Jak powstrzymać mechacenie ubrań?
Czy przestałaś nosić swój ulubiony sweter, ponieważ zaczął się mechacić, podczas prania kłaczki przyklejały się do reszty twoich ubrań? Prawdopodobnie zdarzyło się to każdemu z nas w takim czy innym momencie. Właściwie to, co powinniśmy zrobić, to powstrzymać mechacenie naszych ubrań. Dzięki temu pozostałe rzeczy również pozostaną w dobrym stanie.
Co to jest pilling, czyli mechacenie?
Pilling to nazwa nadana odrywaniu się drobnych włókien tkaniny od niektórych ubrań, a następnie przyklejanie się tych drobinek do innych. Na ogół mają one szarawy kolor, ponieważ mieszają się z kurzem i nie wyglądają najlepiej.
Odzież bawełniana i wełniana jest najbardziej podatna na mechacenie, ponieważ jest naturalna. Natomiast tkaniny syntetyczne, takie jak nylon czy poliester, nie gubią włókien.
Chociaż istnieją narzędzia do usuwania kłaczków z odzieży, takie jak wałki samoprzylepne, idealnym rozwiązaniem jest zapobieganie ich powstawaniu i psuciu wyglądu ubrań. Najbardziej dotknięte są ubrania w ciemnych kolorach, ponieważ kłaczki są znacznie bardziej zauważalne ze względu na kontrast.
Jak powstrzymać mechacenie ubrań? 4 niezawodne wskazówki
Dzięki składnikom i elementom, które masz w domu, możesz pozbyć się kłaczków. Przede wszystkim należy wyczyścić filtry pralki, aby wszystkie kłaczki, które już się tam znajdują, przestały unosić się podczas prania. Ponadto zoptymalizuje to działanie urządzenia.
Wkładaj do pralki ubrania na lewej stronie. W ten sposób kłaczki, które mogą nadal odpadać, przylgną do wewnętrznej strony i nie będą widoczne.
Spróbuj też przed praniem posegregować ubrania według koloru, aby kłaczki, które się do nich przyklejają, nie były tak widoczne. Na koniec upewnij się, że używasz krótkiego, delikatnego programu prania. Szczególnie dotyczy to odzieży wełnianej, która może podlegać różnym procesom.
1. Użyj białego octu
Po raz kolejny biały ocet może pełnić bardzo ważną funkcję. Jeśli zamierzasz wyprać ubrania, które są podatne na mechacenie, dodaj do prania 250 mililitrów octu. Oprócz zapobiegania kłaczkom, w naturalny sposób zmiękczy ubrania, co oznacza, że nie musisz już dodawać płynu do zmiękczania do tkanin.
Zalecamy od czasu do czasu uruchomić pralkę na pusto i dodać biały ocet. W ten sposób zapewnisz maszynie głębokie czyszczenie.
Może Cię zainteresować: Ocet jako środek dezynfekujący w domu
2. Spróbuj sody oczyszczonej
Soda oczyszczona jest jednym z najlepszych domowych środków, ponieważ jest używana do wielu rzeczy. Ma właściwości wybielające i idealnie nadaje się do usuwania żółtawych plam z ubrań.
W przypadku kłaczków możesz dodać od 2 do 3 łyżek stołowych do detergentu, którego używasz do prania. W tym przypadku również nie dodawaj płynu do płukania tkanin.
3. Zamroź ubrania podatne na mechacenie
W takim przypadku wypierz ubrania osobno wybierając delikatny program, używający zimnej wody. Gdy ubrania wyschną, złóż je, włóż do szczelnej plastikowej torby i włóż do zamrażarki na 1 lub 2 dni. Po wyjęciu z torby potrząśnij ubraniem, aby usunąć wszystkie kłaczki.
Możesz być zainteresowany: Naturalne środki zaradcze z sodą oczyszczoną
4. Użyj wilgotnej ściereczki
Tak, zwykła wilgotna ściereczka może pomóc nam w pozbyciu się kłaczków z naszych ubrań. Taka sama, która służy do higieny dziecka, dezynfekcji czy demakijażu. Nie można jej jednak zastąpić bibułą ani podobnymi przedmiotami.
Umieść 1 lub 2 chusteczki w pralce przed włożeniem reszty ubrań. W trakcie prania chusteczki wchłoną wydostające się kłaczki.
Zapobieganie mechaceniu ubrań jest łatwiejsze niż się wydaje
Nie tylko możliwe jest wyeliminowanie źródła kłaczków, ale jest to również bardzo proste i tanie. Dzięki prostym elementom, które mamy w domu, możemy pożegnać się z tym problemem w jednym praniu. Noszenie zmechaconych ubrań może sprawiać wrażenie zaniedbanych, nawet jeśli są czyste i wyperfumowane.
Pamiętaj, że zawsze istnieje możliwość ręcznego prania ubrań, które się mechacą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Castro Leal Talamas, D. E. (2013). Bioseguridad en la ropa quirúrgica. Hospitalidad ESDAI, (23).
- Pietropaoli, A., Basti, F., & Maqueda-Blasco, J. (2015). Hogar sin pelusa Paño de microfibra Toallas Limpiezaón. Medicina y Seguridad del Trabajo, 61(240), 393-414.
- Incio Granthon, M. (2020). Efecto de soluciones acuosas de detergente, hipoclorito de sodio, bicarbonato de sodio, cloruro de sodio y jabón líquido en el crecimiento longitudinal de Phaseolus vulgares (Frijol común)
- Kasem, M. H., & Riva Juan, A. (2007). Estructura de los hilados y características de los tejidos de algodón. Parte 1: efecto de la estructura de los hilados sobre el pilling del tejido.Cuvi, N. (2019).
- Auge y decadencia de la fábrica de hilados y tejidos de algodón La Industrial, 1935-1999. Revista ecuatoriana de historia, 63-95.