Grzybica paznokci - leczenie sodą oczyszczoną
Grzybica paznokci, określana przez lekarzy mianem onychomikozy to infekcja wywołana przez grzyby z rodziny dermatofitów, które szybko rozmnażają się na dłoniach i stopach.
Jako że stopy i dłonie bardzo często mają kontakt ze środowiskiem ciepłym i wilgotnym, grzybica paznokci ma w tych okolicach idealne warunki do rozwoju.
Gdy się pojawia można zauważyć takie objawy, jak zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry.
Jednym z najbardziej popularnych środków jest soda oczyszczona. Ten znany na całym świecie naturalny produkt, stosowany w domu i w medycynie. Chcielibyśmy powiedzieć dziś o skuteczności sody oczyszczonej w leczeniu grzybicy paznokci. Dowiesz się jak ją stosować, żeby szybko pozbyć się tego problemu.
Grzybica paznokci – kuracja z sodą oczyszczoną
Zanim zaczniemy mówić o leczeniu grzybicy paznokci za pomocą sody oczyszczonej, chcemy podkreślić, że efekty jej działania nie są widoczne od razu.
Produkt ten oczywiście zaczyna walczyć z grzybicą już od pierwszego zastosowania. Potrzeba jednak czasu i wytrwałości.
Dlatego też bardzo ważna jest systematyczność oraz stosowanie się do wszystkich zaleceń. Dzięki temu pozbędziesz się problemu na stałe.
Warto również wzmocnić działanie sody poprzez połączenie jej z octem jabłkowym, który również ma silne właściwości przeciwgrzybiczne i przynosi liczne korzyści zdrowotne dla naszego organizmu.
Obydwa produkty można znaleźć w niemal każdej kuchni bądź kupić w każdym sklepie spożywczym. Ich zaletą jest niska cena.
Składniki
- 6 szklanek wody (1,5 litra)
- 1/2 szklanki octu jabłkowego (125 ml)
- 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej (30 g)
Sposób zastosowania
- Podgrzej wodę do temperatury, która będzie przyjemna dla twoich stóp.
- Dodaj ocet jabłkowy i wlej mieszankę do dużej miski.
- Zanurz stopy w płynie i mocz je przez 15 do 20 minut.
- Następnie osusz stopy i natrzyj paznokcie pastą zrobioną z sody oczyszczonej.
- Pozostaw pastę na paznokciach na 10 minut.
- Okrężnymi ruchami wykonaj masaż paznokci i otaczającej je skóry, aby zetrzeć martwe komórki.
- Powtarzaj ten proces każdego wieczoru aż do poprawy wyglądu paznokci.
- Możesz dodać do sody nieco soku z cytryny lub wody utlenionej aby wzmocnić jej działanie przeciwgrzybiczne.
Dlaczego soda zwalcza grzybicę paznokci?
Soda oczyszczona to biały proszek, który od pokoleń jest stosowany w kuchni i w gospodarstwie domowym. Służy do sprzątania ale nie tylko.
Ma również działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz alkalizujące, dzięki czemu może być stosowana do zwalczania różnego rodzaju infekcji.
Istnieje również wiele zewnętrznych zastosowań sody, między innymi jako środek złuszczający martwy naskórek lub łagodzący objawy alergii.
Soda zwalcza infekcje skóry. Jej czynne składniki sprawiają, że jest bardzo skuteczna w zwalczaniu grzybicy. Dzieje się tak zarówno na powierzchni płytki paznokci, jak i pod nią.
Warto wspomnieć, że soda jest również naturalnym dezodorantem, który doskonale neutralizuje brzydki zapach ciała oraz nadmierne pocenie stóp.
Grzybica paznokci – o czym należy pamiętać?
Choć leczenie grzybicy paznokci za pomocą sody oczyszczonej jest bardzo skuteczne, należy pamiętać o kilku dodatkowych zaleceniach. Pomoże Ci to osiągnąć jak najbardziej satysfakcjonujące efekty.
- Po pierwsze, chroń paznokcie przez ciepłym i wilgotnym środowiskiem, które mogłoby stymulować rozwój grzybicy w czasie trwania kuracji.
- Aby to osiągnąć, staraj się nosić otwarte, przewiewne obuwie, które będzie zapobiegać nagromadzeniu potu i bakterii.
- Pamiętaj również o tym, aby dokładnie osuszać stopy po każdym ich moczeniu, gdyż wilgoć może być przyczyną rozwoju grzybicy.
- Starannie myj i dezynfekuj wszelkie narzędzia, których używasz do paznokci, aby nie przenosić infekcji na zdrowe paznokcie.
Jeśli masz grzybicę paznokci i opisana powyżej kuracja nie przyniosła oczekiwanego skutku, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może się okazać, że potrzebujesz leczenia farmakologicznego.
Najważniejsze to zareagować w porę, aby infekcja nie rozprzestrzeniła się na wszystkie paznokcie. Tak rozwinięta grzybica paznokci jest bowiem bardzo trudna do wyleczenia. Zadbaj o siebie a znacząco poprawi się komfort Twojego życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sandoval, N. J., Arenas, R., Giusiano, G., García, D., Chávez, L., & Zúniga, P. (2012). Diagnóstico y tratamiento de dermatofitosis. Revista Médica Hondureña.
- Nuño, N., & Losada, D. P. (2005). Dermatofitosis o tiñas. Guías Clínicas.
- Salas-Campos Ingrid, G.-M. N. T. C.-D. P. J. (2009). Onicomicosis por hongos fuliginosos. Acta Médica Costarricense.