny. Jak podnieść kaktusa bez bolesnych ukłuć? W jaki sposób używać narzędzi ogrodniczych, żeby nie uszkodzić delikatnej struktury rośliny? W tym artykule podpowiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć. Powiemy też, jak przesadzić kaktusa i się nie zranić. Koniecznie przeczytaj!

Kaktus: kolczasta, piękna i użyteczna roślina

Kaktusy to rośliny o dużej wytrzymałości i osobliwym wyglądzie, co czyni je atrakcyjnym elementem dekoracyjnym domowej przestrzeni. Ich pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Mogą rosnąć zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach.

Są to okazy typowe dla regionów suchych i półpustynnych, jak wyjaśniono w artykule z Research and fitotherapy. Publikacja ta opisuje użyteczność Cactaceae w dziedzinach, takich jak:

Inny artykuł udostępniony przez Food Chemistry, mówi o kaktusach jako o rodzaju sukulentu z bezlistną łodygą i wieloma kolcami. Zgadza się przy tym z poprzednim magazynem pod względem jego korzyści dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.

Kształty kaktusów wahają się od spłaszczonych do cylindrycznych, w tym okrągłych. Odporność gatunku nie ogranicza jego kwitnienia. Jego pąki są zwykle hermafrodytami. Chociaż można je sadzić bezpośrednio w ziemi, można je również hodować w doniczce.

Zagrożenia podczas przesadzania kaktusa: co może się stać z rośliną i z tobą?

Chociaż kaktusy nie wymagają ciągłego przesadzania, gdy tego potrzebują, należy to robić we właściwy sposób. W ten sposób nie uszkodzisz rośliny i nie zrobisz sobie krzywdy.

Przesadzenie jest odpowiednie, jeśli korzenie wystają z otworów drenażowych, ale dzieje się to od 2 do 4 lat, w zależności od tempa wzrostu.

Wyciągnięcie kaktusa gołymi rękami jest prawie niemożliwe bez doznania obrażeń. Jeśli taki incydent wystąpi, rana jest dość bolesna. Może on spowodować stan zapalny, jak podano w publikacji Actas Dermo-Sifilográficas. Poduszki i korzenie kaktusa są podatne na uszkodzenia, jeśli  w trakcie przesadzania nie użyjesz odpowiednich narzędzi.

Jak przesadzić kaktusa bez uszkodzeń?

kaktusy - dekorowanie roślinami

Aby uniknąć incydentów podczas przesadzania kaktusa, podsumowujemy i udostępniamy przewodnik, który z pewnością okaże się przydatny.

Jak przesadzić kaktusa i się nie zranić - kaktusy w kuchni
Jak przesadzić kaktusa i się nie zranić - kaktusy w kuchni

1. Przygotuj narzędzia

Oczywiste jest, że nigdy nie należy podnosić kaktusa nieosłoniętymi rękami. Potrzebujesz do tego zadania narzędzi ogrodniczych. Grube rękawiczki zakrywające przedramię, a jeśli kaktus jest mały – pęseta, są koniecznością. Oto inne elementy, o które należy zadbać:

2. Poluzuj glebę

Za pomocą łopatki poluzuj glebę lekkim naciskiem. Pamiętaj, aby pokryć całą powierzchnię doniczki, nie zapominając o jej wewnętrznych krawędziach.

3. Usuń kaktusa

Rękawiczki już masz na sobie, ale konieczne jest przykrycie kaktusa kilkoma arkuszami gazet lub grubą szmatką, aby uniknąć obrażeń. Delikatnie unieś roślinę, aby nie uszkodzić jej poduszek ani nie złamać korzeni.

4. Potrząśnij bryłą korzeniową i sprawdź korzenie

Gdy kaktus wyrośnie, potrząśnij bryłą korzeniową, aby nie przenosić masy gleby do nowej doniczki. Skorzystaj z tego kroku, aby sprawdzić korzenie, czyszcząc je pędzlem.

Poszukaj jakichkolwiek oznak choroby lub obecności grzyba, który mógłby pojawiać się na kłączach. Pozbądź się martwych korzeni i w razie potrzeby spryskaj środkiem grzybobójczym.

5. Przenieś kaktusa do nowej doniczki

Do tego kroku naczynie docelowe powinno być gotowe. Do tego rodzaju roślin wskazane są gliniane doniczki, które pomagają wchłonąć nadmierną wilgoć. Musi być nieco większa od poprzedniej, z otworami drenażowymi i pozwalać korzeniom pozostać na takiej samej głębokości jak w poprzednim pojemniku.

Trzymając czystego kaktusa i stopniowo dodawaj ziemię, również czystą. Puść roślinę, gdy doniczka zostanie napełniona, a okaz będzie wyprostowany.

6. Nie podlewaj kaktusa

Po zakończeniu nie podlewaj kaktusa natychmiast. Najlepiej dać mu szansę na przystosowanie się do nowego środowiska.

Po tygodniu zacznij podlewać.

Przesadzanie kaktusa – poznaj najlepszy moment

Zalecanym okresem przesadzania kaktusa jest wczesna do połowy wiosny. Na tym etapie roślina doświadcza aktywnego wzrostu. Dlatego wykorzysta swoją energię, aby przystosować się do nowego środowiska i odzyskać siły po procesie przesadzania.

Nie zapomnij zakryć rąk grubymi rękawiczkami i użyć specjalnej pęsety, gdy kaktus jest mały. Tylko w ten sposób można uniknąć ukłucia kolcami i uwolnić roślinę od stresu związanego z niewłaściwą obsługą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.