Impotencja - jak pomóc swojemu partnerowi?
Jesteś podniecona i chcesz przejść od pocałunków, dotykania i flirtowania, do stosunku, ale członek Twojego partnera wydaje się nie reagować na intensywność chwili? Impotencja może prowadzić do frustracji i poczucia winy obojga partnerów, a na dłuższą metę, może nawet doprowadzić do rozpadu związku.
Problem ten można jednak rozwiązać, jeśli spojrzy się na niego holistycznie i rozwieje wszelkie wątpliwości natury medycznej i psychicznej. Zdecydowana większość mężczyzn nigdy nie doświadczyła nieudanej erekcji. Jeśli jednak problem ten pojawia się regularnie lub przy większości stosunków – należy mówić o zaburzeniach erekcji.
Aby dowiedzieć się więcej na ten temat – czytaj dalej!
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia impotencja dotyczy aż 15% dorosłych mężczyzn. Liczba ta wzrasta do 40% po 40 roku życia i do 70% po 70 roku życia. Prognozy są jednak bardziej niepokojące, jeśli spojrzymy na przewidywane dane na rok 2025.
Według badań, problem ten nasila się w krajach rozwiniętych i może dotyczyć nawet 50% mężczyzn do roku 2025. Jednak jeśli impotencja dotyczy Twojego partnera, istnieje wiele sposobów podejścia do problemu, i znalezienia łatwego rozwiązania.
Impotencja i jej przyczyny
Od 15% do 20% przypadków zaburzeń erekcji ma podłoże psychiczne. Innymi słowy, nie ma ma fizjologicznego problemu, ale mężczyźnie brak mentalnej pewności siebie.
Głównymi przyczynami psychologicznymi mogą być:
- Stres. Problemy z pracą, domowymi finansami lub w związku mają wpływ na zdolność do uzyskania erekcji.
- Niepokój i lęki. Jeśli mężczyzna miał problem z erekcją choć raz, lub ma złe doświadczenia, takie jak na przykład przedwczesny wytrysk, może być zaniepokojony. Obawia się, że sytuacja znów się przytrafi, a Ty poczujesz się zawiedziona. W związku z tym, ten lęk uniemożliwia mu prawidłową erekcję i oderwanie się myślami od problemów.
- Poczucie winy i niska samoocena. Podobnie jak we wcześniejszym punkcie, mężczyzna boi się lub czuje się winny niemożności zaspokojenia swojej partnerki. Tak więc zamartwianie się powoduje u niego psychiczną blokadę. Niska samoocena także odgrywa tu rolę- każdy chce czuć się atrakcyjny w oczach swojego partnera.
- Depresja. Jest to częsta przyczyna impotencji. Umysł cierpi na brak odpowiednich hormonów (takich jak dopamina) i nie reaguje na stymulację seksualną. Czasami leki stosowane w leczeniu ciężkiej depresji, mogą również powodować zaburzenia erekcji.
- Obojętność. Niektórzy mężczyźni mogą stać się obojętni na jakiekolwiek relacje seksualne. Zdarza się to zwykle z wiekiem, ale występuje również u młodych ludzi.
W wielu przypadkach przyczyną zaburzeń erekcji jest problem natury fizjologicznej, taki jak na przykład:
- Problemy z sercem, wieńcowe i naczyniowe
- Otyłość
- Zbyt wysokie ciśnienie krwi
- Palenie papierosów, alkoholizm lub uzależnienie od narkotyków
- Cukrzyca
- Problemy z przerostem prostaty
- Leczenie farmakologiczne substancjami takimi jak: hormony, opioidy, diuretyki i leki przeciwdepresyjne
Co zrobić, jeśli impotencja dotyczy Twojego partnera?
Impotencja seksualna może być spowodowana wieloma czynnikami. Na szczęście można poprawić sytuację poprzez drobną zmianę nawyków.
Ważne jest szybkie rozpoznanie problemu. Jeśli partner cierpi na jakąś chorobę warto skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy nie jest to przyczyną impotencji. W takich przypadkach specjalne leki na receptę mogą być bardzo pomocne.
Jeśli jednak problem jest natury psychologicznej, najlepszym sposobem na normalną erekcję i cieszenie się seksem, jest odzyskanie kontroli nad swoim ciałem.
„Aby uzyskać erekcję, najlepsze,, co możesz zrobić, to zrelaksować się”, mówi specjalistka od terapii seksualnej Lisa Thomas.
Aby to osiągnąć, możesz zastosować kilka wskazówek i technik, które z pewnością pomogą:
Zmiana stylu życia
Wykazano, że mężczyźni, którzy rzucili palenie i picie alkoholu, znacznie zwiększyli swoją zdolność do osiągnięcia pełnej, długotrwałej erekcji.
W przypadku otyłych mężczyzn, według kilku badań, stosowanie zmian w diecie może poprawić funkcję erekcji nawet o 50%. Skuteczne są zrównoważone diety, które mają zachowaną równowagę białek, węglowodanów i tłuszczów.
Lekkie ćwiczenia, takie jak codzienne spacery, czy rowery, również bywają pomocne. Nie tylko pomagają zmniejszyć otyłość, ale także wzmacniają mięśnie miednicy.
Przeczytaj także: Tabletki antykoncepcyjne- wszystko, co musisz wiedzieć.
Ćwiczenia mięśni Kegla
Ćwiczenie mięśni dna miednicy pozwala na większą kontrolę erekcji.
Specjalne ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni miednicy. Początkowo zalecano te ćwiczenia kobietom, w celu zapobiegania nietrzymania moczu po porodzie i w celu zwiększenia przyjemności seksualnej. Jednak mężczyźni mogą je również wykonywać w celu przezwyciężenia impotencji i poprawy swojej satysfakcji.
Mięśnie, na które działają ćwiczenia Kegla, to te same mięśnie, których używasz do zatrzymania przepływu moczu i zapobiegania puszczania gazów.
Po ich zidentyfikowaniu, postaraj się kurczyć się i rozluźniać bez użycia innych mięśni, takich jak mięśnie brzucha, ud czy pośladków. Wskazane jest wykonywanie 10 powtórzeń tych ćwiczeń trzy razy dziennie.
Oprócz poprawy erekcji ćwiczenia te są również bardzo skuteczne w kontrolowaniu przedwczesnego wytrysku.
Przeczytaj także: Jak poprawić problemy w domu?
Impotencja – rozmawiaj ze swoim partnerem o problemie
Komunikacja jest niezbędna w każdym związku. Jeśli twój partner cierpi na impotencję, powinieneś odbyć szczerą i otwartą rozmowę na temat waszego pożycia seksualnego. Postaraj się nie wywoływać presji i skupić się na znalezieniu rozwiązania.
Dr Thomas zaleca, aby pary rozmawiały o swoich oczekiwaniach. Warto dowiedzieć się czego partner oczekuje, co sprawia mu przyjemność, a czego woli unikać. Można próbować zacząć od dotyku i pieszczot lub masturbacji. To powinno zwiększyć poczucie pewności siebie.
„Należy skupić się na przyjemności i odpowiedziach partnera, a nie tylko na penisie”, podsumowuje Thomas.
Wypróbuj naturalne metody
Według ekspertów niektóre naturalne metody leczenia skutecznie pomagają mężczyznom walczyć z impotencją. Oprócz innych korzyści zdrowotnych mogą pomóc mężczyznom poczuć się pewniej, wiedząc, że dzięki tym produktom zwiększają swoje zdolności erekcyjne.
- Imbir. Poprawia krążenie krwi, co pomaga poprawić przepływ krwi do penisa. Kilka badań naukowych potwierdziło jego korzystny wpływ na erekcję.
- Rhodiola rosea. Badanie przeprowadzone na 35 mężczyznach cierpiących na impotencję wykazało, że po trzech miesiącach roślina ta poprawiła ich zdolności seksualne.
- Akupunktura. Niektóre badania sugerują, że akupunktura może również pomóc w walce z impotencją.
Porozmawiaj z terapeutą
Jak zawsze profesjonalna pomoc może być świetną alternatywą pomocną w przezwyciężeniu problemów seksualnych.
Terapeuci, seksuolodzy i psychologowie par pomogą Wam przezwyciężyć problemy seksualne. Wyszkolony profesjonalista pokaże Wam jak się otworzyć i porozmawiać o swoich intymnych problemach bez obawy. Terapeuta nie osądza i może pomóc rozładować napięcie i podać nowe pomysły na przezwyciężenie problemów w sypialni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- The likely worldwide increase in erectile dysfunction between 1995 and 2025 and some possible policy consequences.The likely worldwide increase in erectile dysfunction between 1995 and 2025 and some possible policy consequences. New England Research Institutes Inc., Watertown, MA and *Department of Urology, Boston University School of Medicine, Boston, USA. (1999). 84, 50–56
- Erectile Dysfunction. Milton Lakin, MD Hadley Wood, MD. Cleveland Clinic. (2018). http://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/endocrinology/erectile-dysfunction/
- Do cigarette smokers with erectile dysfunction benefit from stopping?: A prospective study. BJU Int. Pourmand G, Alidaee MR, Rasuli S, Maleki A, Mehrsai A. (2004). 94:1310–1313).
- Abdominal obesity and physical inactivity are associated with erectile dysfunction independent of body mass index. Janiszewski PM, Janssen I, Ross R. . J Sex Med 2009; 6:1990–1998.
- Red ginseng for treating erectile dysfunction: a systematic review. Dai-Ja Jang, Myeong Soo Lee, Byung-Cheul Shin, Young-Cheoul Lee, and Edzard Ernst. Korea Food Research Institute, Sungnam, South Korea. (2008). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2561113/