Herbata z płatków owsianych jest znakomitym sposobem na wzdęcia!

Oprócz dodawania płatków owsianych do śniadania czy przekąsek, możesz z nich również przyrządzić herbatę, którą będziesz pić przed posiłkami. Pomoże to zapobiegać wzdęciom.
Herbata z płatków owsianych jest znakomitym sposobem na wzdęcia!

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2019

Ile razy w tygodniu zdarza Ci się czuć, że Twój brzuch jest opuchnięty po jedzeniu? Możesz wierzyć lub nie, ale wzdęcia to powszechny problem wśród kobiet.

Przyczyna prawie zawsze ma związek z tak dobrze znanym problemem zatrzymywania płynów w organizmie i złym trawieniem. Nie ma znaczenia to, czy masz nadwagę, czy też cieszysz się idealną sylwetką. Pod koniec dnia, u wielu z nas pojawiają się wzdęcia.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaproponować Ci prosty, naturalny sposób, który stanowić będzie doskonałe lekarstwo na wzdęcia. Czy masz ochotę się dowiedzieć?

1. Wzdęcia – korzystne działanie płatków owsianych

Zacznijmy od poruszenia pewnej istotnej kwestii. Niektórzy ludzie twierdzą, że płatki owsiane im nie służą, nie są odpowiednio trawione i zamiast pomóc odtruć organizm i wspomóc trawienie, przyczyniając się tym jeszcze do uczucia ciężkości i dyskomfortu.

Wszyscy dietetycy są zgodni co do tego, że płatki owsiane to jeden z najzdrowszych dostępnych produktów spożywczych. Jeżeli zatem odczuwasz negatywne skutki spożywania ich, może to świadczyć o reakcji alergicznej.

Wzdęcia - powszechny problem

Jeżeli czujesz, że płatki owsiane tak naprawdę nigdy Ci nie służyły, najpierw porozmawiaj z lekarzem, by stwierdzić, czy nie cierpisz na jakiś typ nietolerancji.

Przeanalizujmy teraz, co dobrego tak naprawdę zboże to może zdziałać dla Twojego układu trawiennego i w jaki sposób uchroni Twój brzuch przed nieprzyjemnym puchnięciem tak, by wzdęcia zniknęły na zawsze.

1. Owies, zboże działające powoli

Po pierwsze, powinnaś się dowiedzieć, dlaczego płatki owsiane uważa się za “superjedzenie”.

Są bardzo bogate w witaminy, minerały, aminokwasy i węglowodany. Do tego zawierają bardzo dużo błonnika.

Oznacza to, że płatki owsiane wspomagają dobre trawienie, pozwalając Twojemu ciału lepiej wchłaniać substancje odżywcze oraz eliminują wzdęcia.

  • Gdy pijesz herbatę zrobioną z płatków owsianych przed posiłkami lub po nich, poczujesz większą sytość i zauważysz, że poprawia Ci się trawienie, gdyż herbata ta przyswajana jest powoli i całkowicie.
  • Nie zapomnij, że herbata ta działa także jako diuretyk (środek moczopędny), co oznacza, że – dzięki wysokiej zawartości sodu i potasu – pomaga kontrolować zatrzymywanie wody w organizmie.
  • Wolne przyswajanie pokarmu zawsze przyspiesza metabolizm. Powstrzyma to jedzoną przez Ciebie żywność przed produkowaniem gazu wynikającym z zalegania w jelitach. Zamiast tego,  wszystko zostanie odpowiednio przyswojone i będzie przemieszczało się w jelitach.
  • Z racji swojego przeciwzapalnego działania, płatki owsiane to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.

2. Płatki owsiane na zmniejszenie stresu

Płatki owsiane wykazują interesujące właściwości skuteczne w zwalczaniu stresu i niepokoju. W dzisiejszym świecie większość kobiet prowadzi bardzo aktywny, wypełniony stresem styl życia. Łączy on w sobie obowiązki w pracy, w domu, związane z dziećmi oraz przyjaciółmi.

Wszystkie te zajęcia mogą obciążyć umysł i ciało. Stres kumuluje się, zwiększa się produkcja kortyzolu, co z kolei wywołuje gromadzenie się toksyn w organizmie. Końcowym efektem tego łańcucha jest złe trawienie pod koniec dnia oraz wzdęcia, powodujące, że Twój brzuch jest opuchnięty.

Czy ostatnio przytyłaś? Zarówno zatrzymywanie wody w organizmie, jak również niestrawność czy też syndrom jelita drażliwego to objawy bardzo częste u osób borykających się ze stresem i niepokojem.

Płatki owsiane pomagają regulować neuroprzekaźniki w Twoim organizmie, które nakazują mu się zrelaksować. Ponadto, wysoka zawartość witaminy A, E, B1, B3, B6, jak również cynku, magnezu, żelaza, wapnia i fosforu, pomagają wyregulować ciśnienie krwi i ulżyć w stanach stresowych.

Przyrządzanie herbaty z płatków owsianych

Składniki:

  • 3 szklanki (600 ml) wody mineralnej
  • 100 g organicznych płatków owsianych
  • 1 laska cynamonu
    Herbata owsiana na wzdęcia
  • 1 łyżka stołowa (25 g) miodu
  • Szklana butelka o pojemności 1 litra
  • 1 cedzak

Przygotowanie

  • Pierwsza rzeczą, jaką musisz zrobić jest znalezienie organicznych płatków owsianych. To bardzo ważne, by kupować je ze źródeł, które mogą zapewnić uprawę i zbiór owsa bez środków chemicznych i pestycydów.
  • Doprowadź do wrzenia trzy szklanki wody, dodaj płatki owsiane, laskę cynamonu i miód.
  • Gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut. Następnie przykryj garnek i pozostaw na całą noc.
  • Odcedź płyn i przechowuj w szklanej butelce w temperaturze pokojowej.

Stosowanie

  • Pij szklankę tak przyrządzonej herbaty przed każdym posiłkiem. Pierwszą należy wypić przed śniadaniem, kolejną na około 15 minut przed obiadem i trzecią 15 minut przed kolacją.
  • Zwiększy to u Ciebie uczucie sytości, spożywane przez Ciebie jedzenie będzie lepiej trawione, a składniki odżywcze – przyswajane bez produkcji gazu, dzięki czemu znikną wzdęcia.
  • Oprócz tego, że nie będą Ci już doskwierać wzdęcia, zauważysz, że czujesz się lepiej i jesteś bardziej zrelaksowana wieczorami.

Jeżeli cierpisz na wzdęcia, bądź jesteś spięta, spróbuj stosować ten prosty przepis trzy razy w tygodniu i obserwuj zmiany w swoim samopoczuciu. Znasz swoje ciało lepiej, niż ktokolwiek inny, więc tylko Ty możesz stwierdzić, czy naprawdę Ci to służy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tosh, S. M., & Miller, S. S. (2015). Oats. In Encyclopedia of Food and Health (pp. 119–125). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00497-9
  • Rasane P, Jha A, Sabikhi L, Kumar A, Unnikrishnan VS. Nutritional advantages of oats and opportunities for its processing as value added foods – a review. J Food Sci Technol. 2015;52(2):662–675. doi:10.1007/s13197-013-1072-1
  • Clemens, R., & van Klinken, B. J.-W. (2014). Oats, more than just a whole grain: an introduction. British Journal of Nutrition112(S2), S1–S3. https://doi.org/10.1017/s0007114514002712

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.