Grzybica paznokci dłoni i stóp: co mi pomoże?

Grzybica paznokci dłoni i stóp: co mi pomoże?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Grzybica paznokci dłoni i stóp jest dosyć częstą chorobą, dlatego też istnieje wiele środków, które pomagają sobie z nią poradzić. Czy są jednak skuteczne? W tym artykule opowiemy Ci, jakie zdanie mają na ten temat eksperci i jak skutecznie leczyć tę infekcję grzybiczą.

Grzybica paznokci dłoni i stóp jest wyjątkowo często pojawiającą się chorobą. Ten stan charakteryzuje się białymi lub żółtymi przebarwieniami, swędzeniem i innymi dolegliwościami, które pojawiają na paznokciach. Ta choroba stanowi jedną trzecią wszystkich grzybiczych infekcji skóry.


Według informacji opublikowanych w czasopiśmie Journal of Fungi zakażenie jest wywoływane przez grzyby dermatofitowe, które zapuszczają korzenie w płytce paznokcia, co znacznie utrudnia leczenie. Dlatego często jest to trudny do wyeliminowania stan, którego objawy z czasem pojawiają się ponownie. Zobaczmy, co o nim wiadomo.

Grzybica paznokci dłoni i stóp: co powinieneś o niej wiedzieć?

Grzybica paznokci to zakażenie grzybicze zlokalizowane zarówno na paznokciach dłoni, jak i stóp. Jednak zazwyczaj to właśnie paznokcie stóp cierpią najbardziej. Chociaż nie jest to poważna choroba to stanowi problem zdrowotny ze względu na częstotliwość występowania, słabą reakcję na leki i wpływ kliniczny.

Jak wyjaśniono w American Academy of Dermatology, gorące i wilgotne środowiska, takie jak baseny lub publiczne szatnie mogą prowadzić do infekcji. Ponadto są one związane ze słabą higieną, poceniem i obuwiem nieprzepuszczającym powietrza lub każdą sytuacją, która naraża paznokcie na wilgoć przez długi czas.

Jej objawy obejmują:

  • Białe plamki lub zmiana koloru paznokci.
  • Pogrubienie paznokci.
  • Kruche paznokcie, które się łamią lub odchodzą od palca.
  • Nieregularny kształt paznokci.
  • Swędzenie i nieprzyjemny zapach (w rzadkich przypadkach)
Grzybica paznokci
Grzybica paznokci dotyka zarówno paznokci dłoni, jak i stópWiększość przypadków jest łagodna i nie wpływa na estetykę. Jednak gdy infekcja jest skomplikowana może być bolesna. Może też prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia paznokci. Jest to również poważna infekcja w przypadku pacjentów z cukrzycą lub z chorobami, które osłabiają układ odpornościowy.

U tych pacjentów ważna jest opieka medyczna, ponieważ wszelkie obrażenia stóp, w tym infekcje tego typu mogą prowadzić do poważnych powikłań ze względu na odpowiedź immunologiczną i problemy z krążeniem.

Jakie środki są skuteczne?

W literaturze popularnej opisano wiele środków na grzybicę paznokci. Jednak ich stosowanie jest nadal kwestionowane przez ekspertów. W badaniu Journal of Fungi stwierdzono, że środki takie, jak olej z drzewa herbacianego i roślina znana jako ageratyna pichinchensis mają działanie przeciwgrzybicze.

Inne substancje, takie jak kit pszczeli i Vicks Vaporub, dały interesujące wyniki w walce z grzybicą paznokci w niektórych badaniach pilotażowych. W każdym razie wyniki nie są rozstrzygające i potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia skuteczności tego rodzaju leczenia.

Olejek z drzewa herbacianego

Mimo to jego stosowanie jako leczenia uzupełniającego jest dopuszczalne, ponieważ nie wykazały istotnych działań niepożądanych u ludzi, co sugeruje, że są bezpieczne i tolerowane przez organizm. Oczywiście, o ile to możliwe, należy je stosować w połączeniu z leczeniem.

Grzybica paznokci dłoni i stóp: środki farmakologiczne

Do tej pory najszerzej akceptowanymi środkami stosowanymi do leczenia grzybicy są środki farmakologiczne, chociaż nadal są one przedmiotem badań. Zbiegając się z publikacją w Indian Journal of Pharmaceutical Sciences te opcje terapeutyczne są dostępne jako środki do stosowania miejscowego i doustnego.

Środki do stosowania miejscowego obejmują preparaty w formie lakieru, takie jak amorolfina 5% i cyklopiroks 8%. Kremy, proszki i inne produkty do stosowania miejscowego zwykle nie są tak skuteczne, ponieważ nie penetrują paznokcia z taką łatwością.

Tymczasem leczenie doustne może obejmować gryzeofulwinę, terbinafinę, itrakonazol i ketokonazol. Wymagają one dłuższego stosowania i wiążą się z większym ryzykiem działań niepożądanych, takich jak bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i wysypki skórne.

Dlatego ich dawka i okres przyjmowania powinien bezpośrednio ustalić specjalista. Należy wziąć pod uwagę, że obie opcje muszą być konsekwentnie stosowane, aby zobaczyć postępy. W przeciwnym razie infekcja prawdopodobnie się utrzyma, a z czasem nawet pogorszy.

Co jeszcze może mi pomóc?

W przypadku problemu, jakim jest grzybica paznokci ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem w celu uzyskania diagnozy i ustalenia odpowiedniego leczenia.

Ale możemy też zastosować pewne proste środki, takie jak wybór obuwia przepuszczającego powietrze i dokładne osuszanie stóp.  Jak również noszenie obuwia w miejscach publicznych, takich jak basen, prysznice i przebieralnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Christenson JK, Peterson GM, Naunton M, et al. Challenges and Opportunities in the Management of Onychomycosis. J Fungi (Basel). 2018;4(3):87. Published 2018 Jul 24. doi:10.3390/jof4030087
  • Hammer, K. A. (2002). In vitro activity of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil against dermatophytes and other filamentous fungi. Journal of Antimicrobial Chemotherapy50(2), 195–199. https://doi.org/10.1093/jac/dkf112
  • Romero-Cerecero, O., Román-Ramos, R., Zamilpa, A., Jiménez-Ferrer, J. E., Rojas-Bribiesca, G., & Tortoriello, J. (2009). Clinical trial to compare the effectiveness of two concentrations of the Ageratina pichinchensis extract in the topical treatment of onychomycosis. Journal of Ethnopharmacology126(1), 74–78. https://doi.org/10.1016/j.jep.2009.08.007
  • Veiga, F. F., Gadelha, M. C., da Silva, M. R. T., Costa, M. I., Kischkel, B., de Castro-Hoshino, L. V., … Svidzinski, T. I. E. (2018). Propolis extract for onychomycosis topical treatment: From bench to clinic. Frontiers in Microbiology9(APR). https://doi.org/10.3389/fmicb.2018.00779
  • Derby, R., Rohal, P., Jackson, C., Beutler, A., & Olsen, C. (2011). Novel treatment of onychomycosis using over-the-counter mentholated ointment: A clinical case series. Journal of the American Board of Family Medicine24(1), 69–74. https://doi.org/10.3122/jabfm.2011.01.100124
  • Shirwaikar AA, Thomas T, Shirwaikar A, Lobo R, Prabhu KS. Treatment of onychomycosis: an update. Indian J Pharm Sci. 2008;70(6):710–714. doi:10.4103/0250-474X.49088

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.