Jak prawidłowo i skutecznie czyścić zbiornik na wodę?

Piasek, błoto i bakterie stanowią część tego, co może gromadzić się w zbiorniku na wodę, jeśli pozostaje brudny. Dowiedz się, jak łatwo i bezpiecznie go wyczyścić!
Jak prawidłowo i skutecznie czyścić zbiornik na wodę?

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Woda jest niezbędnym zasobem do życia i nieskończonej ilości zadań. Z tego powodu w większości domów czy firm znajdują się pojemniki do jej przechowywania. Kontenery te mogą być instalowane pod ziemią, nad ziemią lub na dachach. Być może często zastanawiałeś się, jak wyczyścić zbiornik na wodę, a ten bardzo potrzebny pomysł nigdy nie przyszedł Ci  do głowy.

Prawdą jest, że zbiorniki na wodę często dość łatwo się brudzą, ponieważ są idealnym miejscem dla mikroorganizmów, które mogą powodować problemy zdrowotne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak czyścić je w najłatwiejszy, najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób, nie przeczytaj uważnie ten artykuł!

Dlaczego czyszczenie zbiornika na wodę jest ważne?

Ta praca jest niezbędna, aby zapobiegać gromadzeniu się skażonych odpadów lub je usuwać. Sprzyjają one bowiem proliferacji różnych rodzajów bakterii szkodliwych dla zdrowia. Jeśli z jakiegoś powodu nie wyczyścisz zbiornika, szybko zauważysz, że będzie pełen glonów i kamienia. Kiedy tak się dzieje, drobnoustroje rozmnażają się szybciej.

Jak widać, od czystości tych pojemników zależy dobro Twojej rodziny i każdej innej osoby, która korzysta z wody lub ją konsumuje. Jednak co do tego, jak często należy je czyścić, nie ma jednoznacznej zasady, ale jako minimum zalecamy ich całkowitą dezynfekcję co sześć miesięcy.

Jak wyczyścić zbiornik na wodę

Być może na początku może się to wydawać żmudną pracą. Ale kiedy już wiesz, jak wykonać ją właściwie z odpowiednimi materiałami, stanie się to proste, jak każda inna praca domowa. Wykonaj następujące kroki, aby sobie z tym poradzić!

1. Trzymaj narzędzia i środki czyszczące pod ręką

Do czyszczenia zbiornika na wodę nie potrzeba wielu rzeczy. Wystarczy kilka szmat, nowa lub sterylna szczotka, wiadro i łopata. W przypadku chemicznego środka dezynfekującego dobrą opcją jest chlor lub wybielacz.

Ale nie zapomnij o gumowych rękawiczkach, aby chronić ręce przed agresywnym działaniem produktów. Nigdy nie używaj metalowych szczotek, detergentów, mydeł ani proszków czyszczących!

asortyment środków czystości w wiadrze
Ważne jest, aby używać środków czyszczących z ostrożnością i uwagą, aby uniknąć niepożądanych skutków.

2. Opróżnij prawie całą wodę ze zbiornika

Upewnij się, że zakręciłeś kran zasilający zbiornik i otwórz zawór czyszczący, aby nagromadzona woda mogła odpłynąć. Możesz użyć wiadra, aby proces był szybszy i łatwiejszy.

Nie pozbywaj się całej wody. Pozostaw około 5 cali, ale uważaj, aby jej nie wzburzyć, aby uniknąć rozprzestrzenienia się brudu.

3. Oczyść wszystkie obszary zbiornika

Energicznie wyszoruj ściany, spód i pokrywę, zaczynając od samej wody i bez żadnego dodatkowego produktu. Zwróć szczególną uwagę na najbardziej ukryte narożniki, krawędzie oraz wloty i wyloty wody. To tam zwykle gromadzi się najwięcej brudu.

Usuń pozostałości łopatą i wrzuć do wiadra. Aby usunąć zanieczyszczoną wodę, otwórz rurę odpływową, ale nigdy nie używaj rury rozprowadzającej.

4. Napełnij zbiornik do połowy wodą i dodaj chlor

W tym momencie jesteś mniej więcej w połowie. Proporcje do użycia są bardzo proste: jeśli zbiornik ma tysiąc litrów, dodaj litr stężonego chloru. Jeśli to 500 litrów, dodaj tylko pół litra.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z chlorem, szczególnie unikaj kontaktu z rękami i oczami. Pozwól mu działać przez co najmniej godzinę, aby uzyskac pożądany efekt.

5. Płucz, aż usuniesz wszystkie chemikalia

Ponownie opróżnij zbiornik na wodę i wypłucz go tyle razy, ile to konieczne, aby upewnić się, że cały wybielacz został usunięty. Następnie przyjrzyj się dobrze, jak wygląda twój zbiornik.

Jeśli zauważysz żółte, brązowe lub zielone ślady, szoruj i nałóż więcej chloru. Te plamy są dowodem na to, że bakterie wciąż tam są. Musisz się ich całkowicie pozbyć!

Następnie za pomocą wilgotnej szmatki usuń resztę chloru, która może jeszcze tam być. Potem przetrzyj go kolejną suchą szmatką. Szmata musi być wykonana z bawełny lub podobnej tkaniny, aby nie nie pozostawiała resztek tkaniny.

6. Napełnij zbiornik na wodę

Po zakończeniu procesu czyszczenia otwórz zawór, aby umożliwić normalne napełnienie zbiornika. Sprawdź, czy woda wypływa prawidłowo.

Jednocześnie otwórz na kilka minut kilka kranów w domu. W ten sposób unikniesz gromadzenia się powietrza. Gdy woda osiągnie normalny poziom, mocno zakręć pokrywę, aby nic nie wpadło do zbiornika.

7. Nie zapomnij go ponownie wyczyścić!

Rada: nie zapomnij zapisać w swoim kalendarzu, książce telefonicznej lub w innym miejscu łatwym do zapamiętania, datę ostatniego czyszczenia zbiornika, aby wiedzieć, kiedy musisz to zrobić ponownie.

Jak powiedzieliśmy na początku tego artykułu, powinieneś czyścic zbiornik na wodę dwa razy w roku. Należy jednak robić to częściej, jeśli woda, którą otrzymujesz, zawiera więcej soli i ma tendencję do wytwarzania większej ilości kamienia.

otwarty kran w domu
Ważne jest, aby otworzyć kilka kranów w domu, kiedy napełniasz zbiornik, aby zapobiec gromadzeniu się powietrza w rurach.

Jak pozbyć się nagromadzonych odpadów

Podczas czyszczenia zbiornika na wodę nieuchronnie natrafisz na odpady płynne i stałe zawierające chlor, kamień, kurz, piasek, a nawet włosie szczotki, której użyłeś do jego czyszczenia.

Możesz to zebrać za pomocą zdezynfekowanej łopaty i plastikowego wiaderka. Po wypłukaniu system odwadniający zbiornika sam powinien usunąć wodę.

Czyszczenie zbiornika na wodę pomaga zachować zdrowie

Jeśli chodzi o zakup zbiornika, upewnij się, że jest mocny i łatwy do czyszczenia. Najpopularniejsze zbiorniki są wykonane z polietylenu, ponieważ są lżejsze i łatwiejsze w utrzymaniu.

Zawsze upewnij się, że mają ochronę antybakteryjną. Ważniejsze jest jednak, aby miały hermetyczne wieczko.

Zamontuj zbiornik w taki sposób, abyś miał łatwy dostęp do niego w celu jego dezynfekcji, bez stwarzania zagrożenia. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie sprzątania z kilkudniowym wyprzedzeniem. Pozwala to wykorzystać wodę do czyszczenia ubrań, mycia toalety lub podlewania ogrodu. Chodzi o to, aby nie marnować tego zasobu.

Inną kluczową częścią czyszczenia zbiornika na wodę jest to, aby wszyscy członkowie rodziny wiedzieli, że to robisz. W ten sposób możesz potwierdzić, że nikt nie będzie spożywał wody podczas jej dezynfekcji, ponieważ byłoby to jeszcze gorsze niż wcześniejsze skażenie.

Ze swojej strony Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) podkreśla znaczenie zakrywania zbiorników na wodę. W ten sposób nie ma możliwości zanieczyszczania substancjami, a także gromadzenia kurzu, brudu, odchodów zwierząt, czy czegokolwiek innego, co powoduje choroby.

Podobnie, oprócz regularnego czyszczenia, dobrym pomysłem jest zainstalowanie systemów filtracji i oczyszczania. Twoja woda będzie czystsza i bezpieczniejsza niż kiedykolwiek!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gutiérrez K. Influencia del mantenimiento preventivo en la eficiencia del Sistema de agua potable del CP rural La Campiña de Supe, Barranca, 2018. Lima: Universidad César Vallejos; 2018.
  • Díaz R. Eficiencia en la operación y mantenimientos de tanques elevados en mercados de la ciudad de Cajamarca-2019. Perú: Universidad Privada del Norte; 2020.
  • Hansen D. Higiene del agua: Conceptos básicos del control de infecciones de IFIC. 2. ° ed. Irlanda del Norte: International Federation of Infection; 2011.
  • Mantilla, Juan Alberto, and Mario Alexander Casallas. “Diseño de un tanque de almacenamiento de agua caliente sanitaria, utilizando materiales de bajo costo.” Revista Cintex 20.2 (2015): 35-53.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.