Grzybica - kilka skutecznych i naturalnych sposobów leczenia
Grzybica jest jednym z najbardziej dokuczliwych problemów, jakie mogą się pojawić. Problem, jakim jest grzybica, często łączy się z brakiem higieny osobistej. Jednak w niektórych środowiskach ich pojawianie się jest normalne. Dlatego przedstawiamy Ci 7 naturalnych środków na grzyby, które z łatwością przygotujesz w domu.
Grzybica – skąd się bierze?
Grzyby to żywe organizmy należące do królestwa grzybów. Dlatego nie są ani zwierzętami, ani roślinami. Z łatwością przystosowują się do niemal każdej powierzchni i rozmnażają się przez zarodniki. Środowisko przyczynia się do rozprzestrzeniania tych zarodników w każdej sekundzie.
Z tego powodu mogą być łatwo wdychane lub wchodzić w kontakt z ciałem, więc głównymi dotkniętymi narządami są zwykle płuca i skóra. Jednak większość z nich nie wpływa ani nie powoduje infekcji. Jest to bardziej prawdopodobne u osób z osłabionym układem odpornościowym lub wszczepionymi protezami lub zastawkami (poprzez procedurę medyczną).
Zwykle dotykają skóry, paznokci, narządów płciowych lub ust i rzadko przenoszą się z osoby na osobę. Ich najczęstsze objawy to:
- Białe, czerwone lub brązowe plamy na skórze.
- Mrowienie i podrażnienie skóry.
- Stopa sportowca: pękanie, ból i swędzenie między palcami.
- Grzybica paznokci: zgrubienie, zmiana koloru (biały, żółty lub brązowy), kruchość, łuszczenie i nieprzyjemny zapach.
- Grzybica narządów płciowych: swędzenie, ból, stan zapalny i zaczerwienienie.
Przeczytaj też: Grzybica paznokci – leczenie sodą oczyszczoną
Grzybica – naturalne remedia
Kiedy w organizmie pojawia się infekcja grzybicza, należy ją leczyć. Obecność grzybów w przyrodzie jest normalna, ale w organizmie może oznaczać infekcje lub poważne problemy.
Chociaż istnieją grzybice, które należy leczyć wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarską, niektóre domowe sposoby mogą nam pomóc w uzupełnieniu wskazanego leczenia. W tym artykule przedstawimy siedem z nich, które możesz zrobić łatwo, szybko i tanio.
1. Kąpiel w białym occie na grzyby
Ocet biały to substancja, która ma wiele zalet dla różnych celów organizmu. Jego właściwości ściągające mają zdolność stopniowego usuwania zarodników. Wystarczy często powtarzać aplikację. Jednak ważne jest również, aby pamiętać, że dowody na jego skuteczność są tylko anegdotyczne.
Składniki
- 200 mililitrów octu
- 500 miligramów soli
- 20 gramów aromatycznych kwiatów
Co powinienem zrobić?
- Do naczynia wlej ocet, sól i aromatyczne kwiaty.
- Poczekaj, aż się dobrze rozcieńczy.
- Umieścić dotknięty obszar w mieszance lub zwilżyć chusteczkę substancją.
- Pocieraj obszar, w którym znajduje się grzyb.
- Powtarzaj procedurę co najmniej trzy razy w tygodniu.
2. Maść z sody oczyszczonej
Soda oczyszczona ma doskonałe właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, nie mówiąc już o zachowaniu piękna skóry. Stosowanie maści z tego związku nie tylko pomoże zlikwidować grzyby, ale również posłuży jako środek złuszczający.
Składniki
- 2 łyżki sody oczyszczonej
- 100 mililitrów wody
Co powinienem zrobić?
- Wymieszaj wodę z sodą oczyszczoną, aż uzyskasz rodzaj pasty.
- Nałożyć na dotknięty obszar i pocierać przez kilka minut.
- Spłucz dużą ilością wody i powtarzaj co najmniej cztery razy w tygodniu.
Zobacz również: Grzybica paznokci dłoni i stóp: co mi pomoże?
3. Kąpiel solna na grzyby
Kąpiele solankowe często kojarzą się ludziom wyłącznie z techniką relaksacyjną. Może to być jednak jedno z najlepszych narzędzi do pozbycia się grzyba. Sól przyczynia się do usuwania martwego naskórka, który jest częstym rezerwuarem grzybów.
Składniki
- 200 gramów soli
- 2 litry wody
Co powinienem zrobić?
- Wymieszaj wodę i sól, aż mieszanina zostanie całkowicie rozcieńczona.
- Moczyć dotknięte obszary przez około 20 minut.
- Spłucz dużą ilością wody.
- Powtarzaj co najmniej 3 razy w tygodniu.
4. Sok z cytryny
Inną z najskuteczniejszych substancji do usuwania grzybów jest cytryna. Jego właściwości ściągające zapobiegają rozmnażaniu się zarodników. Dodatkowo eliminują pękanie powodowane przez mikroorganizmy.
Również cytryny (i ogólnie owoce cytrusowe) zawierają flawonoidy. Substancje te zostały z powodzeniem zbadane w ostatnich latach pod kątem ich właściwości przeciwgrzybiczych.
Składniki
- 1 cytryna
Co powinienem zrobić?
- Wyciśnij sok z cytryny.
- Nakładaj na dotknięte obszary za pomocą wacika. Możesz również przeciąć cytrynę na pół i natrzeć nią zranione miejsca.
- Po około 10 minutach spłucz miejsce dużą ilością ciepłej wody.
- Powtarzaj tę procedurę co najmniej 3 razy w tygodniu.
**Podczas stosowania tego środka należy uważać, aby uniknąć ekspozycji na słońce, ponieważ na skórze mogą pojawić się plamy.
5. Olejek z drzewa herbacianego na grzyby
Olejek z drzewa herbacianego to jeden z najczęstszych sposobów leczenia grzybicy skóry i paznokci. Posiada ważne właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu ma zdolność eliminowania grzybów w bardzo krótkim czasie.
Składniki
- Olejek z drzewa herbacianego
- Oliwa migdałowa, kokosowa lub z oliwek (jako olej nośnikowy)
Co powinienem zrobić?
- Olejek eteryczny z drzewa herbacianego należy nakładać poprzez olej nośnikowy. Wymieszaj łyżkę stołową z 2 lub 3 kroplami esencji.
- Nałóż za pomocą zakraplacza lub chłonnej bawełny na dotknięty obszar wieczorem przed snem.
- Przykryj ściereczką.
- Pozwól mu wsiąknąć do następnego dnia, a następnie spłucz.
6. Więcej esencji do leczenia grzybów: olejek Neem
Ten olejek eteryczny, mniej znany niż olejek z drzewa herbacianego, ma również właściwości przeciwgrzybicze i był tradycyjnie stosowany w leczeniu różnych schorzeń skóry.
Co powinienem zrobić?
- Najprostszym sposobem użycia jest olejek eteryczny, zawsze nakładany razem z olejem nośnikowym.
- Powinien być stosowany 2 do 3 razy dziennie, aż do zauważenia poprawy stanu skóry lub grzybicy paznokci.
7. Olej ozonowany
Korzyści zdrowotne oliwy z oliwek są dobrze znane. Z drugiej strony jego możliwe zastosowania dermatologiczne są mniej znane. Działa jednak zapobiegawczo na poparzenia skóry i ma udowodnione działanie przeciwgrzybicze.
Co więcej, w ostatnich latach okazało się, że właściwości te można wzmocnić, dodając ozon. Do tych celów terapeutycznych można znaleźć produkty z ozonowanymi olejkami, które można stosować w celu poprawy stanu skóry lub grzybicy paznokci.
Uwagi końcowe dotyczące leczenia grzybów
Oprócz zabiegów, które stosujemy, musimy również wziąć pod uwagę nowe nawyki higieniczne, aby zapobiec grzybicy.
Modyfikując niektóre nasze nawyki higieniczne, możemy zapobiegać pojawianiu się grzybów, a nawet leczyć je w naszym ciele. Niektóre z tych środków obejmują utrzymywanie skóry w czystości i suchości, noszenie luźnych ubrań wykonanych z naturalnych włókien, używanie klapek w publicznych prysznicach i basenach oraz uprawianie bezpiecznego seksu z ochroną.
Jednak gdy pojawi się grzyb, leczenie naturalnymi środkami powinno być uzupełnieniem leczenia wskazanego przez lekarza.
Niektóre grzyby tak mocno przylegają do powierzchni, że wychodzą poza naskórek. To sprawia, że konieczne jest uciekanie się do bardziej przenikliwych zabiegów przeciwgrzybiczych niż domowe środki. Należy pamiętać, że leczenie grzybicze i leczenie domowe nigdy nie wykluczają się wzajemnie.
Na koniec należy również wiedzieć, że stosowanie olejków eterycznych nie jest wskazane dla kobiet w ciąży, matek karmiących i małych dzieci. Jeśli leczony obszar to narządy płciowe lub znajduje się w pobliżu ust, oczu lub nosa, ważne jest, aby zastosować którykolwiek z tych środków ostrożniej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Al Aboody M.S, Mickymaray S. Anti-fungal efficacy and mechanisms of flavonoids. Antibiotics Febrero 2020. 9 (2): 45.
- Johnston C. S, Gaas C. A. Vinegar: medicinal uses and anti glycemic effect. Medscape General Medicine. Mayo 2006. 8 (2): 61.
- Letscher-Bru V, Obszynski C. M, et al. Antifungal activity of sodium bicarbonate against fungal causing superficial infections. Mycopathologia. Febrero 2013. 175 (1-2): 153-8.
- Mahmoud D. A., Hassanein N. M, et al. Antifungal activity of different neem leaf extracts and the nimonol against human pathogens. Brazilian Journal of Microbiology. Julio-Septiembre 2011. 42 (3): 1007-116.
- Martinez Roig, A. (n.d.). Documento de consenso SEIP-AEPap-SEPEAP sobre la etiología, el diagnóstico y el tratamiento de las infecciones cutáneas micóticas de manejo ambulatorio. Pediatría Atención Primaria. Octubre-Diciembre 2016. 18 (72).
- Mayo Clinic. Tea tree oil. Noviembre 2020.
- Revankar S. J. Introducción a las infecciones por hongos. Manual MSD. Abril 2021.
- Sánchez-Saldaña, L., Matos-Sánchez, R., & Kumakawa Sena, H. (2009). Infecciones micóticas superficiales. Dermatología Peruana, 19(3).
- Ugazio E, Tullio V, et al. Ozonated oils as antimicrobial systems in topical applications. Their characterization, current applications, and advances in improved delivery. Molecules. Enero 2020. 25 (2): 334.