Higiena intymna - 5 nawyków, które wcale nie są takie dobre

Choć usuwanie owłosienia łonowego może nam się wydawać zwyczajem sprzyjającym higienie intymnej, może przynieść wprost przeciwny efekt, stwarzając ryzyko rozmaitych infekcji. Jest tak dlatego, że owłosienie łonowe działa jak naturalna bariera ochronna.
Higiena intymna - 5 nawyków, które wcale nie są takie dobre

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Większość kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena intymna, więc starannie o nią dba każdego dnia. Obawa przed pojawieniem się infekcji oraz nieprzyjemnym zapachem składnia je do poświęcania szczególnej uwagi temu obszarowi ciała.

Okazuje się jednak, że zapał, z jakim panie usuwają wszelkie zapachy i wydzieliny z okolic intymnych, prowadzi nieraz do złych nawyków, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie okolic intymnych.

Problem polega na tym, że ten obszar kobiecego ciała ma bardzo wrażliwy i łatwy do zaburzenia poziom pH. Używanie produktów chemicznych, niektórych kosmetyków, nieodpowiedniej bielizny czy inne czynniki mogą pogorszyć sytuację w bardzo krótkim czasie.

Dlatego właśnie dzisiejszy artykuł poświęcimy tematowi, jakim jest higiena intymna. Opowiemy Ci o nawykach, które wydają się zdrowe, ale wcale takie nie są. Podamy Ci również wskazówki na to, co robić, aby ich uniknąć.

1. Higiena intymna a zbyt częste mycie pochwy

Mycie pochwy w postaci płukanki to skuteczny sposób na eliminację nieprzyjemnego zapachu oraz szkodliwych bakterii. Okazuje się jednak, że zabieg ten może również zaburzyć naturalne pH w pochwie, powodując tym samym pojawienie się infekcji.

Płukanki pochwy wywołują zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy znajdującej się m.in w wydzielinie. To z kolei sprawia, że dobre bakterie nie są w stanie chronić zdrowia kobiety tak, jak należy.

Kobiece ciało i higiena intymna pod prysznicem

Co należy zrobić?

  • Zamiast wykonywać płukanki pochwy, najlepiej myj tylko zewnętrzne okolice intymne (srom), używając do tego letniej wody i mydła.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz także artykuł: Zdrowie intymne kobiety – jak zmienia się wraz z wiekiem?

2. Stosowanie wkładek higienicznych

Prawda jest taka, że przemysł kosmetyczny podkreśla konieczność stosowania wkładek higienicznych oraz podobnych produktów w celu unikania dyskomfortu spowodowanego wydzielinami oraz nieprzyjemnym zapachem.

Jednak w rzeczywistości codzienne ich stosowanie może przynieść skutki wprost przeciwne do oczekiwanych. Dlaczego? Otóż przegrzewają ten obszar ciała i stwarzają ryzyko podrażnień, pieczenia i innych nieprzyjemnych objawów.

Co należy zrobić?

  • Staraj się ograniczyć użycie wkładek higienicznych do niezbędnego minimum. Na przykład przed miesiączką i po niej.
  • Aby okolice intymne były zawsze świeże, najlepiej jest nosić bieliznę, która oddycha i jest wykonana z bawełny.

Perfumy i talk do okolic intymnych

Jednym z niekorzystnych zwyczajów w dziedzinie higieny intymnej, jakie bez wątpienia w ostatnich latach zyskują na popularności, jest stosowanie perfum, talku i innych drażniących kosmetyków.

Choć przez jakiś czas sądzono, że skutecznie zapobiegają nadmiarowi wydzielin z pochwy, niwelując przy tym nieprzyjemny zapach, prawda jest taka, że nie są aż tak korzystne. Mogą negatywnie odbić się na zdrowiu, zaburzając naturalne pH pochwy.

Talk kosmetyczny

Częste ich stosowanie może wywołać podrażnienie okolic intymnych, a także infekcje grzybicze i bakteryjne.

Co należy zrobić?

  • Sprawy należy postawić jasno: nie ma się czego wstydzić, pochwa ma swój wyjątkowy zapach, którego się nie neutralizuje.
  • Jeśli natomiast zapach jest zbyt silny, należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę i wykryć ewentualną infekcję.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Nieprzyjemny zapach z okolic intymnych – domowe leczenie

4. Niedelikatne pocieranie okolic intymnych

Uważaj! Skóra pokrywające okolice intymne jest wyjątkowo wrażliwa i wymaga szczególnego traktowania. Niektóre kobiety w trakcie mycia przesadzają z intensywnością, pocierając srom zbyt mocno.

Nawyk ten może przyczynić się do powstania niewielkich ranek, które z kolei stają się bramą dla bakterii do naszego organizmu.

Co należy zrobić?

  • Nałóż mydło delikatnie. Następnie myj okolice intymne palcami bądź dłonią, nie pocierając gwałtownie.

5. Usuwanie owłosienia łonowego

Obecnie bardzo wiele kobiet uważa, że całkowite usunięcie owłosienia łonowego to higiena intymna w pigułce. Prawda jest jednak całkiem inna.

Owłosienie łonowe pełni niezwykle ważną funkcję: chroni pochwę przed bakteriami, grzybami i wirusami, które mogą wywoływać poważne infekcje.

Co więcej, wiele sposobów depilacji jest bardzo agresywnych i powoduje podrażnienie skóry oraz rany. Może to niewątpliwie prowadzić do przykrych konsekwencji.

Kobieta depiluje obszar bikini

Co należy zrobić?

  • Jeżeli decydujesz się na depilację okolic intymnych, niech będzie ona mało inwazyjna. Dobrą opcją są kremy do depilacji oraz naturalne produkty depilujące.
  • Postaraj się zostawić nieco owłosienia, aby ten obszar ciała nie był całkowicie pozbawiony ochrony.
  • Jeżeli używasz golarki, wymieniaj ją często na nową.

Czy Twoja higiena intymna obejmuje któryś z powyżej opisanych zwyczajów? Choć wiemy, że zależy Ci na czystości i świeżości okolic intymnych, lepiej ich zaprzestać, aby nie powodować niepotrzebnych zaburzeń w równowadze pH pochwy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Marturana A. (2016). How to deal with crotch sweat.
    self.com/story/how-to-deal-with-crotch-sweat
  • Muscat JE, et al. (2008). Perineal talc use and ovarian cancer: A critical review. DOI:
    10.1097/CEJ.0b013e32811080ef
  • Hamlin A, et al. (2018). Brief vs. thong hygiene in obstetrics and gynecology (B-THONG): A survey study. Kelly-Jones A. (2018) Personal interview.
    journals.lww.com/greenjournal/Abstract/2018/05001/Brief_vs_Thong_Hygiene_in_Obstetrics_and.375.aspx
  • Klebanoff MA, et al. (2011). Personal hygienic behaviors and bacterial vaginosis.
    ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2811217/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.