Gotowane jedzenie - jak długo można je przechowywać?

Przechowywanie resztek ugotowanego jedzenia jest powszechną praktyką. Sztuką jest znać termin przydatności do spożycia żywności, aby zapobiec zatruciu pokarmowemu.
Gotowane jedzenie - jak długo można je przechowywać?

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Przygotowywanie zbyt dużej ilości jedzenia, gotowanie z wyprzedzeniem na posiłki na następny tydzień lub przygotowywanie jedzenia na imprezę to powody, dla których warto przechowywać gotowane produkty w lodówce. Celem takiego działania jest dłuższe zachowanie zapasów żywności. Ale jak długo gotowane jedzenie można przechowywać w lodówce?

Chociaż przechowywanie żywności jest naszą codzienną praktyką, przeprowadzanie jej bez wiedzy, warto nabyć nieco wiedzy na ten temat. Każdy produkt spożywczy – ugotowany surowy czy przeznaczony do mrożenia – ma swoją datę przydatności do spożycia, której należy przestrzegać.

Przechowywanie żywności – dlaczego w lodówce?

Wiele osób przygotowuje jedzenie do odgrzania i zjedzenia później. Jednak jedzenie zepsutej żywności może spowodować zatrucie pokarmowe, które może wahać się od łagodnego do ciężkiego.

Jak wskazuje Mayo Clinic, choroby przenoszone przez żywność są zakorzenione w jej zanieczyszczeniu. Ryzyko choroby wzrasta, gdy spożywasz żywność, która zepsuła się z powodu niewłaściwego przechowywania.

Przeczytaj również: Próżniowe pakowanie żywności – wady i zalety

Zatrucie pokarmowe objawia się następującymi objawami:

  • Słabość
  • Bóle głowy
  • Nudności i wymioty
  • Gorączka i dreszcze
  • Skurcze brzucha
  • Biegunka, czasami z krwią

Zgodnie z zaleceniami Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), resztki należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2 godziny po ugotowaniu lub godzinę, jeśli były wystawione na działanie temperatury zewnętrznej powyżej 32 ° C.

Owoce w lodówce.
Przechowywanie gotowanej żywności w lodówce pomaga wydłużyć jej okres przydatności do spożycia. Istnieje jednak limit czasowy konsumpcji.

Jeżeli potrawy są bardzo gorące, przed włożeniem do lodówki poczekaj, aż trochę ostygną.

Gotowane jedzenie – jak długo przechowywać w lodówce?

Nie wszystkie produkty spożywcze wymagają specjalnego chłodzenia. Wyjątkiem są na przykład pikle, odwodnione produkty spożywcze, pokarmy z niewielką ilością składników odżywczych lub dużą ilością soli. Natomiast produkty, które tego wymagają, to między innymi:

  • Jajka
  • Ser
  • Nabiał
  • Kremy i sosy
  • Dania łączące w sobie produkty gotowane i surowe

Jednak ze względów bezpieczeństwa konieczne jest wyrzucanie żywności, która wykazuje oznaki zepsucia lub która wydaje się być w porządku, ale leży w lodówce od kilku tygodni.

Chociaż zimno opóźnia psucie się, a tym samym namnażanie się mikroorganizmów, aby zminimalizować ryzyko, ważna jest znajomość średniego okresu przydatności do spożycia.

Przyjrzyjmy się niektórym konkretnym przypadkom.

Ryba

Ugotowane ryby i owoce morza należy spożyć przed upływem 2 dni. W przypadku mrożonej białej ryby należy ją zużyć w czasie krótszym niż 3 miesiące, okres ten wydłuża się do 6 miesięcy, jeśli jest surowa.

Według Archives of Pediatrics of Uruguay (artykuł w języku hiszpańskim), gdy ryba nie jest odpowiednio schłodzona, może powodować zatrucie scombroidem.

Mięso

W lodówce mięso w gulaszach, bulionach lub sosach można spożywać do 2 dni. Po zamrożeniu natomiast czas ten wydłuża się do 4 miesięcy. Czas zależy, oprócz dobrego chłodzenia i szczelności, od zawartości tłuszczu. Im większa ilość tłuszczu, tym szybciej jełczeje.

Drób

Ugotowanego kurczaka i indyka można przechowywać w lodówce do 4 dni. Zamrożone pozostają w dobrym stanie do roku.

Jajka

Istnieje kilka opinii na temat przepisów na jajka. Niektórzy twierdzą, że mogą pozostać w lodówce przez tydzień. OCU twierdzi natomiast, że można je przechowywać do 3 tygodni. Jeśli jednak jest to surowe żółtko lub białko, to czas ten wynosi maksymalnie do 4 dni.

Zupy

Chłodzone zupy mogą być spożywane do 4 dni, po zamrożeniu natomiast mogą przetrwać 3 miesiące.

Makaron i ryż

Zarówno makaron, jak i gotowany ryż w lodówce zachowują swój smak przez 4 dni, ale po zamrożeniu należy je zjeść w ciągu miesiąca.

Zobacz też: Przechowywanie jedzenia – 6 częstych błędów

Wskazówki dotyczące lepszego przechowywania gotowanej żywności w lodówce

CDC podkreśla, że lodówka stanowi użyteczne narzędzie wpływające na bezpieczeństwo żywności. W raporcie tej organizacji zauważono, że temperatura chłodzenia powinna być ustawiona w zakresie od 0 ° C do 5 ° C, podczas gdy w przypadku zamrażarki powinna ona wynosić – 18 ° C lub mniej.

Organizacja zachęca nas do wkładania do lodówki żywności, która jest jeszcze ciepła. Można to robić w różnych płytkich pojemnikach z pokrywkami, aby przyspieszyć chłodzenie.

Inne organizacje do przechowywania gotowanej żywności zalecają używanie środkowej i górnej półki lodówki, ponieważ jest to najzimniejsza część urządzenia. Inne wskazówki są następujące:

  • Oddzielanie: surową żywność trzymaj z dala od gotowanej, aby zapobiec zanieczyszczeniu krzyżowemu.
  • Etykieta: stosuj etykiety opisujące rodzaj żywności i datę przygotowania, która pomoże w obliczeniu daty przydatności posiłku do spożycia.
  • Działaj szybko: nie czekaj zbyt długo z włożeniem ugotowanego jedzenia do lodówki, odczekaj tylko tyle czasu, żeby danie nie było zbyt gorące.
Gotowane jedzenie w lodówce.
Ważne jest, aby przechowywać żywność w hermetycznych pojemnikach.

Przechowywanie gotowanej żywności – znaczenie dobrego opakowania

Używanie hermetycznych pojemników ma kluczowe znaczenie dla dłuższego przechowywania gotowanej żywności w lodówce. Jednak chłodzenie jedzenia w tym samym naczyniu, w którym je gotowano, przyspiesza utlenianie produktów i zwiększa ryzyko zepsucia.

Proces ten wynika z połączenia wilgoci, niskich temperatur i aluminium. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać wcześniej przygotowany posiłek, najlepiej przechowywać go w szklanym lub plastikowym pojemniku, w obu przypadkach z pokrywkami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.