Jak działa metoda temperatury podstawowej w kontroli urodzeń?
Metoda temperatury podstawowej w kontroli urodzeń jest formą planowania rodziny, która szacuje czas szczytowej płodności u kobiet. Uważa się ją za przydatną do monitorowania cykli menstruacyjnych, ponieważ podczas owulacji obserwuje się wzrost temperatury. Ale jak dokładnie działa?
Przede wszystkim należy pamiętać, że temperatura podstawowa to temperatura mierzona w spoczynku. Dlatego, aby wykorzystać ją do celów planowania, należy ją mierzyć każdego ranka przed wstaniem z łóżka. Właśnie dzięki temu monitorowaniu można przewidzieć najlepsze dni na poczęcie. Dowiedzmy się więcej na ten temat.
Co to jest temperatura podstawowa?
Temperatura podstawowa odnosi się do najniższej naturalnej temperatury ciała, jaką ma w stanie spoczynku, na przykład podczas snu lub tuż po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka. W przypadku kobiet jest to parametr, który podlega zmianom w trakcie cyklu miesiączkowego.
Kiedy pojawia się owulacja, wzrasta wydzielanie progesteronu. Jest to jeden z hormonów reprodukcyjnych zaangażowanych w ciążę. Powoduje również wzrost temperatury ciała, gdy jajo opuszcza jajnik. Szacuje się, że wzrost ten waha się od 0,3 do 0,5 stopnia Celsjusza.
Owulacja to czas, który wiąże się ze zwiększoną płodnością i większą szansą na zajście w ciążę. Z tego powodu śledzenie temperatury podstawowej w całym cyklu może być korzystne, zwłaszcza dla kobiet, które chcą począć dziecko.
Metoda temperatury podstawowej szacuje najbardziej płodne dni kobiety. W ten sposób para może zaplanować stosunek seksualny na te dni, w których zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.
Jak mierzy się temperaturę podstawową?
Temperaturę podstawową należy mierzyć po przebudzeniu. Można to robić na różne sposoby: doustnie, dopochwowo lub doodbytniczo. W idealnym przypadku należy zawsze stosować ten sam sposób, a temperaturę mierzyć codziennie. Najlepiej robić to nawet w tym samym czasie.
W przypadku metody doustnej termometr należy umieścić pod językiem. Doodbytniczo zaleca się wprowadzanie go powoli, używając lubrykantu. Podobnie, jeśli wybrano drogę dopochwową.
Należy przespać co najmniej trzy godziny. Wszystkie zebrane dane należy rejestrować dzień po dniu, zarówno moment pomiaru jak i wskazania temperatury.
Jak działa metoda temperatury podstawowej?
Metoda planowania temperatury podstawowej obecnie znajduje szerokie zastosowanie. Zgodnie z publikacją Mayo Clinic, służy do określania najlepszych dni na poczęcie lub do ustalenia, kiedy nie należy uprawiać seksu bez zabezpieczenia.
Aby zrobić to poprawnie, kobieta powinna kontrolować swoją temperaturę przez kilka cykli. Punkt największej płodności występuje dwa lub trzy dni przed wzrostem temperatury ciała.
Chodzi o to, że plemniki mogą żyć przez prawie 72 godziny w żeńskim układzie rozrodczym. Dlatego wiedząc z grubsza, w którym dniu cyklu temperatura wzrasta, możesz zaplanować stosunki seksualne.
W rzeczywistości niektóre pary stosują tę metodę jako naturalną kontrolę urodzeń, aby określić, w które dni mogą uprawiać seks bez zabezpieczenia. Nie jest to jednak zalecana metoda antykoncepcji, ponieważ ryzyko ciąży pozostaje wysokie.
Aby uniknąć zajścia w ciążę, lepiej stosować inne, bardziej skuteczne metody, takie jak prezerwatywy, które również chronią przed możliwymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Przeczytaj również: Co może powodować bezpłodność u kobiet?
Wskazówki dotyczące antykoncepcji i planowania ciąży a metoda temperatury podstawowej
Aby zaplanować ciążę metodą temperatury podstawowej, należy wziąć pod uwagę pewne aspekty. Jak wspomniano powyżej, konieczne jest mierzenie temperatury każdego ranka przed wstaniem z łóżka. Ponadto przed pomiarem ciało musi spoczywać przez co najmniej trzy godziny z rzędu.
W przeciwnym razie mogą pojawić się wahania temperatury, które tak naprawdę nie odpowiadają owulacji. Zaleca się stosowanie zawsze tej samej metody. Oznacza to, że jeśli robisz to dopochwowo, zawsze rób to w ten sposób.
Według publikacji Planned Parenthood pomiar powinien odbywać się codziennie. Dla ułatwienia możesz zaznaczyć swoją temperaturę na wykresie. W dni owulacji temperatura jest nieco wyższa i utrzymuje się przez około trzy dni.
Niektóre kobiety stosują metodę pomiaru temperatury podstawowej, aby dowiedzieć się, czy są w ciąży, czy nie. Jeśli wyższa temperatura utrzymuje się dłużej niż 18 dni, może to wskazywać na ciążę.
Jak wybrać dobry termometr
Pomiar temperatury podstawowej został udoskonalony w ostatnich latach. Niektóre kobiety używają normalnych termometrów – takich, które zwykle masz w domu. Istnieją jednak dokładniejsze termometry, które można kupić za rozsądną cenę.
Termometry, które są przeznaczone tylko dla tej metody, mają określone cechy. Na przykład termometry cyfrowe zwykle mają pamięć. Oznacza to, że umożliwiają przywołanie poprzedniej temperatury. Nie ma więc potrzeby zapisywania jej w tej chwili.
Ponadto są zwykle bardzo dokładne. W ten sposób mogą wykrywać zmiany rzędu jednej dziesiątej stopnia. Na ogół są łatwiejsze w użyciu niż szklane. Ich głównym problemem jest to, że bateria ma tendencję do stosunkowo szybkiego wyczerpywania się.
Istnieją również różne rodzaje cyfrowych termometrów. Jedną z opcji jest inteligentny termometr Femometer. Ma bardzo wysoką dokładność i może być synchronizowany z telefonem przez Bluetooth.
Ponadto pamięć sięga 300 dni, a odczyt odbywa się w około 90 sekund. Inną opcją jest wielofunkcyjny cyfrowy termometr i-Snow Med. Jego pamięć jest mniejsza, ale ma inne przydatne funkcje.
Na przykład ma wbudowany alarm, który pomaga ustawić przypomnienie, kiedy należy zmierzyć temperaturę. Posiada również podświetlany wyświetlacz, który ułatwia odczyty.
Zobacz też: Zdrowe nawyki zwiększające płodność
Zagrożenia związane z metodą temperatury podstawowej
Metoda planowania temperatury podstawowej w przypadku planowania ciąży nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Jest to jednak metoda wymagająca cierpliwości i konsekwencji. Ponadto wymaga dyspozycyjności, aby móc uprawiać seks w dniach maksymalnej płodności.
Logicznie rzecz biorąc, na tym etapie nie należy stosować żadnych środków antykoncepcyjnych, jeśli chcesz zajść w ciążę. Z drugiej strony, gdy jest stosowana w celu zapobiegania ciąży, wiąże się z ryzykiem. Przede wszystkim należy zrozumieć, że nie jest to precyzyjna metoda. Dlatego mogą wystąpić niechciane ciąże.
Podobnie nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową ani nie jest uważana za skuteczny środek antykoncepcyjny. Z tych powodów nie zaleca się jej do tego celu.
Kobiety, które chcą zajść w ciążę, powinny mieć świadomość, że różne czynniki mogą wpływać na temperaturę podstawową. Stres, nieodpowiedni odpoczynek lub przerywane cykle snu mogą również zwiększać temperaturę ciała.
To samo dotyczy wszelkiego rodzaju chorób powodujących gorączkę. Nawet picie alkoholu, podróżowanie lub przyjmowanie niektórych leków może spowodować wzrost temperatury podstawowej.
Metoda temperatury podstawowej – o czym należy pamiętać?
Metoda temperatury podstawowej do planowania ciąży jest prosta i naturalna. Może pomóc przewidzieć najbardziej płodne dni kobiety. W ten sposób można próbować zsynchronizować współżycie z tymi dniami, aby mieć większe szanse na ciążę.
Należy to jednak zrobić dokładnie i zgodnie z pewnymi wskazówkami. Nie można też zapominać, że ta technika nie jest zalecana jako metoda antykoncepcji, ponieważ nie jest ani dokładna, ani skuteczna. Przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub specjalistą, który odpowie na wszystkie twoje pytania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Basal Body Temperature Method. (s. f.). USCCB. https://www.usccb.org/issues-and-action/marriage-and-family/natural-family-planning/what-is-nfp/science/basal-body-temperature-method
- ¿Cómo funciona el método de la temperatura? |Ciclo menstrual y días fértiles I Planned Parenthood. (s. f.). Planned Parenthood. https://www.plannedparenthood.org/es/temas-de-salud/anticonceptivos/metodos-basados-en-la-observacion-de-la-fertilidad-fam/en-que-consiste-el-metodo-de-la-temperatura-de-observacion-de-la#:~:text=Es%20m%C3%A1s%20baja%20en%20la,C%20y%2037.2%20%C2%B0C
- Oyelowo, T. (2007). Birth Control. En Elsevier eBooks (pp. 25-35). https://doi.org/10.1016/b978-032304601-5.50006-x
- Steward, K. (2022, 18 julio). Physiology, Ovulation And Basal Body Temperature. StatPearls – NCBI Bookshelf. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546686/
- Temperatura basal para la planificación familiar natural – Mayo Clinic. (2023, 10 febrero). https://www.mayoclinic.org/es-es/tests-procedures/basal-body-temperature/about/pac-20393026