Herbaty ziołowe oczyszczające układ trawienny
Herbaty ziołowe mogą doskonale wpływać na odporność organizmu, a także na funkcjonowanie układu trawiennego. Odpowiednio dobierając zioła, możemy na przykład zapewnić sobie naturalny i w pełni bezpieczny detoks.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz naturalnego wsparcia w walce z toksynami, szkodliwymi substancjami czy zanieczyszczeniami, koniecznie czytaj dalej i poznaj herbaty ziołowe, które Ci w tym pomogą.
1. Herbaty ziołowe z oregano
Herbaty z oregano poprawiają trawienie i pomagają uporać się z takimi problemami jak przewlekłe zaparcia. Dodatkowo przyprawa ta zawiera przeciwutleniacze oraz właściwości antybakteryjne i przeciwnowotworowe.
To wszystko za sprawą naturalnych olejków, które stymulują w organizmie produkcję enzymów zapewniających naturalny detoks. Sięgaj po herbatę z oregano po posiłkach, a na pewno poczujesz różnicę!
Potrzebne składniki
- 2 szklanki wody (500 ml)
- 3 łyżki stołowe świeżego lub suszonego oregano (30 g)
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
Sposób przygotowania
- Doprowadź wodę do wrzenia.
- Dodaj oregano i odstaw do zaparzenia.
- Przez chwilę gotuj na wolnym ogniu, a następnie odstaw do przestudzenia.
- Odcedź i dodaj miód.
2. Herbata z kolendrą
Herbata z kolendrą wpływa nie tylko na takie dolegliwości jak biegunka, zaparcia czy bóle brzucha, ale także inne zaburzenia pracy układu trawiennego. Kolendra wspomaga eliminację gazów, a także działa pozytywnie na układ nerwowy, dzięki czemu poprawia funkcjonowanie mózgu.
Potrzebne składniki
- 2-3 łyżeczki nasion kolendry (15 g)
- 2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania
- Doprowadź wodę do wrzenia.
- Dodaj kolendrę i zaparzaj przez 5 minut.
- Wyłącz palnik i odstaw na jeszcze kilka minut.
- Odcedź i podawaj.
3. Herbata z komosą
Komosa piżmowa to zielona liściasta roślina tradycyjnie wykorzystywana w leczeniu kaszlu, kataru czy pasożytów jelitowych. Jest to także doskonałe naturalne lekarstwo dla osób zmagających się z nieżytem żołądka i innymi poważnymi dolegliwościami trawiennymi.
Prawdopodobnie wpływa także pozytywnie na takie problemy jak wrzody żołądka, zbyt wysoki cholesterol czy zaburzenia pracy tarczycy. Komosa obniża również poziom cukru we krwi i wpływa pozytywnie na kondycję kości.
Potrzebne składniki
- 5 łyżek stołowych liści lub kwiatów komosy (50 g)
- 4 szklanki wody (1 litr)
Sposób przygotowania
- Doprowadź wodę do wrzenia.
- Dodaj komosę i zaparzaj przez 5 minut.
- Odcedź i podawaj.
- Pij szklankę herbaty na godzinę przed każdym posiłkiem.
4. Mniszek i rozmaryn
Mniszek lekarski jest bogaty w żelazo, przez co to doskonałe naturalne lekarstwo dla osób zmagających się z anemią. Za sprawą innych właściwości pomaga także na takie problemy jak otyłość czy zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.
Mniszek chroni wątrobę i wspomaga wydzielanie żółci. W dość podobny sposób chroni również nerki, co jest szczególnie ważne dla osób, u których wykryto kamienie nerkowe.
Potrzebne składniki
- 4 szklanki wody (1 litr)
- 2 łyżki stołowe mniszka (20 g)
- 2 łyżki stołowe korzenia sarsaparilla (20 g)
- 2 łyżki stołowe rozmarynu
Sposób przygotowania
- Doprowadź wodę do wrzenia.
- Dodaj wszystkie składniki, zdejmij naczynie z ognia.
- Pozostaw do zaparzenia przez 10 minut.
- Pij szklankę herbaty przed każdym posiłkiem przez 15 dni.
5. Herbata tymiankowa
Tymianek to kolejne naturalne lekarstwo na dolegliwości trawienne. Nie tylko pomaga pozbyć się pasożytów jelitowych i gazów, ale także zwalcza stany zapalne, związane na przykład z zapaleniem pęcherza moczowego.
Potrzebne składniki
- 1 łyżka stołowa kwiatów tymianku (10 g)
- 5 suszonych liści tymianku
- 4 szklanki wody (1 litr)
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
Co należy zrobić?
- Doprowadź wodę do wrzenia, dodaj tymianek.
- Pozostaw do zaparzenia na 5 minut.
- Odcedź i dodaj miód.
- Pij 3 szklanki herbaty tymiankowej każdego dnia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- MedlinePlus. Orégano. https://medlineplus.gov/spanish/druginfo/natural/644.html
- WebMD. Dandelion, guarana and other herbal diuretics. https://www.webmd.com/women/pharmacist-14/video-dandelion-guarana-diuretics
- WebMD. Rosemary. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-154/rosemary
- NCBI. (2009). The diuretic effect in human subjects of an extract of Taraxacum officinale folium over a single day. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19678785
International Journal of Pharmaceutical Research and Development (IJPRD). POTENTIAL - HEALTH BENEFITS OF CORIANDER (CORIANDRUM SATIVUM): AN OVERVIEW. https://www.ijprd.com/POTENTIAL%20HEALTH%20BENEFITS%20OF%20CORIANDER%20(CORIANDRUM%20SATIVUM)%20AN%20OVERVIEW.pdf