Gładka cera - 4 istotne wskazówki

Złuszczaj, oczyszczaj, tonizuj i nawilżaj. Czynności te są niezwykle łatwe w przeprowadzeniu i nie wymagają zbyt wiele czasu i wysiłku. Jednocześnie pozwolą Ci utrzymać zdrową i promienną skórę. 
Gładka cera - 4 istotne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czysta i gładka cera wbrew oczekiwaniom nie wymaga wcale ogromnych poświęceń, choć wymaga wytrwałości oraz konsekwencji. Dlatego, jeśli jedną ze wskazówek jest zmywanie makijażu na noc: nigdy o tym nie zapominaj.

Jeśli marzy nam się lśniąca i gładka cera powinniśmy dbać o nią na każdym kroku, codziennie. W szczególności musimy wyzbyć się wymówek i leniwych niezdrowych nawyków. Przestrzegaj rutynowych wskazówek a będziesz cieszyć się zdrową skórą twarzy.

Jeśli Twoja cera nie wymaga szczególnych zabiegów i nie zmagasz się z dokuczliwymi schorzeniami skóry: wystarczy, że zapamiętasz i zastosujesz się do tych kilku prostych wskazówek.

Gładka cera – 4 najważniejsze wskazówki pielęgnacyjne

1. Złuszczaj skórę

Istnieje szereg produktów, których używamy do czyszczenia skóry, jednak nie pozwalają na odpowiednie jej złuszczenie. W większości przypadków nie są do tego przystosowane. Powinniśmy jednak pamiętać o niezwykłej wartości złuszczania naszej cery.

Ma ono zasadnicze znaczenie. Należy wykonywać je co 15 dni, bowiem odpowiedni peeling usuwa martwe komórki i pozostawia skórę zdrowszą i gładszą. Tyczy się to zarówno skóry twarzy jak i całego ciała. 

gładka cera 3

Wcale nie musisz sięgać po drogi chemiczny peeling dostępny w drogeriach, możesz zastosować naturalne, ale równie skuteczne alternatywy. Najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem i kosmetyczką, aby odpowiednio dobrać kurację złuszczającą.

Zastosuj alternatywny peeling domowy, który możesz stworzyć bez większego wysiłku. Jednym z doskonałych rozwiązań jest zmieszanie miodu i cukru. To pozwoli Ci uzyskać doskonały produkt, niosący ze sobą szereg korzyści dla cery.

Złuszczający dysk lub pędzel do twarzy. Dzięki swoim właściwościom i predyspozycjom pozwoli Ci usunąć martwy naskórek bez dodatkowych produktów chemicznych. Jeśli stosujesz takie narzędzie, możesz najzwyczajniej przemywać twarz codziennym mydłem.

2. Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu skóry

Jeśli wyróżniasz się szczególnym lenistwem i zapominalstwem, co skutkuje niedokładnym czyszczeniem skóry rano i wieczorem: zalecamy Ci, abyś choć raz dziennie przyłożył się do pielęgnacji swojej twarzy. Zazwyczaj wybiera się wieczorną porę, kiedy mamy nieco więcej czasu dla siebie.

Użyj do tego delikatnego produktu: pianki, żelu czy kremu. Jeśli wykazujesz szczególnie wrażliwą skórę, stosuj płyn micelarny.

Nigdy nie kładź się spać bez uprzedniego oczyszczenia skóry. Gładka cera wymaga odpowiedniej rutyny. Tak samo, jak dbamy o stan naszych zębów, tak też powinniśmy skierować uwagę na naszą cerę.

Stąd powinno się pamiętać o kremach przeciwsłonecznych z filtrem, jak i o eliminowaniu kontaktu rąk z twarzą. Dokładne czyszczenie pozwoli Ci na zdrową i promienną skórę.

3. Gładka skóra i tonik

Najprawdopodobniej myślisz, że jeśli istnieje coś z czego można zrezygnować w pielęgnacji skóry – jest to tonizacja. Nic bardziej mylnego!

Tonik odświeża cerę, łagodzi ją po dokładnym oczyszczaniu i ujednolica. Przede wszystkim stanowi doskonałą bazę do kolejnych zabiegów kosmetycznych, które fundujemy naszej cerze.

gładka cera 2

Ponadto produkty tonizujące zamykają pory, zatem chronią skórę przed zanieczyszczeniami. W ten sposób unikniemy wągrów i innych widocznych, dokuczliwych zmian skórnych.

Możesz zastosować tonik dostępny w drogeriach czy aptekach bądź wykonać go samodzielnie w domu.

4. Zawsze nawilżaj skórę

Gładka cera jest możliwa, tylko wtedy kiedy nasza skóra jest odpowiednio nawodniona. Woda jest zdrowiem, pod każdym względem. Jest to jeden z najważniejszych etapów w pielęgnacji skóry.

Nie ma znaczenia czy posiadasz tłustą czy suchą cerę. Skóra musi być odpowiednio nawodniona. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowym i młodym wyglądem przez wiele lat. Co należy zrobić aby zapewnić odpowiednie nawilżenie skóry?

  • Olejki: w wielu przypadkach przed nałożeniem kremu można zaaplikować na twarz olejki. Mają one specyficzne właściwości: łagodzą plamy, likwidują zmarszczki i zapewniają skórze promienność.
  • Śmietana: kwaśna śmietana, która dodaje blasku naszej cerze to sposób znany od stuleci. Pozwoli zachować odpowiednie nawodnienie i zapewni niepowtarzalny blask. Gładka skóra i kwaśna śmietana zawsze idą w parze.

Mało kto wie, że kwaśna śmietana ma właściwości złuszczające i była używana do pielęgnacji cery arystokratek na wersalskim dworze. 

Doskonałą mieszankę stanowi połączenie śmietany z siemieniem lnianym. Okłady z siemienia lnianego był stosowane w medycynie słowiańskiej do przyspieszania gojenia się ran.

  • Ochrona przeciwsłoneczna: niezależnie od pory roku powinniśmy korzystać z właściwości kremów z filtrem. Na szczęście na rynku znajdziemy już szereg lekkich produktów, które nie obciążają zbytnio naszej skóry.

Czy na codzień stosujesz się do tych 4 wskazówek? Jeśli nie, to bardzo dobrze, że znalazłeś ten artykuł. W ten sposób od jutra możesz zacząć zmieniać stan swojej skóry, a gładka cera nie będzie już tylko odległym marzeniem.

Jedyne czego potrzebujemy to wytrwałości i cierpliwości. Nabranie nowego nawyku zajmuje nam około 20 dnii, potem wchodzi nam w krew! Nie poddawaj się i zadbaj o swoją cerę, tak jak dbasz o pozostałe elementy ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Artykuł na podstawie:

  • Janowiak W., Imielski W., & Pachurka J. (2016). Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej. Kosmetologia Estetyczna5, 501-504.
  • Lemos Rodríguez R., 4 consejos para mantener una piel limpia y suave. Mejor Con Salud. [online:] https://mejorconsalud.com/consejos-mantener-piel-limpia-y-suave/
  • Kowalewska M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Witek K. Lizak, D., Kadzik-Wasyl M. (2012). Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.