Izotretynoina: zastosowanie i działanie

Izotretynoina: zastosowanie i działanie
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Izotretynoina to lek przepisywany do stosowania w terapii trądziku torbielowatego oraz trądziku o dużym natężeniu. Na czym polega jej działanie? Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze informacje na jej temat.

Izotretynoina to lek należący do grupy retinoidów, pochodnych witaminy A, nazywanych także pochodnymi kwasu retinowego.

To lek przepisywany w celu leczenia trądziku torbielowatego oraz trądziku o dużym natężeniu. Dlatego też jest dostępny jedynie na receptę, a jego stosowanie musi być ściśle kontrolowane.

Jak działa izotretynoina?

Trądzik to choroba, która jest uzależniona od wielu czynników. Objawia się zatkaniem i przewlekłym stanem zapalnym mieszków włosowych. Typowy przebieg polega na nagłych nawrotach i remisjach.

Młoda kobieta z trądzikiem - izotretynoina i jej działanie
Izotretynoina to lek stosowany w leczeniu ostrego trądziku. Jej działanie opiera się na hamowaniu nadmiernej produkcji sebum.

Chociaż sposób działania tego leków nie jest do końca znany, lekarze wiedzą, że zatrzymuje aktywność gruczołów, które produkują sebum i zmniejsza ich rozmiar.

Izotretynoina hamuje namnażanie się komórek, które produkują sebum. Tym samym zmniejsza produkcję sebum i nie pozwala bateriom kolonizować porów.

Kiedy należy przyjmować izotretynoinę?

Ten lek jest wybierany w celu leczenia trądziku o dużym natężeniu, gdy inne metody nie przynoszą rezultatu. To lek o działaniu ogólnoustrojowym, przepisywany przez lekarzy również w przypadku trądziku różowatego, ropienia mnogiego pach czy łuszczycy.

Jak przyjmować to lekarstwo?

Lek ten jest dostępny w formie przeznaczonej do przyjmowania drogą doustną. Najczęściej ma postać miękkich kapsułek, w których jedyny składnik aktywny to izotretynoina. Różnią się pod względem dawki i substancji pomocniczych.

Izotretynoina w tabletkach
Izotretynoinę przyjmuje się doustnie. Lekarze polecają spożywać ją razem z jedzeniem.

Kapsułki warto przyjmować podczas jedzenia. Lekarz dopasuje dawkę do potrzeb pacjenta, ponieważ reakcja na leczenie i występowanie działań niepożądanych są inne w każdym przypadku.

Dawka, którą poleca się stosować na początku terapii u osób dorosłych wynosi 0,5 mg/kg wagi każdego dnia. U pacjentów z ostrą niewydolnością nerek lekarz przepisze niższą dawkę.

Długoterminowa remisja i częstotliwość nawrotów są związane zwłaszcza z całkowitą dawką podaną pacjentowi, a nie z czasem trwania kuracji. Zazwyczaj aby osiągnąć całkowitą remisję wystarczy stosować terapię trwającą od 16 do 24 tygodni.

W większości przypadków trądzik znika całkowicie po jednej terapii. Jednak jeżeli dojdzie do nawrotu, pacjent może poddać się kolejnemu cyklowi terapii z zachowaniem takich samych dawek.

Jeśli zajdzie konieczność powtórzenia terapii, pacjent powinien odczekać przynajmniej 8 tygodni przed jej wznowieniem. Właśnie tak długo po leczeniu może poprawiać się stan trądzika.

Przeciwwskazania

Izotretynoiny nie powinno się przyjmować w następujących przypadkach:

Kobieta z bólem wątroby
Izotretynoiny nie powinny stosować osoby z niewydolnością wątroby.
  • Podczas ciąży lub w wieku rozrodczym (w przypadku kobiet). Badania wskazują na działanie teratogenne kwasy retinowego i jego niektórych pochodnych.
  • W trakcie karmienia piersią. Izotretynoina z łatwością przenika do mleka matki. Nie należy jej przyjmować powodu ewentualnych skutków wywieranych na zdrowie matki i niemowlęcia.
  • Przez osoby z niewydolnością wątroby.
  • W przypadku hyperlipidemii.
  • Podczas leczenia tetrycyklinami. W takim przypadku istnieje ryzyko wystąpienia łagodnego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Do jego typowych objawów zaliczamy bóle głowy, mdłości, wymioty i zaburzenia widzenia.
  • W przypadku hiperwitaminozy A.
  • I oczywiście w przypadku nadwrażliwości na izotretynoinę.

Podczas terapii izotretynoiną powinnaś unikać wystawiania się na słońce. Zawsze używaj kremu przeciwsłonecznego z wysokim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej.

Ten artykuł może również okazać się interesujący: Trądzik torbielowaty – 6 naturalnych remediów

Skutki uboczne

Ten lek ma wiele działań niepożądanych, które są zależne od jego dawki. Mogą pojawić się na kilka dni po rozpoczęciu terapii. Zaliczamy do nich:

  • Niezwykle przesuszoną skórę,
  • Wysuszone błony śluzowe w jamie ustnej, wargach i oczach,
  • Zaczerwienienie i schodzenie skóry,
  • Ból mięśni i stawów,
  • Podniesiony poziom cholesterolu i cukru we krwi,
  • Obecność krwi lub białek w moczu,
  • Małopłytkowość, trombocytoza i neutropenia,
  • Podniesiony poziom trójglicerydów we krwi i enzymów wątrobowych,
  • W końcu ból głowy, ból brzucha i ból kości.

Podczas terapii nie należy używać żadnych peelingów złuszczających skórę, ponieważ zwiększają one ryzyko podrażnienia skóry. Mogą również wywołać jej poważniejsze uszkodzenie.

Podsumowanie

Wielu lekarzy zaleca terapię izotretynoiną w celu leczenia ostrych odmian trądziku, ponieważ lek ten pomaga zmniejszyć produkcję sebum. Jego działanie potrafi być niezwykle spektakularne, dlatego też warto wytrzymać ewentualne skutki uboczne, które mogą się pojawić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brenner, F. M., Rosas, F. M. B., Gadens, G. A., Sulzbach, M. L., Carvalho, V. G., & Tamashiro, V. (2006). Acne: um tratamento para cada paciente. Revista de Ciências Médicas.
  • Caballero Jerez, D. M., & Moreno Moreno, A. M. (2016). Ojo seco en pacientes tratados con isotretinoína oral: revisión sistemática. https://repository.usta.edu.co/handle/11634/9482
  • Gómez-Flores, M. (2011). Uso de isotretinoína en acné común. Revista Medica de México Seguro.
  • Gricel, K., & Ortega, G. (2022). Trastornos psiquiátricos asociados al uso de isotretinoína en acné severo. Instituto Ecuatoriano de Seguridad Social Hospital. Riobamba, 2014-2019 (Tesis de licenciatura, Universidad Nocional de Chimborazo).  http://dspace.unach.edu.ec/handle/51000/8906
  • Ganceviciene, R. y Zouboulis, CC (2010). Isotretinoína: tratamiento de última generación para el acné vulgar. JDDG: Journal der Deutschen Dermatologischen Gesellschaft , 8 , S47-S59. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1610-0387.2009.07238.x
  • Partera, J. A. (2012). Depresión y crisis de pánico en acné tratado con isotretinoína. SEMERGEN-Medicina de Familia, 38(3), 188-191. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1138359311002887
  • Vieira, A. S., Beijamini, V., & Melchiors, A. C. (2012). The effect of isotretinoin on triglycerides and liver aminotransferases. Anais Brasileiros de Dermatologia. https://doi.org/10.1590/s0365-05962012000300005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.