Infekcje jelitowe: 3 naturalne lekarstwa
Infekcje jelitowe są nadzwyczaj często występującym problemem zdrowotnym we współczesnym społeczeństwie. Mogą pojawiać się w każdym wieku, a w szczególności w dzieciństwie.
Infekcje jelitowe mogą na przykład być spowodowane naszym środowiskiem, w jakim przebywamy. Albo też wodą, którą pijemy lub produktami spożywczymi, które jemy na co dzień.
Zwróć szczególną uwagę na wszelkie objawy tej choroby. Jest to o tyle istotne, ponieważ do jej skutecznego wyleczenia ważne jest to, aby działać szybko i podejmować niezbędne kroki na czas. Jeśli chodzi o dzieci i osoby starsze, odwodnienie jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które może poważnie zagrozić ich zdrowiu.
W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci garść podstawowych informacji na temat infekcji jelitowych. Poznasz także ich objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania im. Powiemy Ci również o tym, jak możesz leczyć infekcje jelitowe na własną rękę w domu, za pomocą wyłącznie naturalnych produktów i składników.
Infekcje jelitowe i ich najczęstsze przyczyny
Przyczyny występowania tej dolegliwości mogą się różnić w zależności od wieku osoby chorej. A u zarówno u dzieci, jak i u dorosłych infekcje jelitowe mają tendencję do silniejszych ataków. Najczęściej spotykane powody “złapania” infekcji to między innymi:
- Przeterminowane jedzenie lub produkty spożywcze, które były narażona na działanie bakterii (np. U sprzedawców ulicznych, którzy nie przestrzegają zasad właściwego i higienicznego obchodzenia się z żywnością).
- Woda pełna pasożytów i bakterii.
- Wirusy przenoszone z osoby na osobę.
- Lekceważenie mycia rąk po skorzystaniu z toalety.
- Narażenie na kontakt z odchodami zwierzęcymi lub ludzkimi.
Najpopularniejsze symptomy wywoływane przez infekcje jelitowe
Jak już wspomnieliśmy nieco powyżej, objawy powodowane przez infekcje jelitowe mogą być naprawdę różne. Jednocześnie w przypadku niektórych grup wiekowych mogą być silniejsze i bardziej długotrwałe. Zaliczają się do nich między innymi:
- Gorączka, wstrząsy i dreszcze
- Ogólne osłabienie
- Nudności i częste wymioty
- Zmęczenie i apatia
- Zapalenie brzucha wywołane przez pasożyty
- Biegunka
- Odwodnienie
- Zaburzenia pracy jelit i burczenie w brzuchu
Zobacz także: Zespół jelita drażliwego — łagodzimy objawy
Metody zapobiegania infekcjom jelitowym
Istnieje wiele sposobów na uniknięcie niebezpieczeństwa, z jakim wiążą się infekcje jelitowe. Powinieneś je poznać, zapamiętać i przekształcić w codziennie stosowane nawyki:
- Umyj ręce po wyjściu z toalety lub podczas manipulowania przedmiotami leżącymi na ulicy lub na ziemi.
- Często używaj antybakteryjnego środka dezynfekującego do rąk.
- Unikaj spożywania jedzenia na ulicy, jeśli punkt gastronomiczny nie wydaje się być czysty.
- Sprawdzaj daty ważności produktów spożywczych przed ich zjedzeniem.
- Zawsze myj owoce i warzywa przed ich zjedzeniem.
- Unikaj picia nieprzegotowanej wody ze studzienek lub kranów, które nie są “pewne” od strony higienicznej. Zawsze pij wyłącznie wodę zdatną do picia – zwracaj uwagę na odpowiednie oznakowanie.
- Jeśli zamierzasz zachować resztki jedzenia na później, umieść je w lodówce, aby nie gromadziły się na nich bakterie.
- Dokładnie myj swoje sztućce tak, aby uniknąć pozostawania na nich resztek jedzenia, które mogą powodować namnażanie się na nich szkodliwych bakterii.
Leczenie infekcji jelitowych za pomocą trzech naturalnych środków
1. Napar z imbiru
Imbir jest popularnym korzeniem o doskonałych właściwościach leczniczych znanych już od stuleci. Ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe może być stosowany jako doskonały naturalny środek pozwalający leczyć infekcje jelitowe i nie tylko.
Imbir pomaga organizmowi zwalczać wszelkiego rodzaju zakażenia bakteryjne i wirusowe. Pomaga także w regulacji funkcjonowania układu pokarmowego. Łagodzi przy okazji stan zapalny śluzówki jelita, zmniejszając w ten sposób ból i zapalenie jelit.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 1 łyżka stołowa korzenia imbiru (15 g)
- 2 szklanki wody (500 ml)
Procedura przygotowania opisywanego środka:
- Podgrzewaj wodę wraz z korzeniem imbiru tak długo, aż całość się zagotuje.
- Kiedy woda zacznie wrzeć, zdejmij naczynie z ognia.
- Ostudź jego zawartość i przelej do plastikowej butelki.
- Pij tak uzyskany napar przez cały dzień. Kiedy skończysz, zrób sobie kolejną porcję.
- Najlepiej będzie wypić dwie butelki tak przygotowanego naparu w celu skutecznego wyleczenia infekcji jelitowej.
2. Napar z mięty
Napar z mięty jest doskonałym naturalnym lekarstwem, jeśli chodzi o łagodzenie stanu zapalnego i zmniejszanie podrażnienia w ściankach jelit. Jest to więc świetna opcja, która skutecznie pomoże Ci wyleczyć infekcje jelitowe.
Napar ten ma również właściwości sprzyjające pochłanianiu nadmiaru gazów w jelitach. Dodatkowo ma też cechy przeciwskurczowe, które szybko łagodzą dyskomfort w obrębie jamy brzusznej.
Mięta pieprzowa pomaga również “uspokoić” podrażniony żołądek. Dlatego też jest tak bardzo pomocna na infekcje jelitowe. Szczególnie w przypadku tych, które cechują się objawami takimi jak zawroty głowy i wymioty.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 1 łyżka stołowa suszonych liści mięty pieprzowej (15 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Procedura przygotowania opisywanego środka:
- Podgrzewaj wodę wraz z liśćmi mięty pieprzowej tak długo, aż całość się zagotuje.
- Kiedy woda zacznie wrzeć, zdejmij naczynie z ognia i odstaw na bok do ostygnięcia na około 5 do 7 minut.
- Zalecamy pić ten napar do 3 razy dziennie.
Przeczytaj również: Mięta pieprzowa – naturalne środki lecznicze
3. Sok z cytryny i woda
Sok z cytryny to bardzo skuteczny naturalny środek, który pomaga oczyścić i zwalczyć wszelkie zanieczyszczenia i problemy w układzie pokarmowym. Eliminuje również mikroorganizmy odpowiedzialne za infekcje jelitowe.
Sok z cytryny pomaga także w regulacji funkcjonowania układu pokarmowego i jelit. W ten sposób łagodzi także kilka dokuczliwych objawów, takich jak ból brzucha, skurcze jelit, utrata apetytu i uporczywa biegunka.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 1 szklanka wody (250 ml)
- Sok wyciśnięty z jednej cytryny
Procedura przygotowania opisywanego środka:
- Wyciśnij sok z jednej cytryny i dodaj do szklanki z wodą.
- Następnie wymieszaj całość dokładnie i wypij.
- Ważne jest, aby pić tę mieszaninę przez cały dzień. Pozwoli Ci to szybko wyeliminować infekcje jelitowe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kuss, S. K., Best, G. T., Etheredge, C. A., Pruijssers, A. J., Frierson, J. M., Hooper, L. V., … Pfeiffer, J. K. (2011). Intestinal microbiota promote enteric virus replication and systemic pathogenesis. Science. https://doi.org/10.1126/science.1211057
- Sicard, J.-F., Le Bihan, G., Vogeleer, P., Jacques, M., & Harel, J. (2017). Interactions of Intestinal Bacteria with Components of the Intestinal Mucus. Frontiers in Cellular and Infection Microbiology. https://doi.org/10.3389/fcimb.2017.00387
- McKay, D. L., & Blumberg, J. B. (2006). A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.). Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1936
-