Hydrolipoklazja: czym jest i jakie niesie ze sobą zagrożenia?

Hydrolipoklazja to technika łącząca wstrzykiwanie roztworu wodnego z kawitacją w celu eliminacji zlokalizowanej tkanki tłuszczowej.
Hydrolipoklazja: czym jest i jakie niesie ze sobą zagrożenia?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Hydrolipoklazja jest alternatywą dla tradycyjnej liposukcji w zakresie zwalczania cellulitu, leczenia zlokalizowanej tkanki tłuszczowej oraz redukcji objętości tkanki tłuszczowej. Zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny, a uzyskane wyniki są porównywalne z liposukobią chirurgiczną, choć szybciej i przy niższych kosztach.

W tym zabiegu estetycznym sterylny roztwór fizjologiczny aplikowany jest w miejscach, gdzie mają być usunięte zlokalizowane otyłości (złogi tłuszczu). Następnie kawitacja jest wykorzystywana do rozbicia komórek tłuszczowych, które są eliminowane przez ssanie lub naturalnie przez układ limfatyczny.

Hydrolipoklazja może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej lub tłuszczu w różnych obszarach ciała, takich jak brzuch, pośladki, uda, ramiona i żuchwa. Jednak nie jest zalecany osobom otyłym, ani nie jest uważany za kurację odchudzającą.

Co to jest hydrolipoklazja?

Coraz więcej osób przejmuje się swoim wyglądem fizycznym. Tymczasem specjaliści zawsze szukają nowych i skuteczniejszych zabiegów, które pomogą Ci poprawić wygląd. Teraz jednym z ważniejszych celów, jest próba utraty zlokalizowanej tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa gromadzi się w określonych obszarach ciała i jest bardzo trudna do usunięcia.

Z tego powodu można stosować różne zabiegi estetyczne. Wśród nich jest hydrolipoklazja. W technice tej woda jest używana do rozbijania lub eksplodowania komórek tłuszczowych. Etymologicznie nazwa pochodzi od hydro (woda), lipo (tłuszcz) i clasis (złamać).

Oprócz wody wstrzykiwanej w sterylnych roztworach zabieg ten wykorzystuje urządzenie generujące fale wibracyjne o wysokiej częstotliwości (lub ultradźwięki). Jest ono ustawione do rozbijania komórek tłuszczowych. W skrócie hydrolipoklazja to zabieg mający na celu eliminację zlokalizowanej tkanki tłuszczowej.

Zabieg ten jest wskazany do leczenia miejscowej otyłości w okolicy brzucha (w tym po bokach), ud, pośladków, ramion, pleców, a nawet podwójnych podbródków. Jednak to lekarz określi, gdzie leczyć, w zależności od ciała i rodzaju tkanki tłuszczowej.

Kobieta u lekarza
Trzeba pamiętać, że nie jest to leczenie otyłości, a zabieg kosmetyczny na zlokalizowany tłuszcz. Medyczne podejścia do otyłości są różne.

Jak wygląda procedura?

Istnieją nieinwazyjne i inwazyjne zabiegi estetyczne. Hydrolipoklazja znajduje się na etapie leczenia pośredniego, ponieważ nie jest zabiegiem per se, ale wymaga znieczulenia. Lekarz stawia diagnozę, oceniając złogi tłuszczu i określając, który obszar jest priorytetowy. Następnie obszary, które mają być poddane zabiegowi, są znakowane i dezynfekowane.

Należy zauważyć, że hydrolipoklazja wymaga znieczulenia miejscowego. Najczęściej stosuje się Lidokainę. Oznacza to, że osoba jest przytomna podczas zabiegu. Nie oznacza to jednak, że może obserwować, co robią lekarze.

Gdy pacjent znajduje się pod znieczuleniem, tkankę tłuszczową nasącza się roztworem hipotonicznym lub o niskiej osmolarności, który może zawierać wodorowęglan i sól. Powoduje to wnikanie wody do adipocytów, powodując rozdęcie lub obrzęk i osłabienie błony komórkowej.

Jednak druga część tego leczenia polega na zastosowaniu ultradźwięków o niskiej częstotliwości skoncentrowanych na obszarze, który ma być leczony. W ten sposób temperatura wzrasta i zachodzi proces kawitacji. Powstają bąbelki, które powodują pękanie komórek tłuszczowych.

Na zakończenie zabiegu wprowadzana jest mikrokaniula, której zadaniem jest odsysanie tłuszczu. Ponadto organizm sam eliminuje uszkodzone adipocyty poprzez naturalne szlaki metaboliczne, dlatego proces uzupełniają masaże wspomagające drenaż limfatyczny.

Na koniec następuje gojenie i zakładany jest pas. Zaleca się stosowanie pasa po liposukcji. Poprawia to rezultaty i pomaga modelować sylwetkę. Osoba będzie musiała spędzić krótki czas na rekonwalescencji. Całkowity czas trwania zabiegu waha się od jednej do dwóch i pół godziny. Może być również wymaganych kilka sesji.

Korzyści z hydrolipoklazji

Według badania klinicznego przeprowadzonego na 64 pacjentach hydrolipoklazja rzeczywiście pomaga zmniejszyć obwód talii nawet o 8%, a tkankę tłuszczową o 6,4%. Może to nastąpić wraz ze wzrostem masy mięśniowej nawet o 1,3%.

W tym sensie jest uważana za skuteczną i nowatorską technikę leczenia miejscowego tłuszczu poprzez wspólne działanie wody i ultradźwięków. W związku z tym wiążą się również różne korzyści i zalety:

  • Zabieg ten redukuje cellulit, a także pojawianie się „skórki pomarańczowej”.
  • Usuwa tyle tłuszczu, co liposukcja, ale bez przechodzenia przez salę operacyjną.
  • To leczenie jest bardziej ekonomiczne.
  • Zabieg jest minimalnie inwazyjny.
  • Zabieg ten nie wymaga hospitalizacji ani rekonwalescencji.
  • Może zredukować od 1 do 2 centymetrów tłuszczu na sesję.
  • Nie pozostawia widocznych blizn.

Pielęgnacja przed i po zabiegu

Aby zagwarantować skuteczność tego zabiegu, ważne jest, aby zminimalizować spożycie tłuszczu i alkoholu, aby wspomóc organizm w metabolizmie tłuszczu zrzucanego podczas zabiegu. Dodatkowo po zabiegu sugeruje się uwzględnienie następujących zaleceń:

  • Brak wysiłku fizycznego w kolejnych dniach.
  • Bierz udział w sesjach drenażu lub masażu limfatycznego przez co najmniej 3 tygodnie.
  • Utrzymuj odpowiednie nawodnienie.
  • Używaj pasów do modelowania sylwetki przez czas wskazany przez lekarza prowadzącego.
  • Zastosuj kremy z witaminą K w okolicy, aby zmniejszyć siniaki.

Po tej procedurze całkowity czas rekonwalescencji może się różnić i wynosi od trzech do sześciu tygodni.

Zagrożenia, skutki uboczne i przeciwwskazania

Jednym z pierwszych środków ostrożności, które należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że niektóre osoby mogą wykazywać reakcje alergiczne na znieczulenie. W szczególności, według badań, lidokainę należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością serca, a także chorobami nerek lub wątroby oraz miastenią.

Z drugiej strony po hydrolipoklazie może wystąpić pewien dyskomfort. Z czasem jednak mija. Wszystko zależy od wrażliwości pacjenta. Wśród możliwych skutków ubocznych jest pojawienie się siniaków, zaczerwienienie i ciemnienie skóry, ból lub uczucie igieł oraz tworzenie się seroma.

Z drugiej strony hidrolipoklazja jest przeciwwskazana w kilku przypadkach:

  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
  • Dzieci poniżej 18 roku życia.
  • Pacjenci z nadczynnością tarczycy lub wysokim ciśnieniem krwi, otyłością, infekcjami skóry lub nowotworami.
  • Leczenie antykoagulantami.
Wykorzystanie kawitacji
Technika wykorzystuje kawitację, ale z dodatkiem zastrzyku z solą fizjologiczną.

Znaczenie zdrowych nawyków

Hydrolipoklazja może być skuteczną techniką leczenia zlokalizowanej tkanki tłuszczowej zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dodatkowo pomaga nawet w zwalczaniu cellulitu. Jest również minimalnie inwazyjna i bezpieczna. Do tej pory nie odnotowano przypadków zgonów związanych z zabiegiem. Jednak zawsze należy podjąć niezbędne środki ostrożności i zabieg wykonywać tylko u chirurga plastycznego.

Niezależnie od skuteczności zabiegu konieczna jest zmiana na zdrową i zbilansowaną dietę oraz wyeliminowanie spożywania alkoholu. Ponadto musisz regularnie uprawiać aktywność fizyczną, aby zapobiec ponownemu tworzeniu się zlokalizowanego tłuszczu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Godoy F, et al. Structural changes of fat tissue after nonaspirative ultrasonic hydrolipoclasy J Cutan Aesthet Surg. 2011; 4(2):105-10.
  • Insua E, Fernandez J. Tratamiento de adiposidades localizadas mediante técnicas no quirúrgicas. Nutrición Clínica y Dietética Hospitalaria. 2012; 32(2): 37-43.
  • Motta A. Hidrolipoclasia abdominal: variaciones técnicas y resultados antropométricos, en tres centros de medicina estética de Bogotá. Colombia: Universidad del Rosario, 2011. Trabajo de grado.
  • Reyes M. Características biológicas del tejido adiposo: el adipocito como célula endocrina, Revista Médica Clínica Las Condes. 2012: 23(2): 136-144.
  • Smerilli A, Sacot N. Anestésicos locales: historia, acción farmacológica, mecanismo de acción, estructura química y reacciones adversas. Revista de la Facultad de Odontología UBA. 2004; 46: 19-24.
  • Song A, Bennett J, Marra K, et al. Scientific basis for the use of hypotonic solutions with ultrasonic liposuction. Aesthetic Plast Surg. 2006; 30(2): 233-238.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.