Jak cukrzyca wpływa na układ pokarmowy?
Cukrzyca jest obecnie jedną z najczęstszych chorób. Jak wiadomo, cukrzyca występuje u osób, których organizm jest niezdolny do produkowania insuliny, czyli hormonu, który reguluje poziom cukru we krwi.
Cukrzyca może występować pod wieloma postaciami, jednak każda z nich jest równie niebezpieczna dla zdrowia. Chorobę tę można leczyć, dzięki czemu można złagodzić objawy. Należy jednak pamiętać, że jest to choroba nieuleczalna. Dowiedz się, jak cukrzyca wpływa na układ pokarmowy chorego.
Funkcje układu pokarmowego
Układ pokarmowy, inaczej zwany układem trawiennym, jest jednym z najważniejszych układów w naszym organizmie. W jego skład wchodzą między innymi: jama ustna, przełyk i żołądek.
Mają one za zadanie przetworzenie pokarmu, po to aby mógł on zostać strawiony, a zawarte w nim składniki odżywcze wykorzystane przez nasz organizm. W związku z tym cały cykl trawienny polega na: transporcie, trawieniu, wchłanianiu (absorpcji) i wydalaniu.
Dzięki wykonywanym czynnościom, układ pokarmowy jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Po pierwsze dlatego, że dzięki niemu nasz organizm dostaje składniki odżywcze, które są dla niego niezbędne. Po drugie – pomaga nam wyeliminować z naszego organizmu składniki, które są zbędne.
Przeczytaj również: Stan przedcukrzycowy – 5 ważnych informacji
Jak cukrzyca wpływa na układ pokarmowy?
Jak wiemy, metabolizm uruchamia się automatycznie. Oznacza to, że nasz organizm nie potrzebuje świadomej motywacji do pracy i trawienia pokarmów.
Z drugiej strony musimy wiedzieć, że nasz organizm robi to sam dzięki układowi nerwowemu. Problem pojawia się wraz z cukrzycą, która wpływa negatywnie na układ nerwowy. W związku z tym, praca układu pokarmowego zostaje również zakłócona.
Ze względu na większe stężenie glukozy we krwi nasz układ pokarmowy może borykać się z takimi dolegliwościami jak: biegunka, zaparcia i zgaga. Dlatego też, kiedy nasz układ pokarmowy nie działa prawidłowo, oznacza to, że składniki odżywcze nie są całkowicie absorbowane przez nasz organizm.
Przeczytaj również: 5 niezawodnych sposobów na zaparcia
Cukrzyca a inne choroby
Paradoksalnie wiele osób mających cukrzycę cierpi na otyłość. Dzieje się tak przez wysoką zawartość cukru we krwi, co ma bardzo zły wpływ na komórki w naszym organizmie.
Ponadto chorzy na cukrzycę mają też problemy z układem krążenia i układem odpornościowym. To niestety stawia diabetyków w bardzo złej sytuacji, ponieważ są dużo bardziej podatni na wszelakie infekcje.
W związku z powyższym, osoby chore na cukrzycę muszą ściśle przestrzegać specjalnej diety. Muszą również przyjmować lekarstwa, które zapewnią im dobre funkcjonowanie układu trawiennego. Ciekawą opcją dla diabetyków mogą być probiotyki, które są naturalnymi produktami i wspomagają pracę układu pokarmowego.
W poważnych przypadkach chorzy na cukrzycę powinni skorzystać z pomocy specjalisty. Bardzo ważne jest, aby być ostrożnym z przyjmowaniem leków. Mogą one poważnie uszkodzić żołądek. I finalnie, jeżeli chorujesz na cukrzycę bądź masz stan przedcukrzycowy, zadbaj o regularne kontrole i utrzymuj odpowiedni poziom glukozy we krwi.