Hipokalcemia - najważniejsze objawy i metody leczenia tej przypadłości
W naszym dzisiejszym artykule chcielibyśmy opowiedzieć Ci o pewnej dosyć groźnej chorobie, jaką jest hipokalcemia. Zaprezentujemy Ci zarówno wykaz najważniejszych objawów tej przypadłości, jak również w skrócie omówimy dostępne metody jej leczenia.
Jeśli poziom wapnia w Twojej krwi krwi jest zbyt niski, to najprawdopodobniej będziesz mieć co najmniej jeden, albo i więcej objawów wymienionych przez nas poniżej. Ale bez obaw. Fakt, że hipokalcemia jest często spotykaną i dość poważną chorobą, ale za to dobra wiadomość jest taka, że można ją całkowicie wyleczyć i do tego w dosyć prosty sposób.
Wapń jest jednym z najważniejszych, wręcz niezbędnych minerałów, których organizm potrzebuje nieustannie w dużych ilościach, aby utrzymać się w optymalnej formie. Pierwiastek ten pełni dwie bardzo ważne funkcje, zarówno na poziomie wewnątrzkomórkowym, jak i zewnątrzkomórkowym, jak to wskazują liczne badania naukowe.
Na poziomie wewnątrzkomórkowym wapń bierze udział w kilku ważnych reakcjach enzymatycznych i jest niezwykle istotnym czynnikiem biorącym udział w procesie przekazywania sygnałów nerwowych. Z kolei na poziomie pozakomórkowym wykorzystywany jest do regulowania poziomu produkcji hormonów. A także krzepnięcia krwi i szybkości tworzenia płytki nerwowo-mięśniowej.
Znajomość znaczenia wapnia dla obu tych przypadków jest bardzo ważną kwestią. Wynika to z tego, że wiele objawów, jakimi cechuje się hipokalcemia jest często związanych właśnie z tymi dwoma poziomami. W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci odpowiedzi na kilka ważnych pytań dotyczących tej właśnie choroby. Zapraszamy zatem do lektury!
Zobacz także: Niedobór wapnia w organizmie – 9 niepokojących objawów
Hipokalcemia: typowe objawy i metody leczenia tej choroby
Hipokalcemia to choroba, której diagnozę usłyszymy wtedy w przypadku występowania u nas niedoboru wapnia we krwi. W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci bliżej garść informacji na temat najważniejszych jej objawów i dostępnych metod leczenia.
Jednym z głównych układów Twojego organizmu, na jaki będzie mieć wpływ (rzecz jasna negatywny) hipokalcemia, jest tkanka kostna. Wynika to z faktu, że wapń jest wręcz niezbędny dla zapewnienia jego dobrej kondycji strukturalnego.
Hipokalcemia często pojawia się także wtedy, gdy w Twoim organizmie występuje niedobór witaminy D. W większości przypadków taki stan rzeczy może być wynikiem przewlekłej choroby nerek lub innych poważnych problemów z jakością krwi. Jednym z popularniejszych powodów takiej przypadłości jest przede wszystkim białaczka.
We wszystkich tych, jak i wielu innych przypadkach głównymi narządami, których funkcjonowanie staje się zaburzone z powodu niedoboru wapnia we krwi, będą Twoje kości, jelita i nerki.
Najważniejsze objawy hipokalcemii
Przyjrzyjmy się bliżej niektórym objawom, z jakimi wiąże się hipokalcemia:
- Zwiększona pobudliwość płytki nerwowo-mięśniowej. Obejmuje to między innymi bolesne skurcze mięśni, przede wszystkim kończyn. Ta dolegliwość w medycynie znana jest pod nazwą tężyczki.
- Zmęczenie i osłabienie. Pacjenci, których dopadła hipokalcemia, są o wiele bardziej zmęczeni niż zwykle. Pewnym utrudnieniem w rozpoznaniu tej przypadłości może być dodatkowo przewlekła biegunka i nagła utrata masy ciała, co jest kolejnym, choć ukrytym objawem wskazującym na możliwość występowania tej właśnie choroby.
- Podatność na psychozy i stany lękowe. Te dwa objawy są dość powszechnie wiązane z niedoborem wapnia w organizmie. Osoby chore mogą zacząć wykazywać dostrzegalne zmiany w ich poczuciu rzeczywistości. Często pojawiają się także u nich liczne kryzysy o podłożu lękowym.
- Parestezja. Oprócz skurczów mięśni ludzie ze zbyt niskim poziomem wapnia w organizmie mogą także odczuwać mrowienie, drętwienie i pieczenie w różnych częściach swojego ciała. Czasami będą w stanie również zauważyć ostry ból towarzyszący tym objawom.
To tylko niektóre z symptomów, które mogą towarzyszyć hipokalcemii. Istnieje jednak wiele innych charakterystycznych objawów, takich jak arytmia lub niedociśnienie tętnicze.
Jeśli Twoje objawy wskazują na potencjalną hipokalcemię, skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać wiarygodną diagnozę swojego stanu zdrowia. Tylko wtedy będziesz mógł rozpocząć optymalne leczenie tak szybko, jak to tylko możliwe.
Hipokalcemia – skuteczne metody leczenia
Za pomocą różnych próbek kontrolnych i badań lekarz spróbuje sporządzić dla Ciebie diagnozę, a następnie zaordynuje Ci odpowiednią metodę leczenia hipokalcemii.
W celu prawidłowego zdiagnozowania osoby, która wykazuje objawy wskazujące na niedobór wapnia w organizmie wymagane będzie poddanie się badaniu krwi. W ten sposób specjalista dowie się, czy powinien rozpocząć leczenie. Ponadto będzie w stanie określić konkretny rodzaj choroby, z którą ma do czynienia w Twoim przypadku.
Przeczytaj również: Płytki krwi – zwiększ ich poziom z aloesem
Ostra hipokalcemia
Hipokalcemia tego rodzaju cechuje się dość poważnymi objawami. A to oznacza, że odpowiednie leczenie należy rozpocząć w zasadzie natychmiast. Najczęściej stosowana metoda terapii polega na dożylnym podaniu glukonianu wapnia, czyli tego minerału w łatwym do przyswojenia przez Twój organizm związku chemicznym.
Należy pamiętać także o tym, że cały proces leczenia musi być ściśle monitorowany i kontrolowany przez lekarza przez cały czas stosowania go u osoby chorej. Wynika to z prostego faktu. Otóż mimo tego, że ta metoda leczenia jest wręcz konieczna w przypadku ostrej hipokalcemii, to jednak może ona doprowadzić do powstania licznych zaburzeń rytmu serca.
Hipokalcemia chroniczna
Hipokalcemia chroniczna to odmiana tej choroby różniąca się dość znacząco od rodzaju opisywanego w poprzednim punkcie. W tym konkretnym przypadku osoba chora cierpi na poważne, regularne problemy ze stabilizowaniem i równoważeniem poziomu wapnia we krwi. Ponadto musiał radzić sobie z tym problemem zdrowotnym przez dłuższy czas.
Z tego właśnie powodu osoba dotknięta objawami hipokalcemii chronicznej (przewlekłej) potrzebuje stałej kontroli nad poziomem wapnia w swoim organizmie. Jednym z najczęstszych sposobów leczenia jest po prostu doustne przyjmowanie suplementów zawierających w składzie odpowiednie dawki zarówno wapnia, jak i witaminy D.
Ten rodzaj choroby nie jest tak silny, ani też groźny dla zdrowia jak hipokalcemia ostra, jednak także wymaga podjęcia dalszych działań w celu utrzymania stabilnego poziomu wapnia w organizmie chorego.
Kontrola stanu zdrowia może odbywać się na przykład co tydzień po uzyskaniu diagnozy wskazującej na tę właśnie chorobę. Następnie częstość kontroli będzie stopniowo zmniejszana przez lekarza do poziomu jednej wizyty w miesiącu, a następnie co trzy miesiące. Bardzo ważne jest jednak to, aby osoba poddawana leczeniu chronicznej postaci hipokalcemii uczestniczyła regularnie w każdej kolejnej sesji kontrolnej zgodnie z instrukcjami lekarza.
W przypadku tej odmiany choroby nie występuje praktycznie wcale u osoby chorej ryzyko arytmii serca. Za to mogą pojawić się u niej kamienie nerkowe. Sposobem na powstrzymanie ich jest utrzymanie kontroli nad ilością soli spożywanej każdego dnia przez pacjenta ze zdiagnozowaną przewlekłą postacią hipokalcemii.
Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł pozwolił Ci rozpoznać objawy hipokalcemii i poznać metody jej leczenia. Ten stan chorobowy jest dość powszechny u wielu osób, chociaż tak naprawdę mało kto zdaje sobie z niego sprawę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fraile-Gómez, Pilar, Blanc, Marc H., Segurado-Tostón, Óscar, García-Cosmes, Pedro, & Tabernero-Romo, José M.. (2014). Hipocalcemia, hiperfosforemia y elevación de la paratohormona: ¿un arduo diagnóstico diferencial?. Nefrología (Madrid), 34(1), 134-135. https://dx.doi.org/10.3265/Nefrologia.pre2013.Aug.12197
- Guillén López, Otto Barnaby. (2018). Hipocalcemia severa por deficiencia de vitamina D en una adulta mayor. Revista Medica Herediana, 29(3), 178-181. https://dx.doi.org/https://doi.org/10.20453/rmh.v29i3.3407
- Johnson, Ronald, Toloza, Jorge, Cortes, Lorena, & Valdés, Cristian. (2010). Miocardiopatía por hipocalcemia. Revista chilena de cardiología, 29(3), 374-377. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-85602010000300017
- Martín-Baez, Isabel M., Blanco-García, Raquel, Alonso-Suárez, Mario, Cossio-Aranibar, Cynthia, Beato-Coo, Laura V., & Fernández-Fleming, Francisco. (2013). Hipocalcemia severa posdenosumab. Nefrología (Madrid), 33(4), 614-615. https://dx.doi.org/10.3265/Nefrologia.pre2013.Apr.11922
- Román, A., Osorio, M. I., Latorre, G., Gutiérrez, J., & Builes, C. A. (2013). Hipoparatiroidismo primario asociado a convulsiones. Acta Médica Colombiana, 38(3).
- Roman-Gonzalez, A., Zea-Lopera, J., Londoño-Tabares, S. A., Builes-Barrera, C. A., & Sanabria, Á. (2018). Pilares para el enfoque y tratamiento adecuado del paciente con hipoparatiroidismo. Iatreia, 31(2), 155-165.
- Surco Luna Víctor, Contreras Monje Alberts Yonahatan. ALTERACIONES DEL CALCIO -HIPOCALCEMIA E HIPERCALCEMIA. Rev. Act. Clin. Med [revista en la Internet]. [citado 2020 Jul 11]. Disponible en: http://www.revistasbolivianas.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2304-37682013001200005&lng=es.
- James L. Lewis, III , MD, Brookwood Baptist Health and Saint Vincent’s Ascension Health, Birmingham. Hipocalcemia (concentración baja de calcio en la sangre). Merck and Co., Inc., Kenilworth, NJ, USA. https://www.msdmanuals.com/es-es/hogar/trastornos-hormonales-y-metab%C3%B3licos/equilibrio-electrol%C3%ADtico/hipocalcemia-concentraci%C3%B3n-baja-de-calcio-en-la-sangre.