Jak często należy wykonywać peeling twarzy?
Peeling twarzy to zawsze dobry pomysł! Jednak nie jest to praktyka, którą należy wykonywać codziennie. W rzeczywistości częstotliwość będzie w dużej mierze zależała od rodzaju skóry. Dzięki temu określisz, jak często należy to robić i jakie produkty są najbardziej odpowiednie.
Na czym polega peeling twarzy, jak się go stosuje i jak często? Należy rozważyć kilka pytań. W poniższym artykule podamy wszystkie odpowiedzi. Przeczytaj do końca!
Co to jest złuszczanie skóry?
Peeling to zabieg kosmetyczny wykonywany na skórze – nie tylko na twarzy, ale i na całym ciele. Polega na zastosowaniu serii produktów – pochodzenia naturalnego lub chemicznego – w celu usunięcia martwych komórek i innych zanieczyszczeń osadzonych w skórze.
W normalnych warunkach skóra wykonuje ten proces w sposób naturalny. Jednak niektóre czynniki mogą to utrudniać. Kiedy się kumulują, na skórze pojawiają się między innymi niedoskonałości, utrata wilgoci i suchość. Stąd tak ważne jest regularne stosowanie tego rodzaju kuracji.
Przeczytaj także: Regeneracja komórek: klucz do młodzieńczego wyglądu skóry
Jak często należy złuszczać twarz w zależności od rodzaju skóry?
Szacuje się, że skóra odnawia się co 28 dni, co oznacza, że peeling twarzy należy stosować przynajmniej raz w miesiącu. Jednak częstotliwość zależy w dużej mierze od rodzaju skóry. Przyjrzyjmy się bliżej!
Sucha skóra
Farmaceuci tłumaczą, że sucha skóra ze względu na swoje właściwości wymaga specyficznych zabiegów i produktów. Często powoduje drobne zmarszczki, szorstkość i uczucie swędzenia, a także inne objawy.
Dlatego zaleca się stosowanie produktów nawilżających i zmiękczających, które pozwolą jej zatrzymać wodę i przywrócić jej dobry wygląd i miękkość. W takim przypadku złuszczanie można wykonać za pomocą produktów na bazie oleju lub miodu. Zaleca się powtarzanie zabiegu co dwa tygodnie.
Skóra mieszana
Skóra mieszana to taka, która ma tendencję do przetłuszczania się w strefie T – okolic czoła, nosa i podbródka – oraz przesuszania w okolicach policzków. Ta kombinacja wymaga leczenia, aby stworzyć odpowiednią równowagę.
Przed wykonaniem peelingu skórę tego typu należy bardzo dobrze oczyścić ciepłą wodą, nigdy zimną, ani bardzo gorącą. Trzeba ją też regularnie nawilżać. Jeśli chodzi o to, jak często należy wykonywać peeling twarzy, odpowiedź brzmi: raz w tygodniu.
Oczywiście produktami specyficznymi dla tego rodzaju skóry, takimi jak między innymi kwas hialuronowy, aloes, kwas mlekowy.
Tłusta skóra
Publikacja w Farmacia Profesional obala jeden z wielkich mitów na temat tłustej skóry; nie dotyczy wyłącznie dla nastolatków, ale też dorosłych. W zależności od produkcji łoju w skórze może to prowadzić do stanów takich jak trądzik.
W każdym razie możliwe jest regulowanie nadmiaru sebum za pomocą różnych miejscowych zabiegów. Wśród nich jednym z najważniejszych jest peeling twarzy. Można go powtarzać nawet dwa razy w tygodniu, stosując produkty bezolejowe.
Dowiedz się więcej: Jak zrobić peeling naturalnie?
Rodzaje peelingów do twarzy
Jak wspomniano wcześniej, można wykonać peeling twarzy chemicznie lub naturalnie. Każdy działa nieco inaczej, chociaż mają ten sam cel. Wybór metody złuszczania zależy również bezpośrednio od rodzaju skóry każdej osoby. Poniżej przyjrzymy się bliżej każdej z nich.
Naturalne złuszczanie
Naturalne środki złuszczające to te, które pochodzą od zwierząt, roślin i minerałów. Rzućmy okiem na kilka przykładów.
- Zwierzęce: wśród nich znajdują się produkty zawierające proszek perłowy, ziemię okrzemkową, a nawet słynną masę perłową.
- Roślinne: takie jak nasiona migdałów, orzechów włoskich lub brzoskwiń; płatki owsiane, cukry i olejki eteryczne.
- Mineralne: między innymi węgiel aktywny, węglan wapnia, sól morska, krzemionka.
Peeling chemiczny
Jak informuje Mayo Clinic, w tego typu eksfoliacjach wykorzystuje się produkty chemiczne, które likwidują najbardziej powierzchowne warstwy skóry. W zależności od celu, można wykonać łagodną, średnią lub głęboką procedurę.
Metoda ta wymaga jednak uwzględnienia działań niepożądanych, począwszy od zaczerwienienia, blizn, zmian kolorytu skóry i innych zmian chorobowych. Publikacja w National Center for Biotechnology Information podkreśla znaczenie stosowania go przez profesjonalistę w dziedzinie kosmetyki lub dermatologii.
Chodzi o to, że stosuje się substancje, które w przypadku niewłaściwego użycia przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Niektóre przykłady to alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA), fenole i kwas trichlorooctowy (TCA).
Gotowa na peeling twarzy, w zależności od rodzaju skóry?
Jak widać, bez względu na rodzaj skóry, peeling twarzy jest możliwy. Jedyną rzeczą do rozważenia jest częstotliwość i najbardziej zalecane produkty w każdym przypadku.
Możesz zdecydować się na proces chemiczny lub naturalny, w zależności od potrzeb i preferencji. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem, aby wybrać najbardziej odpowiednią opcję.
Jeśli wybierzesz coś mniej ściernego, zawsze możesz kupić produkty złuszczające marki, której używasz do pielęgnacji skóry. Tak czy inaczej, najpierw wykonaj mały test płatkowy, aby upewnić się, że nie powoduje podrażnień ani dyskomfortu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Azcona, L. (2006, 1 septiembre). Piel grasa y acneica. Farmacia Profesional. https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-piel-grasa-acneica-13092626.
- Divins, M. (2012, 1 marzo). Cuidado de la piel seca y atópica. Farmacia Profesional. https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-cuidado-piel-seca-atopica-X0213932412191709.
- Exfoliación química – Mayo Clinic. (2022, 21 enero). https://www.mayoclinic.org/es-es/tests-procedures/chemical-peel/about/pac-20393473.
- Garrote, A. (2008, 1 octubre). Exfoliantes «de nueva generación». Propuestas innovadoras. Offarm. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-exfoliantes-de-nueva-generacion-propuestas-13127383.
- How to safely exfoliate at home. (s. f.). https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/routine/safely-exfoliate-at-home.
- Samargandy S, Raggio BS. Skin Resurfacing Chemical Peels. [Updated 2022 May 1]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547752/.