Grzybica paznokci i skóry - 7 domowych sposobów

Aby zapobiec rozwojowi grzybicy, koniecznie dbaj o czystość dotkniętych chorobą miejsc. Postaraj się też maksymalnie minimalizować wilgoć, gdyż pobudza ona rozwój grzybicy.
Grzybica paznokci i skóry - 7 domowych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2022

Grzybica paznokci i skóry to bardzo częsta przypadłość będąca przyczyną między innymi odbarwień, łuszczenia się skóry i wyraźnego osłabienia płytki paznokciowej.

Z powodu łatwości, z jaką rozprzestrzenia się grzybica paznokci i skóry, infekcje grzybicze są dolegliwością powszechną wśród ludzi na całym świecie. Dotykają one około 3-4% społeczeństwa, przy czym w większości są to mężczyźni.

Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że grzybica rozwinie się na paznokciach u nóg, niż u rąk. Dzieje się tak z powodu codziennie noszonych butów i skarpetek, bądź też gdy mieszkamy w miejscu gorącym i wilgotnym, czyli środowisku sprzyjającym rozwojowi infekcji grzybiczych.

Bez względu na to, czy grzybica zaatakowała Twoje paznokcie u nóg, czy u rąk, jest to uciążliwa dolegliwość znacznie osłabiająca płytkę paznokciową.

Leczenie tego typu dolegliwości jest bardzo monotonne i zwykle aby osiągnąć pożądane rezultaty, musi upłynąć długi czas. Czy może dotknęła Cię grzybica paznokci i skóry? W niniejszym artykule omówimy kilka domowych sposobów na grzybicę paznokci.

Grzybica paznokci i skóry – domowe sposoby leczenia

1. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest aktywnym środkiem bardzo pomocnym w zwalczaniu dolegliwości jaką jest grzybica paznokci i skóry. Wspomaga regulację poziomu pH skóry, zaburzając tym samym rozwój grzybów poprzez niszczenie sprzyjającego ich rozwojowi środowiska.

Ocet jabłkowy pomocny, gdy atakuje grzybica

Sposób użycia

 • Zmieszaj równe części octu jabłkowego i wody, zamocz w płynie zaatakowane grzybicą paznokcie rąk bądź stóp na 15 do 20 minut.
 • Następnie dokładnie osusz skórę i nałóż środek nawilżający.

2. Czosnek

Czosnek jest składnikiem bardzo często używanym w wielu naturalnych kuracjach – między innymi w domowych sposobach leczenia infekcji grzybiczych. Jest to możliwe dzięki antybiotycznym i bakteriobójczym właściwościom czosnku. Pomaga wyeliminować wywołujące infekcje drobnoustroje i grzyby. Dlatego zalecamy jego stosowanie.

Sposób użycia

 • Najpierw rozgnieć na pastę 10 ząbków czosnku, umieść ją w miseczce ciepłej wody i pozostaw na kilka minut. Następnie namocz w płynie przez około 15 minut zaatakowany przez grzybicę obszar ciała.
 • Innym skutecznym sposobem jest zmieszać pastę z rozgniecionego czosnku z oliwą z oliwek i nałożyć ją na około 30 minut tam, gdzie pojawiła się grzybica paznokci i stóp.

Przeczytaj też artykuł: Czosnek i jego właściwości lecznicze

3. Jogurt naturalny

Żywe kultury bakterii zawarte w jogurcie, znane również jako probiotyki, są niezwykle skuteczne w leczeniu infekcji grzybiczych. Są zalecane osobom z tą dolegliwością.

Jogurt naturalny skuteczny, gdy atakuje grzybica

Sposób użycia

 • Nałóż trochę jogurtu naturalnego na paznokcie, które zaatakowała grzybica i pozostaw aż wyschnie. Następnie zmyj ciepłą wodą.
 • Ponadto, postaraj się uwzględnić jogurt naturalny w swojej diecie, spożywając go rano i wieczorem.

4. Olejek z drzewa herbacianego

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, olejek z drzewa herbacianego pozytywnie wpływa na zdrowie skóry dłoni i stóp, eliminując przy tym wszelkiego rodzaju mikroorganizmy.

Używanie 10% olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na skórę jest jednym z domowych metod zwalczania grzybicy paznokci. Skuteczność jest równa środkom z apteki.

Skuteczne działanie lecznicze w przypadku infekcji wykazuje też 25% i 50% stężenie olejku. Należy jednak zachować środki ostrożności, ponieważ może działać drażniąco.

Sposób użycia

 • Najpierw nałóż niewielką kroplę olejku z drzewa herbacianego na każdy paznokieć, który zaatakowała grzybica. Powtarzaj czynność dwa, maksymalnie trzy razy dziennie.
 • Pamiętaj, że olejku tego nigdy nie należy spożywać, ponieważ może to być przyczyną poważnych skutków ubocznych, takich jak podrażnienia układu pokarmowego czy wysypka.

5. Vicks VapoRub

Ta powszechnie znana maść stosowana w celu łagodzenia objawów grypy i przeziębienia może być również skutecznym sposobem walki gdy pojawi się grzybica paznokci i skóry.

Sposób użycia

 • Najpierw umyj i osusz obszar zaatakowany grzybicą. Następnie nałóż niewielką ilość maści Vicks VapoRub upewniając się, że chore miejsce zostało dokładnie pokryte.
 • Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie – z czego raz koniecznie przed snem.

6. Soda oczyszczona

Zasadowy odczyn sody oczyszczonej pomaga zwalczać grzybicę i inne mikroorganizmy mające negatywny wpływ na kondycję paznokci. Zaleca się jej stosowanie gdy pojawia się grzybica paznokci i skóry.

Soda oczyszczona skuteczna, gdy atakuje grzybica

Sposób użycia

 • Najpierw zrób pastę mieszając sodę oczyszczoną z sokiem z cytryny. Nakładaj bezpośrednio na zainfekowane obszary ciała.
 • Aby zwalczyć wszelkie bakterie i mikroorganizmy znajdujące się w Twoim obuwiu, wsyp tam odrobinę sody oczyszczonej.

Przeczytaj też artykuł: Soda oczyszczona – 30 niespotykanych zastosowań

7. Sok z cytryny

Cytryna wykazuje antybiotyczne i przeciwgrzybicze właściwości. Jest ona niezwykle skutecznym sposobem, by raz na zawsze pozbyć się problemu grzybicy. Jest to również niedrogi i naturalny środek.

Sposób użycia

 • Wyciśnij sok z kilku cytryn i nałóż go na zainfekowane grzybicą obszary.
 • Dobry pomysłem jest też bezpośrednie nacieranie chorych obszarów ciała plastrem cytryny.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Piraccini BM, Alessandrini A. Onychomycosis: A Review. J Fungi (Basel). 2015;1(1):30–43. Published 2015 Mar 27. doi:10.3390/jof1010030
 • Ghannoum M, Isham N. Fungal nail infections (onychomycosis): a never-ending story?. PLoS Pathog. 2014;10(6):e1004105. Published 2014 Jun 5. doi:10.1371/journal.ppat.1004105
 • Shirwaikar AA, Thomas T, Shirwaikar A, Lobo R, Prabhu KS. Treatment of onychomycosis: an update. Indian J Pharm Sci. 2008;70(6):710–714. doi:10.4103/0250-474X.49088
 • Kelly, S., Liu, D., Wang, T., Rajpara, A., Franano, C., & Aires, D. (2017). Vinegar Sock Soak for Tinea Pedis or Onychomycosis. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2017.09.043
 • Zanni, P. C. M. D., Shinobu-Mesquita, C. S., Bonfim-Mendonca, P. S., Guilhermetti, E., Maluf, M. L. F., Negri, M., … Svidizinski, T. I. E. (2013). Antifungal activity of ajoene on Fusarium spp onychomycosis isolates. Mycoses3), 143–144. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1111/myc.12124
 • Huertas, R. A. P. (2013). Yogur en la salud humana. Revista Lasallista de Investigacion9(2), 162–177.
 • Carson, C. F., Hammer, K. A., & Riley, T. V. (2006, January). Melaleuca alternifolia (tea tree) oil: A review of antimicrobial and other medicinal properties. Clinical Microbiology Reviews. https://doi.org/10.1128/CMR.19.1.50-62.200

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.